Alerjiye İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

alerjiye iyi gelen Şifalı Bitkiler

Alerjiye İyi Gelen Şifalı Bitkiler; Alerji her insanoğlunun başına gelebilecek bir tür vücudun bir maddeye karşı verdiği tepkidir. İnsanoğlu yüzyıllar boyunca bunun nedenlerini araştırmış ve şifa kaynaklarını incelemişlerdir. Bizde sizlere ilaç olmadan alerjiye iyi gelen hangi şifalı bitkiler var bunlar ne işe yarar sizler için araştırdık. Buyurun başlayalım.

 

Alerjiye İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Alerji özellikle bahar aylarında ortaya çıkan bir durumdur. Havaların ısınması ile beraber başta polen gibi başka nedenler, kişilerde alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu kişiler ise alerjilerinin geçmesi için, şifalı bitkilerden yardım almaktadırlar. Alerjiye iyi gelen bitkiler, çok sayıda kişi tarafından kullanılmaktadır. Kısa süre içerisinde faydasını gösteren bu bitkiler, aynı zamanda alerjisi olan kişinin sağlığına da faydalı olmaktadır. Bu bitkiler çoğunlukla çay olarak tüketilmektedir. Etkisini ise zamanla göstermekte ve alerjik durumun ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Alerjiye iyi gelen şifalı bitkiler arasında ise şunlar yer almaktadır.

  • Kırlangıç Otu
  • Andız Bitkisi
  • Huş Ağacı Yaprakları ve Tohumu

gibi bitkiler alerji için önemli yer tutmaktadır. Aynı zamanda papatya ve civanperçemi alerjik durumlarda insanlar tarafından çay olarak tüketilen bitkilerdir. Bu ürünlerin tüketimi ise uzman hekim tavsiyesine göre olmalıdır. Gerektiği kadarı ile ve ölçüsünde tüketilmesi gereken bu bitkiler, kısa süre içerisinde kişinin alerjisinin geçmesini sağlamaktadır. Gerektiğinden ve dozundan fazla şekilde tüketildiğinde ise kişiye yan etki yaparak ve fayda sağlamamaktadır.

Alerjiye İyi Gelen Şifalı Bitkilerin Faydaları Nelerdir?

Alerjiye iyi gelen şifalı bitkiler

Alerji kişide hem yenilen yiyecekler, hem de farklı nedenlerden dolayı oluşabilen bir durumdur. Bu gibi durumlarda ise şifalı bitkilerden yardım almak, en doğru bir çözümdür. Özellikle ilaç içmeyi sevmeyen kişilerin tercih ettiği şifalı bitkiler, insan sağlığına büyük faydalar sağlamaktadır.

Alerjiye iyi gelen şifalı bitkilerin faydaları ise şu şekildedir.

Andız Bitkisi : Bahar alerjisine iyi gelen ve kısa süre zaman zarfında alerjiye karşı etkisini gösteren andız bitkisi, ülkemizde bol miktarda bulunan şifalı bitkidir. Şifalı bitkiler arasında önemli bir yere sahip olan andız bitkisi çay olarak sıcak tüketilmektedir.

Papatya : Hem alerjiye karşı tesirli olan, hem de doğal bir antibiyotik olma özelliğine sahip papatya, sık bir şekilde tercih edilen şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda vücuttaki organizmaların daha diri ve canlı olmasını sağlamaktadır. İnsan sağlığına ise daha birçok faydası bulunmaktadır.

Civanperçemi : Andız bitkisi gibi ülkemizde bol miktarda bulunan ve yaklaşık 80 çeşit olan civanperçemi bitkisi, uzmanlar tarafından alerji için tavsiye edilen şifalı bitkidir. Kullanımı sabah aç karnına olmak ile beraber, çay olarak tüketilmelidir. Ilık şekilde içilebileceği gibi, sıcak olarak da tüketilebilir.

Huş Ağacı Yaprakları ve Tohumu : Şifalı bitkiler arasında yer alan huş ağacı yaprakları, özellikle alerjik durumlarda tüketilmesi gereken bitkidir. Fakat bazı kronik rahatsızlıkları olan hastaların, doktor gözetimi altına bu ürünü tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Kronik böbrek ve kalp rahatsızlığı olan kişiler, belli bir miktarda kurutulmuş olan huş ağacı yapraklarını çay olarak tüketebilirler. Hamile olan kişiler ise bu bitkiyi tüketmemelidir. Özellikle uzman hekimler hamile kişilerin hamilelik durumları ortadan kalktıktan sonra, huş ağacı yapraklarını çay olarak tüketmeleri tavsiye ediliyor. Aksi takdirde tüketildiği durumlarda ise, alerjik reaksiyon ters etki yapmaktadır. Yetkili ve bilgili kişilerin tavsiye ettiği ölçüde tüketildiği müddetçe, insan sağlığına fayda sağlayan bir şifalı bitkidir.

Kırlangıç Otu : Ağustos ayında hasat edilmektedir. Alerjik durumlar dışında ise kırlangıç otu bitkisinin başta kanser ve daha birçok faydası bulunmaktadır. Gözlerde ortaya çıkan bazı göz rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Özellikle bilim insanları kırlangıç otu ile ilgili araştırmalar yapmışlar ve bu bitkinin insan sağlığına faydasının oldukça fazla olduğunu tespit etmişlerdir. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan ve aynı zamanda, idrar yollarına da iyi gelmektedir. Yaz aylarında polen gibi alerjik durumlarda tüketilmesi gereken şifalı bitkidir. Kırlangıç otunun diğer faydaları arasında ise, kadınlarda meydana gelen fazla tüylenmenin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Böbrek ve safra kesesi ile ilgili problem yaşayan kişilerin de tüketmesi gereken şifalı bitkidir.

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap