30 Gün Kuralı Nedir?

30 Gün Kuralı Nedir

30 Gün Kuralı Nedir Ne işe Yarar?; Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde Yepyeni para biriktirme yöntemleri ortaya çıktı. Bunlardan biridir 30 Gün kuralı. Denemekte fayda olduğunu düşündüğümüz bir yöntem. Deneyin Görün.

30 GÜN KURALI NEDİR?

Para biriktirmek size zor mu geliyor?

Cevabınız evetse endişelenmeyin. Çünkü yalnız değilsiniz. Birikim yapmak sorumluluk sahibi olmayı gerektirdiğinden çoğu insana zor gelmektedir. Söz konusu hayat olduğundan sizin hesap edemediğiniz, beklenmedik durumlarla ve masraflarla karşılaşmanız mümkün.

Peki, para biriktirmek ve bunu köklü bir alışkanlık haline getirmek için neler yapabilirsiniz?

30 gün kuralını hayata geçirebilirsiniz. Peki nasıl?

Plan, program olmadan gelişen dürtüyle satın almalar yapmak yerine bir süreliğine satın alma işlemini rafa kaldırıp, 30 gün beklemeli, söz konusu olan ürüne veya hizmete harcayacağınız parayı birikim için tasarruf hesabına yatırabilirsiniz. 30 günü doldurduktan sonra hala aynı ürünü satın almayı mı istiyorsunuz? O zaman bu ürünü satın almanızda sakınca yoktur. Eğer aksini düşünüyorsanız bu ürüne ihtiyacınız yoktur. Dolayısıyla da satın almanıza da gerek yoktur. Paranız cebinizde kalır ve birikimlerimiz de her geçen gün artar.

30 gün kuralını uygulamadan önce dürtü harcaması ne demek, anlamanız gerek.

Dürtü harcaması nedir?

Söz konusu alışveriş yapmak olduğunda hangi dürtülere yenik düşmeyiz ki?

Bir mağazaya girdiğimizde satın almak istediğimiz şeyler görürüz. Ya da uzun zamandır almayı istediğimiz bir ürün veya hizmete ilişkin reklam veya kampanya ilgimizi çeker. Böyle zamanlarda dayanamayız, kendimizi bir anda o ürünü satın alırken buluruz.

Kendinizi bütçenize bağlı değil de duygularınıza bağlı harcamalar yaparken buluyorsanız dikkatli olmalısınız. Bu durum kolay şekilde dürtü satın alımına dönüşebilir.

Dürtü alımlarınız bütçenizi sarsabilir veya büyük borç yükü altına girmenize neden olabilir. İşte 30 gün kuralı bu noktada devreye girer.

Dürtü satın alımından kaçınmayı istiyorsanız, kendinize almadan önce 30 gün düşünme süresi tanıyın. Bir kağıda satın almayı düşündüğünüz ürünü ya da hizmeti not alın. Ürünün ne işe yaradığını maliyetinin ne olduğunu da ekleyin. Notu göz önüne bir yere asın. Önünüzdeki 30 gün bu konuya kafa yorun. Bu satın alacağınız ürünün gerçek ihtiyacı karşılayıp karşılamadığını veya gerçek arzu olup olmadığını düşünün.

30 günün sonunda hala aynı fikirdeyseniz, satın alabilirsiniz. Eğer almayı istediğiniz şeyi unuttuysanız ve pek önemli olmadığını anladıysanız, gereksiz harcamadan kaçınmış olacaksınız. Üstelikte paranızdan da tasarruf etmiş olursunuz.

30 gün kuralı nedir ve nasıl işler?

30 gün kuralının sayesinde dürtü harcamasından kaçındınız. Artık krizi fırsata çevirmeyi ve tasarruf etmenin yolunu biliyorsunuz. Unutmamalısınız ki, tasarruf edeceğiniz miktar her daim satın alacağınız ürünün fiyatı kadar olmalıdır.

Kararınız satış işleminizi devam ettirmek olursa bu parayı kullanabilirsiniz. Böylelikle bu parayı harcayarak ekstra borcun altına girmemiş olursunuz. Bu durum sorun teşkil etmez.

30 gün kuralından anlayacağınız, hem tasarruf ederken tutarlı olmanızı sağlar hem de tasarruf etmenizin avantajlarından yararlanmanızı sağlar. Aynı zaman da tasarruflarınızı artırmanız konusunda sizi motive eder. Neden mi? Çünkü kenara para atarım diye uğraştığınız ve bunun ne denli güç olduğunu anladığınız zaman gerçek zorunluluk arz etmeyen satın alma işlemleri uğruna birikimden olmak istemezsiniz.

30 günlük birikim acil durumları da kapsayacak nitelikte olduğundan kişinin kendisini güvende hissetmesini de sağlar.

30 gün kuralında tasarrufu meydan okumaya dönüştürün kuralı nedir?

Tasarruf etmemiz zor. Bu yüzden, herkese zor gelen bu eylemi siz mükemmel bir meydan okumaya dönüştürebilirsiniz.

30 gün, para biriktirmek üzere şartlarınızı zorlayacağınız bir zaman dilimi olabilir.

30 gün kuralını nasıl hayata geçireceğiz? Mücadele alanları nelerdir?

30 gün kuralında Bozuk paralarınızı / para üstünüzü biriktirin kuralı nedir?

Tasarruflarınızı artırmak istiyorsanız, harcadığınız tutar kadar tasarruf edin. Yaptığınız her alışveriş sonrasında kalan paranızdan bir miktar ayırın. Bozuk paralarınızı ya da para üslerinizi biriktirmek tasarruf için büyük bir adım gibi gelmeyebilir. Fakat birikiminiz zaman içerisinde çoğalacaktır.

30 gün kuralında dışarıda yemek yemeyin kuralı nedir?

Dışarıda yediklerinize ne kadar para harcamaktasınız? Haftada birkaç gün arkadaşlarınızla bulup kahve mi içiyorsunuz? Ya da ailenizle beraber yemeğe mi çıkıyorsunuz?

Cevabınız evetse, o zaman 30 gün boyunca restoranlara harcadığınız tutarı görünce çok olacaksınız. Sadece sabah kahvaltısı için ve kahve için gün içinde ortalama 30 lira harcasanız bu ayda 900 TL ye tekabül eder. Üstelik buna hafta sonu yediğiniz yemekler, paket servisler ve ailenizle yediğiniz yemekler dahil değildir.

Durumu anladıysanız, bundan itibaren 30 gün evde yemek yeme kararı almalısınız. Bu sayede ise ne kadar tasarruf edeceğinizi görmeye odaklanın ve bu miktardaki parayı da tasarruf için ayırın.

30 gün kuralındaki temel kurallardan biri, tasarruf planı yapın.

Örneğin; 30 gün içinde 800 TL tasarruf etmek vb. plan sizi mali açıdan sarsmaz ve gelecekte elinizdeki konuda atmanız gereken en mantıklı adım 800 TL’lik tasarruf hedefinizi küçük adımlara bölerek ve haftalık/günlük tasarruflarınızı net biçimde belirlemek olacak.

800 TL’lik tasarruf hedefinize günde sadece 25 TL veya haftada 200 TL’lik para ayırmakla ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Adımlarınızı da buna göre atmalısınız.

Bununla beraber bütçenizi gözden geçirebilir ve tasarruf miktarınızı artırmak için bütçenizde geçici süreyle kesintiye uğratacak herhangi kaleme sahip olup olmadığınızı araştırabilirsiniz.

Para Biriktirmeyi Ertelemeyin

Burada para biriktirmeyi ertelemenin zararlarını çok saygın ve prestijli bir banka olan işbankası’nın sözlerini kullanarak anlatacağız.

Erteleme, insan ruhunu yoran ve zarar veren alışkanlıklardandır. Hayatınız boyunca ertelediğiniz şeyleri bir düşünün. Örneğin diyete başlamak için pazartesi gününü beklemek, çok önemli ve halledilmesi gereken işinizi ertesi güne bırakmak ya da sıkıcı olacağını düşündüğünüz görüşmelerinizi ötelemek o an için iyi bir fikir gibi gelse de sonraki süreçte size yük olacaktır. Ertelemek yerine hızlıca aksiyon alan insanlar hayatta her zaman daha başarılı olurlar. Birikim yapmak gibi bir hedefiniz varsa harekete geçmek için doğru zaman tam da şu an.

Son Söz

30 gün kuralı tasarruf yapmanız için harika bir başlangıç olacaktır.

30 gün kuralından yararlanıp birikim yapmak istiyorsanız, ilk adımınızı atmaya hemen bugünden başlayın. Bu sayede ise aylarca hatta yıllarca sürecek tasarruf disiplinin temellerini de atmış olacaksınız.

Buna Ne dersiniz?

Peki, 30 gün kuralı nedir ne değildir öğrendikten sonra 30 gün kuralını denemeye hazır mısınız?

Eğer finansal olarak elinizi güçlendirmekte kararlıysanız finans hakkında makalelerimizden olan Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir? ve Altcoin Nedir? adlı makalelerimizi okumanızı tavsiye ederiz. Sağlıcakla kalın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap