Akupunktur nedir? Nasıl yapılır? Kullanım alanları nelerdir?

akupunktur nedir

Uzakdoğudan gelen ve günümüzde oldukça popüler olan bir konu akupunktur nedir? Minik iğneleri belli noktalara saplayarak şifa bulmaya çalışan insanlar ilk olarak internetten akupunkturun kullanım alanlarını araştırıyor. akupunktur nasıl yapılır? Akupunktur kullanım alanları nelerdir? Akupunktur İşe Yarıyor Mu? Bu sorularınıza cevaplar yazımızda. hadi buyurun başlayalım.Akupunktur nedir? Akupunktur, vücudun belirli noktalarında deriye ince iğnelerin sokulduğu eski Çin tıbbının bir şeklidir.

Tamamlayıcı veya alternatif bir tıpa bir örnektir. Bu, akupunkturun geleneksel batı tıbbının bir parçası olan tedavilerden önemli yönlerden farklı olduğu anlamına gelir. Geleneksel tedavilerin aksine, akupunktur kullanımı her zaman bilimsel kanıtlara dayanmamaktadır.

Akupunktur, bir enerjinin veya ‘yaşam gücünün’ vücutta meridyenler adı verilen kanallarda aktığı inancına dayanır. Bu yaşam gücü Qi (‘chee’ olarak telaffuz edilir) olarak bilinir. Akupunkturla ilgili geleneksel inançlara bağlı olan uygulayıcılar, Qi’nin vücutta serbestçe akamaması durumunda bunun hastalığa neden olabileceğine inanırlar. Ayrıca akupunkturun Qi akışını geri getirebileceğine ve böylece sağlığı iyileştirebileceğine inanırlar.

Akupunktur İşe Yarıyor Mu?

Akupunktur nedir? sorusundan bahsettik.Şimdi de akupunktur işe yarıyor mu bundan bahsadelim. Akupunkturun migren ve ameliyat sonrası mide bulantısı dahil az sayıda durumda işe yaradığına dair bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte, akupunkturun sıklıkla kullanıldığı birçok koşulda işe yaradığına dair çok az bilimsel kanıt vardır veya hiç yoktur. Akupunkturun bu ve diğer durumlara karşı etkili olup olmadığını belirlemek için daha bilimsel araştırmalara ihtiyaç vardır.

Qi veya meridyenlerin varlığına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bazı bilim adamları ve akupunkturcular, akupunkturun sinirleri ve kas dokusunu uyarabileceğine ve bunun bazı bilimsel çalışmalarda gözlemlenen faydalı etkilerden sorumlu olabileceğine inanmaktadır. Akupunkturun etki yöntemi tam olarak anlaşılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Akupunktur Nasıl Yapılır?

Tipik olarak, ilk akupunktur seansı genel sağlığın değerlendirilmesini, tıbbi öykü ve fizik muayeneyi ve ardından akupunktur iğnelerinin yerleştirilmesini içerecektir.

Genellikle akupunktur seansları 20 ila 40 dakika sürer. Tipik olarak, akupunktur uzmanları, hastaların tedaviden en iyi şekilde yararlanmaları için 6 ila 12 seans akupunktura ihtiyaç duyduklarını söyler, ancak bu, akupunktur uzmanına ve hastaya göre değişir.

Değerlendirme ve inceleme

Akupunktur uzmanı size genel sağlığınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Ziyaretiniz belirli bir sağlık durumundan kaynaklanıyorsa, bu durumun semptomlarını ve bunun için aldığınız diğer tedavileri soracaklardır.

Bundan sonra akupunktur uzmanı fizik muayene yapabilir.

İğnelerin yerleştirilmesi

Akupunktur uzmanı, sağlığınızın net bir resmine sahip olduğunu hissettiğinde, akupunktur iğnelerinin yerleştirildiği adıma geçecektir.

Bu iğneler, uygulayıcıların ‘akupunktur noktaları’ dedikleri vücuttaki belirli yerlere yerleştirilir.

Seans sırasında genellikle oturmanız veya uzanmanız istenecektir. Akupunktur uzmanının vücudunuzdaki ilgili yerlere erişebilmesi için sizden bazı kıyafetleri çıkarmanız da istenebilir.

Kullanılan iğneler hijyeniktir ve genellikle yaklaşık 30 mm uzunluğundadır. Tek kullanımlık, önceden sterilize edilmiş iğneler olmalı ve kullanımdan hemen sonra atılmalıdır.

Akupunktur uzmanları vücutta 500’den fazla akupunktur noktası olduğuna inanırlar. Bir seansta tipik olarak 1 ila 12 nokta kullanılır. İğneler kas dokusuna ulaşmak için derinin hemen altına veya daha derine batırılabilir. İğneler yerleştirildikten sonra 30 dakikaya kadar yerinde bırakılabilirler.

İğneler yerleştirildiğinde, karıncalanma veya hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Önemli bir acı yaşamamalısınız. Eğer yaşarsanız, akupunktur uzmanınıza hemen bildirin.

Akupunktur Kullanım Alanları

Akupunkturun tedavi etmesi gereken tek bir sağlık durumu veya bir dizi koşul yoktur. Bunun yerine, akupunktur uzmanları tedaviyi çok çeşitli sağlık koşulları için kullanırlar.

Akupunktur kullanımı her zaman bilimsel kanıta dayalı değildir. Bu, akupunkturun bu rahatsızlık için işe yaradığını gösteren bilimsel çalışmalar olmamasına rağmen, uygulayıcıların belirli bir sağlık durumunu tedavi etmek için akupunktur kullanabileceği anlamına gelir.

Bazen hastalar, akupunkturu bir pratisyen hekim veya hastane danışmanı tarafından reçete edilen geleneksel tedavilerle birleştirir. Bir sağlık durumunuz nedeniyle bir akupunktur uzmanı tarafından tedavi görüyorsanız, bunu aile hekiminizle görüşmeniz önerilir.


Diğer yaygın kullanımlar

Akupunktur genellikle kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını (kemikler ve kaslar) ve aşağıdakiler dahil ağrı durumlarını tedavi etmek için kullanılır:

 • baş ağrısı ve migren
 • boyun ve sırt ağrısı dahil kronik ağrı
 • eklem ağrısı
 • diş ağrısı
 • ameliyat sonrası ağrı

Birçok akupunkturcu, aşağıdakiler dahil çok daha geniş bir yelpazedeki koşulları tedavi etmek için akupunktur kullanır:

 • ameliyat sonrası bulantı ve kusma
 • saman nezlesi ve egzama dahil alerji
 • yorgunluk
 • depresyon ve anksiyete
 • irritabl bağırsak sendromu (IBS) dahil sindirim bozuklukları
 • kısırlık ve adet bozuklukları
 • uykusuzluk hastalığı

Akupunktur tedavisi ile zayıflanır mı? Akupunkturla Zayıflama nedir? Akupunkturun faydaları nelerdir? başlıklı içeriğimizde akupunktur ile nasıl zayıflanabileceğinden bahsettik. Akupunktur ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorularınızın cevabı için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap