36 Boys Almanya’da Bir Türk Çetesi

36 boys

36 Boys Almanya’da Bir Türk Çetesi Birçoğumuzun Almanya’ya gitmiş bir tanıdığı vardır ya da Almanya’ya gitme fikrini bir dönem düşünmüştür. Fakat Almanya hayali çoğu zaman beklendiği gibi sonuçlanmayabilir. 36 Boys bu hayalin artıkları ya da sonuçları olarak tanımlanabilir. Yazının devamında 36 Boys hakkında birçok şeyden bahsedeceğiz. Fakat öncelikle bu gençlerin Almanya’da yaşama sebeplerine inmemiz gerekir.

Bir Hayal, Bir Umut, Bin Emek: Almanya

1960’lı yıllarda tüm dünyada ikinci dünya savaşının ekonomik etkileri hissedilmektedir. Türkiye savaşa girmemesine rağmen bu ekonomik etkileri oldukça derinden hissetmiştir. Ülkede işsizlik ve yoksulluk oldukça fazladır.

Aynı yıllarda Almanya’da savaşın etkileri daha farklı hissedilmektedir. Almanya, ikinci dünya savaşın en büyük katılımcılarındandır. Cephede fiili olarak var olduğundan, savaşın farklı etkilerine de maruz kalmıştır. Dünyanın en kanlı savaşlarından sayılan ikinci dünya savaşında yüz binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Almanya’daki genç nüfusun büyük bir çoğunluğu da bu yüz binlerin arasındadır. Doğal olarak Almanya çalışacak genç nüfus arayışına girmiştir.

1961 yılında Türkiye ile Almanya arasında anlaşmalar yapılmış, Türkiye’den Almanya’ya işçi göçleri başlamıştır.

Yoksulluk ve işsizlik ile savaşan ülkemiz insanları, bir dönem çalışıp birikim yapma ve sonrasında ülkelerine geri dönme umudu ile gurbetçi olarak çalışmaya giderler. Fakat Almanya’da yaşam düşünüldüğü kadar kolay değildir. Göç eden aileler karı koca olarak ikişer işte birden çalışmak zorunda kalır.

Yaşamak İçin Çalışmak, Çalışmak İçin Savaşmak ve Neo Naziler

Geçim kaygısı ve gurbetten dönüş umudu ile çalışan Türkler, bir yandan da ırkçılık ile mücadele etmektedir. Almanya ırkçılık davasına tüm dünyaya savaş açmış, yenilmiş ve bu yenilginin hazmı henüz yaşanmamıştır.

Hitler ölmüş, Nazi partileri kapanmış fakat bu fikri savunanlar Neo Nazi olarak varlıklarını sürdürmeye devam etmiştir. Biz bu kişileri daha çok dazlaklar olarak tanırız.

Yenilginin hazmını yaşayamayan dazlaklar, oklarını ülkedeki gurbetçilere çevirmiştir. O dönemleri yaşayanlar hatırlayacaklardır. Yollarda, toplu taşıma araçlarında kısacası yaşamın her alanında dazlaklar, göçmen işçilere savaş açmıştır. Kadın, erkek, çocuk ya da yaşlı ayrımı yapmadan eşit bir şekilde herkese zulüm etmiştir.

Geçim kaygısından başka derdi olmayan gurbetçileri sokak ortalarında dövmüş, öldürmüş ve evlerini yakmışlardır. Alman hükümeti ise bu duruma gözlerini yummuştur.

36 Boys Bir Varoluş Cephesi

Almanya’da okullar o dönemde Almanca dışında eğitim vermemektedir. Göçmen ailelerin çocukları da doğal olarak Almanca eğitim alırlar. Evlerinde Türkçe konuşulan çocuklar Almanca dilinde eğitim aldıklarından uyum problemleri yaşarlar. Aileleri, iki işte birden çalışan çocuklar, evlerde de genel olarak yalnızdır. Okul dönüşü kendileri gibi gurbetçi çocukları ile sokakları doldururlar.

Aynı zamanda sokaklarda dazlaklar da gurbetçi arayışındadır ve bu çocuklar dazlakların kötü muamelesinin direkt muhatabıdır. Bir süre sonra çocuklar içgüdüsel olarak birlikte hareket etmeye başlarlar. Zaten aileleri ile vakit geçiremeyen ve uyum problemi yaşayan çocuklar, saldırılara karşı yaptıkları savunma birlikteliklerini saldırı birliklerine çevirmekten geri durmazlar.

Artık sokaklar eskisi gibi değildir. Dazlakların hükmü sarsılmış ve sokak savaşları başlamıştır. Bu savaşın en büyük cephesi 36 Boys olacaktır.

Çoğunlukla Türklerin oluşturduğu 36 boys dazlaklarda korkuya sebep olmuş ve bu korku diğer göçmen işçi çocuklarını da 36 boys çatısına toplamıştır. Farklı ülkelerin gençlerinin de içinde olduğu bu topluluk dönemin en büyük Türk sokak çetesidir.

Adını yoğun bulundukları kent olan Kreuzberg’ın posta kodundan alırlar. Almanya’da yaşayan Türklerin ve diğer göçmenlerin günümüzdeki kısmi refahını bu gençler sağlamıştır.

36 Boys zaman içerisinde dağılmıştır. Dağılan üyelerinin bir kısmı gayri meşru işlerde faaliyetlerine devam etmiş, bir kısmı ise farklı yollara yönelmişlerdir. Killa Hakan olarak bilinen hiphop sanatçısı 36 Boys çetesinin en popüler üyelerindendir. Aynı zamanda dünya kick boks ve boks şampiyonu olan Muzaffer Tosun da bu çetenin eski üyelerindendir.

HipHop, Gangsta ve Killa Hakan

Yoksul ve dışlanmış kültürlerin oluşturduğu bir müzik tarzıdır. Tanınmaya başladığı günden bugüne kadar müzik tarzı olmaktan çıkmış ve yaşam tarzı haline gelmiştir. Bu tarzın en çok bilinenleri ise Gangsta olarak adlandırılan hiphop müziği ve sokak çetelerinin birlikteliğidir. Snoop Dogg dünyada en çok tanınan Gangstadır.

36 Boys grubunda bu kültürü yaşatan kişi ise Killa Hakan olarak bilinir. Hem yaptığı müzik hem de sokak faaliyetleri ile Gangsta tanımını karşılayan belki de tek Türk’tür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap