A vitamini nedir? Faydaları nelerdir?

A vitamini nedir? Faydaları nedir? Beta Karoten nedir? A vitamini ne işe yarar?  Tüm bu konuları sizler için araştırdık ve yayınladık. Buyurun başlayalım.

 

 

 

A VİTAMİNİ NEDİR?

A vitamini nedir? A vitamini, yağda çözülerek karaciğerde depolanması ile bilinen bir vitamin çeşididir. Besinler içerisinde iki farklı A vitamini yer alır. Bunların birincisi önceden meydana gelmiş A vitaminidir. Retinol ismi ile de bilinir. Aktif bir A vitamini olması ile dikkat çeker. A vitamini; tam yağlı süt, et, kümes hayvanları ve balık içerisinde bol bol bulunur.

İkinci tip A vitamini ise karotenoidlerdir. Bu tür ise yiyeceklere koyu rengini verir. Pigment olarak da nitelenebilir. Bu tür, aktif A vitaminine dönüşebiliyor. Dünya üzerinde 500’den fazla karotenoid yer almaktadır, bu bilgiyi de eklemiş olalım.

A vitamininin en yaygın türü beta-karoten olarak bilinir. Vitaminler, vücudun hiç üretmediği temel besinler olarak ifade edilebilir. Tıbbi bakımdan gerekli olduğu hallerde vitamin takviyesiyle beraber vücuda vitamin girmesini sağlamak önem taşır. A vitamini diyet takviyesi ve kapsül şeklinde satılır. Genel olarak retinil palmitat ya da retinil asetat şeklinde, provitamin A şeklinde ya da ikisinin birleşiminden oluşturulmuş bir kombinasyon olarak vitamin takviyelerine eklenir.

Faydaları

A vitamini; mukus zarı, diş, yumuşak doku, kemik ve cilt yapısının korunmasına yardımcı olması ile bilinir. Göz retinasına renk veren birçok pigment A vitamini sayesinde üretilir. Bu yüzden adı retinoldür. A vitamini düşük ışıkta görüşün artmasını sağlar. Hamilelik döneminin en iyi şekilde geçmesi için de A vitamini almak önemli olmaktadır.

Beta-karoten türü A vitamini antioksidan olarak bilinir. Antioksidanlar hücreleri dış zararlara karşı koruma konusunda görevlidir. Serbest radikallerle savaşmanın da en iyi yolu A vitamini içeren besinler tüketmektir. Serbest radikaller yaşlanma etkilerini arttırırken kronik hastalıkların da süresini uzatır.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Kansızlık Ne Hastalıklara Yol Açar? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz. Sağlık ile alakalı diğer sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.