Aile Hekimi Değiştirme Nasıl yapılrı ayrıntıları ile anlatıyoruz

Aile Hekimi değiştirme

Aile Hekimi Değiştirme Türkiye genelinde sağlık ile ilgili yenilikler üzerine son dönemlerde çok konuşuldu. Bu yeniliklerin bir tanesi de 2005 yılında başlanan Aile Sağlığı Merkezi oldu. Bu durum yenilikten ziyade Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin işleyişinde köklü bir değişiklikti. Her kişinin kendine ait bir Aile Hekimi uygulamasına geçildi. Eskiden sağlık ocaklarının verdiği hizmet ile hemen hemen aynı olan bu sistem kişilerde Aile Hekimi Değiştirme hakkında sorulara da sebep oldu. Bu makalemizde yukarıdaki sistemleri ve kişilerin bu sistemlerde kendilerine sunulan hizmetleri nasıl değiştirebileceğini ayrıntılı olarak anlatacağız.

Aile Hekimliği, Aile Sağlığı Merkezi ve Sağlık Ocakları

Eski dönemlerde hatırlayacağınız üzere her yerde tam teşekküllü hastane bulunmuyordu. Günümüzde hastane sayısında artış olsa da hala her yerde bulma imkanına sahip değiliz. Fakat bu başka bir yazının konusu olduğundan üzerine konuşma ihtiyacı duymuyoruz.

Hastanelerin yetersiz olduğu bölgelerde kısmi sağlık hizmetlerini karşılaması için sağlık ocakları kuruldu. Bu kurumlarda çalışması için pratisyen hekimler atandı. Bu hekimler bölgede bulunan insanların basit tıbbi muayenelerini ve bu muayeneler doğrultusunda tedavi, sevk ve takip işlemlerini yapmakla görevlilerdi.

Görevli pratisyen hekim hastalığı teşhis ediyor, basit istirahat, beslenme ya da ilaç kullanımı ile tedaviyi öngörüyor ise tedavi işlemlerini kendisi yürütüyordu. Eğer ki hastanın durumunu teşhis edebilmek için uzman hekim görüşüne ihtiyaç duyuyor ise ön muayene raporunu ve hangi sebepten uzman hekime yönlendirdiğini detayları ile birlikte belgeleyip sevk işlemlerini oluşturuyordu.

Görev alanı dahilinde yaralanma, kaza, doğum gibi durumlarda da ilk muhatap sağlık ocağı oluyordu. Eğer ki hasta, sağlık ocağının yapabileceği tıbbi müdahalelerden daha fazlasına ihtiyaç duyuyor ise daha yetkin bir hastaneye aktarımı yapılıyordu.

Günümüzde bu işlemler aynı biçimde Aile Sağlığı Merkezi adı altında yapılmaya devam ediliyor. Sağlık Ocaklarından tek farkı kişi ile ilgilenmek için gerekli doktor sabit oluyor. Yani kişinin bir Aile Hekimi oluyor. Biraz kalabalık yerleşkelerde bu sistem sayesinde sıra bekleme durumu daha da azalmış oluyor. Aynı zamanda hekim aynı hastaları muayene ettiğinden hastaları tanımaya başlıyor ve şikâyetleri hakkında daha ayrıntılı yorum yapma yetisi elde ediyor.

Aynı zamanda bu merkezler sağlık ocakları döneminde olduğu gibi pansuman, enjeksiyon gibi işlemlere de devam ediyor. Fakat eskiden Sağlık Bakanlığı’nın yönetiminde olan kurumlar, Aile Sağlığı Merkezi sistemine geçiş ile beraber bir doktorun yönetimine devrediliyor. Çalışanlar da o merkezin çalışanları olmuş oluyor.

Aile Hekimi Değiştirme Mümkün Müdür?

Sağlık Bakanlığı hastanelerde yoğunluk oluşmasını önlemek için büyük bir şikâyeti olmayan hastaların önce alt kurumlara gitmesini öneriyor. Bu alt kurumlarda da olası yoğunluğu azaltmak ve hasta ile doktor diyaloğunu güçlendirmek için Aile Hekimi uygulamasını gerçekleştiriyor.

Bu sistem 2005 yılında sadece pilot bölgelerde başlanıp, 2010 yılında ise tüm ülke genelinde uygulanmaya başlandı. Başlangıçta kişilere Aile Hekimi ataması yapıldı. Yani ikametine yakın bir hekim ile vatandaş eşleştirildi. Fakat bu durumun kalıcı olması istenmedi ve vatandaşa istediği zaman hekimini değiştirme olanağı tanıdı.

Bu sistem sayesinde hem vatandaşın memnun olduğu doktoru seçebilme olanağı sağlandı, hem de hekimin çalışması denetlenmiş oldu.

Aile Hekimi Değiştirme Ayrıntılı Anlatımı

Öncelikle hekiminde değişiklik yapacak bireyin E Devlet şifresine sahip olması gereklidir. Eğer kişi E Devlet şifresine sahip değilse herhangi bir PTT şubesinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile E Devlet şifresini alabilir.

PTT’ye yapılacak başvuru sonrası birkaç dakika içerisinde ilgili personel size bir zarf verecektir. Bu zarfın içinde bulunan şifre sizin E Devlet şifrenizdir.

Yukarıdaki biçimde temin ettiğiniz şifre sayesinde Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan E Nabız uygulamasına giriş yapabilme olanağına sahip oldunuz. Cep telefonunuza E Nabız uygulamasını, telefonunuzun modelinin elverdiği uygulamalardan (Google Play, Apple Store, vb.) indirmeniz gerekir. İndirilen uygulamaya Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve E Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor.

Uygulamaya giriş yaptığınızda karşınıza bir ekran çıkacaktır. Çıkan ekranda isminiz ve bu ismin altında bağlı olduğunuz Aile Hekimliği ve Aile Hekimi bilgileri yazacaktır. Bu yazının hemen altında değiştir yazsını göreceksiniz. Bu yazıya tıklayarak açılacak olan ekranda değişiklik gerekçenizi, hangi il, ilçe ve sağlık merkezine geçiş yapmak istediğinizi ve istediğiniz Aile Hekimi adını seçerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap