Acurun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

acur

Evet en sevilen salatalığa benzeyen eşsiz lezzette bir sebze. Acur ile ilgili sizler için bir araştırma yaptık . Acur Turşusu en çok Acur’un kullanıldığı bir saklama yöntemi. Sizlere Acur’dan bahsetmek istiyoruz. Buyurun başlayalım.

 

 

 

Acur

Acur, ülkemizin her yerinde yetişebilen bir meyvedir. Familya olarak kabakgiller ailesine mensup bir besin kaynağıdır. Birçok kişi acur ve salatalığı birbirine benzetiyor olsa bile acur aslında kavunla aynı tür içerisinde yer almaktadır. Bir metreye dek uzayabilir. Beyaza yakın bir renktedir. Bazı acurların kabuk bölümü tüylü ve dikey çizgili olabilir.

En fazla tüketildiği form ise elbette turşudur. Tat olarak bakıldığında salatalığa benzediğini rahatlıkla anlayabiliriz. Rutubet verir, soğutucu tesiri de vardır. Bu özellikleri nedeniyle genel olarak sıcak iklime sahip bölgelerde yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Yaz mevsimi acur üretimi açısından en iyi zamandır. Yüksek miktarda su barındıran acur, oldukça kolay biçimde hazmedilmesiyle de çok sevilir. Suyu depoladığı kısım ise çekirdekli kısımdır. 10-14 cm uzunluğa ulaştığı an oldukça lezzetli hale gelir. Tat olarak ise salatalıktan daha hafiftir.

Acurun Faydaları Hakkında Bilgiler

  • Vücudun aniden rahatlamasını kolaylaştırır.
  • Sulu formu nedeniyle susuzluğun giderilmesi konusunda iyidir.
  • Böbrekleri ve mideyi rahatlatan bir meyvedir.
  • İdrar söktürücü etkisi bulunan bir meyvedir.
  • Suyun çözücü etkisi vardır bu nedenle boşaltım sisteminin rahatlamasını da sağlamış olur.

Acurun Zararları Hakkında Bilgiler

  • Mide öz suyu açısından bu meyve olumsuz etkiler yaratabiliyor. Dikkat etmek gerek. Bu duruma mani olmak için ise acuru zencefil, bal, hurma ya da meyvelerle beraber az tüketebilirsiniz.
  • Ama bunun yanı sıra beraber tüketildiği hurma ve bal gibi tatlı besinlerle çok tüketilirse kilo problemlerine yol açarak sağlığınızı tehlikeye atmanıza neden olabilir, dikkatli tükenmeniz gerekiyor.

Acur Mutfakta Hangi Yemeklerde Kullanılıyor?

Acurun İngilizce dilinde anlamı Ermeni salatalığıdır. Orta Doğu ve pek çok dünya mutfağında yabani salatalık olarak bilinir. Akdeniz’in yerli bölgelerinde ise acura hıta deniyor.Anadolu’da halk dilinde yılan kavunu diye bilinmektedir. En .ok Orta Doğu, Anadolu ve Güney Batı Asya Bölgesi’nde yetiştirilen bir besindir. Sağlıklı beslenme açısından en taze hali ile fesleğen, yeşillik gibi birçok besinle salata yapılarak tüketilmektedir, oldukça lezzetlidir diyebiliriz. Cacık içerisine de konulur. Acur tüylüyse içerisi oyulur ve kurutulup dolma yapılır. En taze şekli ise salatalık gibi tüketilebilir. Kilis ve Maraş mutfaklarında çok kullanılan bir besin olmuştur. Bunun yanı sıra detoks ürünlerine de katılır.

Dilerseniz bir başka konu başlığımız olan Kuruyemişlerden Hangisi Kilo Verdirir? içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Farklı sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap