Amatem Nedir?

Amatem

Amatem Nedir? Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren bir sağlık kuruluşudur. Genel olarak hastanelerde ayrı bir bina ya da poliklinik olarak hizmet verir. Amatem açılımı “Alkol, Uyuşturucu ve Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi” olarak geçer. Bu kurum genellikle kişilerde ön yargı oluşturduğundan tedavi olmaya gidilmez. Tedavi için giden kişiye de olumlu olarak bakılmaz. Bu bakış açıları Amatem kurumunun varlığının devamını oluşturan sebeplerden biridir. Bir sebepten alkol ya da başka bir maddeye bağımlılık geliştirmiş kişiler bu kuruma başvururlar. Bazıları ise zorunlu olarak kolluk güçleri tarafından Amatem polikliniklerine kontrol için getirilir. İşlevselliği sürekli tartışmalara sebep olsa da kurumun ortaya çıkışı ve varlık felsefi toplum için oldukça yararlıdır. Bu kurumun nasıl işlediğine ve kimlere ne gibi tedaviler verdiğine yazının devamında ayrıntılı olarak inceleyelim.

Amatem Kimlere Sağlık Hizmeti Verir?

Yukarıda biraz bahsettiğimiz gibi bu kurum alkol ve başkaca maddelere bağımlı olan insanların tedavisi ve bu bağımlılıkların araştırılması için kurulmuştur. Bu kuruma başvuru yapan herkes muayene olabilmektedir. Sigortası olan her birey ücretsiz olarak bu kurumdan hizmet alabilir.

Aynı zamanda uyuşturucu kullanımı kolluk güçleri tarafından tespit edilmiş kişilerde kullanımının devam edip etmediğinin kontrolü için zorla getirilmektedir. Bazı durumlarda adli soruşturmalar kapsamında da kişiler bu kuruma getirilebilir.

Toplumsal olarak sadece alkol ya da esrar bağımlılarının getirildiği yer olarak bilinse de Amatem her türlü maddeye bağımlı kişilerin tedavi edildiği devlet kurumudur. Bu bağımlılıklar arasında yasa dışı olarak elde edilen uyuşturucu bağımlıları, yapıştırıcı ya da tiner benzeri maddelerin bağımlıları, çeşitli gazların bağımlıları, yasal olarak satılan reçeteli ya da reçetesiz ilaçların bağımlıları ve hatta ağrı kesici bağımlıları da bulunmaktadır.

Amatem’de Hangi Doktorlar Çalışır?

Bu kurumda bağımlılık tedavisi ve araştırması yapılır. Bağımlığın en büyük sebebi psikoloji olduğundan psikiyatr ve psikologlar en çok hizmet veren doktorlar arasındadır. Fakat direkt olarak bu kurum kadrosunda yer almasa da bu kurum ile bağlantılı Nörolog, İç Hastalıkları Uzmanı gibi hekimlerde çalışmaktadır.

Tedavinin ana teması psikoloji üzerine olduğundan özne olan doktorlar psikiyatrılardır. Fakat madde kullanımına bağlı olarak vücudun başka bölgeleri de hasar alabilir. Örneğin, alkol bağımlılarının karaciğer ve kalp problemleri yaşaması muhtemel bir durumdur. Esrar, yapıştırıcı ya da başkaca duman ve koku içeren maddeleri kullananlar ise genellikle akciğer problemleri yaşarlar. Kullanılan maddeler beyinde hasara yol açabilir. Kişi madde etkisinde iken kendisine zarar veren kesikler ya da yaralar açabilir. Bundan kaynaklı direkt olmasa da dolaylı yoldan Amatem bünyesinde birçok uzman hizmet verebilir.

Amatem’in Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Başvuran kişinin bağımlı olduğu maddeye, bu maddeyi ne kadar kullandığına ve kişide ne gibi etkiler oluşturduğuna göre tedavi yöntemleri değişir. Tedavideki ilk amaç kişiyi maddeden uzaklaştırmaktır. Bazı maddelerin kullanımı birden kesildiğinde kişinin bünyesi sıkıntılar verebilir. Bu yüzden kişiye arınma tedavisi uygulanır.

Arınma tedavisi genel olarak hastanın amatem polikliniğine yatışı gerçekleştirilerek yapılır. Bazı durumlarda kişi gerekli ilaçları alıp ayakta da tedavi edilebilir. Arınma tedavisinin ardından bağımlı bireye o bağımlı olduğu maddenin yoksunluğunu hissettirmeyecek ya da kullandığında kişiyi tiksindirici etkiler yaratacak ilaçlar verilir. Fakat bütün bu ilaçların ve arınmanın en temek noktası bağımlının psikolojisidir.

Kişi bağımlı olduğu maddeyi bırakma motivasyonu sağlarsa ilaç kullanımını düzenli yapacak ve doktorun yönlendirmelerine uyacaktır. Maddeyi bıraktığında birçok psikolojik sorun ile cebelleşecek olan birey, madde kullanımı öncesinde ya da sırasında da birçok psikolojik etkilere maruz kalır. Yani kişinin psikoterapi alması gerekir.

Amatem’de Maddeyi Bırakma ve Sonrasında Gelişecek Sosyal Yaşam

Bağımlılık geçici bir durum değildir. Kişiyi ömür boyu takip eder. Sigarayı 30 yıl önce bırakan ve bu sürede hiç içmemiş biri hala sigara bağımlısıdır. Başlamamasının sebebi ise bağımlılık ile baş edebilmeyi öğrenmiş olmasıdır.

Bu yüzden kişi baş etmeyi öğrenene kadar tetikleyici etkenlerden uzaklaşmalıdır. Amatem bu konuda iş, sosyal çevre hatta bazı durumlarda kent bile değiştirmeyi önerebilir.

Uzaklaşma tek başına yeterli olmayacaktır. Sürekli alkol ya da başkaca bir madde etkisi ile yaşamış birisi bu etki olmadan yaptığı günlük faaliyetlerden keyif almasını öğrenmelidir. Bunun için spor ya da başkaca uğraşlar faydalı olabilir. Aynı zamanda uluslararası bir platform olan adsız alkolikler topluluğu ülkemizde grup terapileri vermektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap