Alkol Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

alkol zehirlenmesi

Alkol zehirlenmesi nedir? Alkol zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? Alkol zehirlenmesinin sebepleri nelerdir? Evet konumuz Alkol. Artık günümüzde Alkol fiyatlarının yüksekliği sebebi ile alkolü ya kendisi yapmaya çalışıyor yada ucuz alkol alma peşinde. Durum böyle olunca alkolden zehirlenmek kaçınılmaz oluyor. Lütfen yazımızı okuyun . Belirtiler size uyuyorsa lütfen bir sağlık kuruluşuna acilen başvurun.Akut alkol zehirlenmesi genellikle kalıcı hasara neden olmaz (gebelik gibi istisnalar hariç). Kronik alkol tüketiminde, toksinlere sürekli maruz kalma, sonuçta ölümcül olan organlarda ve metabolizmada değişikliklere yol açar.

 

 

Alkol zehirlenmesi genellikle etanol zehirlenmesidir. Etanol, alkollü içeceklerde bulunan ve içilebilen alkoldür. İzopropanol, metanol veya etilen gibi diğer alkollerle zehirlenme de mümkündür.

Alkol zehirlenmesinin başlangıcında beynin işleyişini kısıtlar. Bu, hafif veya aşırı sarhoşluğun semptomlarının çoğunu açıklar. Ayrıca alkol, esas olarak karaciğere saldıran bir hücre zehiridir.

Akut alkol zehirlenmesi genellikle kalıcı bir hasara neden olmaz (gebelik gibi istisnalar hariç). Kronik alkol tüketimi durumunda (alkolün kötüye kullanımı veya alkolizm), toksinlere uzun süre maruz kalma, sonuçta ölümcül olan organlarda ve metabolizmada ciddi değişikliklere yol açar. Akut alkol zehirlenmesi durumunda, binde 4’lük kandaki alkol konsantrasyonu nedeniyle hayati tehlike söz konusudur.

Alkol Zehirlenmesi Görülme Sıklığı

Alkol zehirlenmesinin sıklığı 2012’den beri çok yüksek seviyededir, gün geçtikçe artmaktadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2015 yılında, hastanelerde akut alkol zehirlenmesi nedeniyle yaklaşık 114.000 kişi tedavi edildi. Bunların arasında 10 ile 19 yaşları arasındaki 22.000 çocuk ve genç var.

Resmi rakamlar için çok fazla. Bildirilmeyen vakaların sayısı önemli ölçüde daha yüksek olacaktır. Her ağır zehirlenme vakası hastaneye taşınmamaktadır. Kronik alkolikler ve ara sıra içenler, evde veya sokakta alkol zehirlenmeleri ve ardından akşamdan kalma halleriyle uyurlar.


Alkol Zehirlenmesi Belirtileri

Akut alkol zehirlenmesinin tipik semptomları çoğu kişiye, genellikle kişisel deneyimlerden aşinadır. Doktorlar semptomları kandaki alkol konsantrasyonuna göre dört aşamaya ayırır.

  • Aşama 1: Binde 0,2 ila 2 (uyarma)
  • Aşama 2: binde 2 ila 2,5 (hipnoz)
  • Aşama 3: 2,5 – 4 (anestezi)
  • Aşama 4: binde 4’ün üzerinde (asfiksi).

Kandaki alkol seviyelerinin etkileri kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Diğer şeylerin yanı sıra içme alışkanlıkları, kilo ve yaşın yanı sıra cinsiyet ve diğer birçok faktöre bağlıdırlar.

1.aşamada (uyarma aşaması), genellikle alkolün ruh halini iyileştirici ve gevşetici etkileri baskındır. Negatif sonuçlar, her şeyden önce, hafifçe belirgin denge bozuklukları, belirsiz (geveleyerek) konuşma ve daha uzun tepki süresidir.

2.aşamada (hipnoz aşaması) beyin işlevinde halihazırda ciddi sınırlamalar vardır. Bunlar kendilerini, diğer şeylerin yanı sıra, net denge ve koordinasyon bozuklukları, konuşma ve artikülasyon zorlukları, daralmış göz bebekleriyle görme bozuklukları ve büyük ölçüde yavaşlamış reaksiyonlarda gösterirler. Genellikle vücut kusarak alkolü atmaya çalışır.

3.aşamada (anestezi aşaması) alkol zehirlenmesi ciddi şekilde yaşamı tehdit edici hale gelir. Bu aşama bilinç kaybı ve şok ile karakterizedir. Anestezi aşaması genişlemiş göz bebekleriyle, kan basıncında hızlı bir düşüş ve hızlı bir nabızla tanınabilir.

Alkol zehirlenmesinin 4. aşamasında (asfiksi aşaması), kurbanlar komaya girer. Alkolü tüketen kişi her şeye tepkisizdir. Ölümcül bir sonucu olan dolaşım yetmezliği bulunmaktadır. Vücut soğutma (hipotermi) veya solunum durması da olası asfiksinin son noktalarıdır.

Ölümcül alkol zehirlenmesinin seyri de mil başına 4 sınırının çok altında gerçekleşebilir. Ayrıca binde 6’dan fazla kandaki alkol konsantrasyonunu atlatmış insanlar da bulunmaktadır. Ancak bunlar uzun süredir tüketime alışmış alkoliklerdir.

Alkol Zehirlenmesi Nedenleri

Alkol zehirlenmesine genellikle aşırı alkollü içecek tüketimi neden olur. Kaza sonucu zehirlenme nadirdir. Esas olarak alkollü içecekleri veya dezenfektanlar, ilaçlar veya temizlik maddeleri gibi alkol içeren sıvıları yanlışlıkla yutan çocukları etkiler.


Alkol Zehirlenmesi Tedavisi

Alkol zehirlenmesinin binde 2’den fazla ile tedavisi ve çocuk ile ergenlerin tedavisi genellikle yoğun bakım ünitesinde yapılmaktadır. Dolaşım çökmesi (şok) riski nedeniyle, etkilenenler yakından izlenir. Gözetim ayrıca, etkilenenlerin kusmuktan boğulmasını önlemek için de kullanılır.

Dolaşımı dengelemek ve kandaki alkol konsantrasyonunu düşürmek için üzüm şekeri ve elektrolit infüzyonları yapılır. Diğer akut tıbbi tedavi seçenekleri ayrı ayrı desteklenmektedir.

Yaklaşık 24 saat sonra, genellikle akut alkol zehirlenmesinden artık hayati tehlike kalmaz. Yetişkinler daha sonra çoğunlukla taburcu edilir. Şiddetli sonradan etkiler bekleniyorsa, çocuklar ve ergenler genellikle gözlem için 1 ila 3 gün klinik tedavide kalırlar.

Bu yazımızda alkol zehirlenmesi belirtileri ve tedavisinden bahsettik. Alkol zehirlenmesinin ne olduğunu öğrenmek için Alkol zehirlenmesi nedir? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz. Alkol zehirlenmesi ile ilgili merak ettiğiniz diğer soruların cevabı için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap