Adrenal Türde Yetmezlik Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Adrenal türde yetmezlik nedir? Addison hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Adrenal türde yetmezlik olarak bilinen Addison hastalığı ya da adrenal yetmezlik, oldukça ender rastlanan ciddi bir hormon rahatsızlığıdır. Hastalığın genellikle vücudun bazı hormonlarını kendi kendine üretemediği, bu hormonlarda ciddi oranda eksiklik yaşadığı durumlarda ortaya çıktığı görülür.

Kortizol, böbrek üstü bezlerden salgılanan son derece önemli bir hormondur. Bu hormon yoğunlukla vücudun strese gösterdiği tepkiler sonucu artabilir ya da azalabilir. Halk arasında adrenalin olarak bilinen de bu hormon, yaşamımızın olmazsa olmazlarındandır.

Böbrek üstü bezler tarafından salgılanan kortizol sadece reaksiyon anlarında korku ve benzeri duyguları yaşamamızı sağlamaz, aynı şekilde çok önemli bir sistem düzenleyicidir de. Eğer bu hormon yeterince iyi ve sağlıklı salgılanmazsa önemli sistemsel fonksiyonlar ne yazık ki işlev kaybına uğrar.

Adrenal Türde Yetmezlik Nedir?

Adrenal türde yetmezlik, yani Addison hastalığı ile böbrek üstü bezlerin yeterince sağlıklı kortizol ve aldosteron hormonu salgılamadığını görürüz. Doğal olarak da bu olay sağlık durumumuza olumsuz yansır. Addison hastalığı nedir sorusu için halk arasında verilen en net yanıt, adrenalin kriz hormonlarının salgılanamaması şeklindedir.

Bu yoksunluk durumu bazı bünyelerde hayati tehlikelere yol açabilir. Akut adrenal yetmezlik, adrenal kriz ve Addison krizi adları verilen ileri düzey durumlarda kişi temel vücut fonksiyonlarından mahrum kalarak hayati tehlike yaşayabilir. Bu tehlikeler kısaca şu şekildedir;

 • Ciltte solma, dehidratasyon, soğuk terleme.
 • Hızlı nefes alıp verme, baş dönmesi, karın ağrısı, kan şekeri düşmesi ya da yükselmesi.
 • Uyuşukluk hissi, bilinç kaybı, kusma.
 • Baş ağrısı, kasların zayıflaması, güçsüzlük, yorgunluk.

Kriz durumlarında üstte saydığımız yan etkilerin bir kısmı ya da hepsi bir anda devreye girebilir, bu durum kişi sağlığını önemli ölçüde etkiler ve geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir.

Addison hastalığı nedir? Adrenal türde yetmezlik belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Addison hastalığı nedir? Adrenal türde yetmezlik belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Adrenal Türde Yetmezlik Belirtileri Nelerdir?

Adrenal türde yetmezlik belirtileriyse uzun vadede oldukça sınırlıdır. Basitçe vücut fonksiyonlarınızı sağlıklı bir şekilde yerine getiremiyorsanız ve bu durum her geçen gün daha da şiddetleniyorsa siz de adrenal türde yetmezlik ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Addison hastalığında belirtiler bir anda ortaya çıkmaz, zamana yayılarak yavaş bir şekilde bünyede kendilerini belli ederler. Bu belirtilerin bazıları şu şekildedir;

 • Kilo kaybı, sürekli tokluk hissi.
 • Kas ağrısı, eklem ağrısı, yorgunluk ve halsizlik.
 • Bayılma, bilinç kaybı.
 • Mide bulantısı, ishal, kusma.
 • Depresyon, cinsel fonksiyonlarda sorunlar.
 • Ciltte koyulaşma ve düşük kan şekeri.
 • Sürekli sinirlilik, sürekli tuz ya da tuzlu yiyecek tüketme ihtiyacı.

Addison Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar?

Adrenal türde yetmezlik hastalığının nedenleri genellikle böbrek rahatsızlıklarına bağlanmaktadır. Böbrekte oluşan sorunlar dolayısıyla aldosteron ile kortizol hormonlarının üretilememesi ve kan akışına karışamaması bu hastalığın en büyük nedenlerindendir.

Adrenokortikotropik olarak da bilinen ACTH hipofiz hormonunun üretilmemesi sonucunda böbrek üstü bezlerde ciddi sorunlar oluşabilir, bu sorunlar hastalığın nedenlerinden bir tanesidir. Ayrıca kortekslerin ciddi bir problemle karşılaşması sonucunda da böbrek üstü bezlerin zarar görebileceği biliniyor.

Bütün bunların yanı sıra verem, kanser, kanama gibi durumlarda da böbrek üstü bezlerde zarar görülebiliyor. Kısacası böbrek üstü bezlerde yaşanacak çeşitli ödem, enfeksiyon ve benzeri hasarlar bahsi geçen hastalığa neden olabilir.

Addison Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bilgisayarlı tomografi ile birlikte hastalığın tanısı konulduktan sonra uzman hekimler tarafınca hemen tedavi işlemlerine başlanılır. Hastalık tedavisi her bünyeye ve kişiye bağlı olarak farklı şekilde ilerler. Hastalığı herkese aynı tedavi yöntemlerini uygulayarak çözmenin herhangi bir yolu yoktur.

Addison hormonal bir hastalıktır, dolayısıyla tedavisi de genellikle ilaçlar ile yapılır. Vücudun üretemediği hormonlar çeşitli ilaçlar vasıtasıyla bünyeye aktarılır ve böylece ilerlemenin önüne geçilmiş olur.

Uzun vadede böbrek üstü bezlerindeki problemin tedavi edilmesiyle birlikte de kalıcı çözüme ulaşılabilir. Bu süreç böbrek üstü bezlerin neden zarar gördüğüne bağlı olarak değişebilmektedir; çoğunlukla vücudun ilgili bölümünün enfeksiyon ve bağışıklık sistemine bağlı olarak işlev kaybına uğradığını görüyoruz.

Eğer böbrek üstü bezlerde herhangi bir çözüme ulaşılamazsa hasta olan kişi sürekli bir şekilde ilaç takviyesi alarak adrenal türde yetmezlik ile beraber yaşar.

Bu yazımızda sizlere addison hastalığının ne olduğu hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Sağlık konulu daha fazla içerik görmek istiyorsanız bizi takip edebilir ve ilgili hastalık hakkında ayrıntılı bilgi için de Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın web sitesine başvurabilirsiniz. Ayrıca böbreklerle ilgili Böbrek yetmezliği nedir? ve Akut Böbrek Yetmezliği yazılarımıza da göz atmanızı öneriyoruz. Herkese sağlıklı günler dileğiyle, esen kalın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap