Anemi (Kansızlık) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anemi Nedir? Kansızlık Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anemi adıyla bilinen kansızlık hastalığı son birkaç senede boy gösteren en ciddi biyolojik sorunlardan bir tanesi. Özellikle geçtiğimiz 10 senede hem iş hayatının yoğunlaşması, hem insanlarda oluşan yüksek stres, hem de sağlıksız beslenme alışkanlığı kansızlığa davetiye çıkartmış bulunmakta.

Çoğunlukla vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkan bu hastalık, çeşitli sinir ve stres anlarıyla da tetiklenebilmekte. Kırmızı kan hastalığı unvanıyla bilinen aneminin günümüzde birçok değişik belirtisi ve birkaç tedavi yöntemi de bulunuyor.

Gelin son zamanlarda doktorlara çok sorulan ve birçok insanın problemi olan anemi hastalığına yakından bakalım.

Anemi (Kansızlık) Hastalığı Nedir?

Biliyorsunuz ki insan vücudunda durmadan dolaşan ve hayata tutunmamızı sağlayan en önemli faktör kanımızdır. Eğer sağlıklı bir kanımız olursa bu durum fizyolojimizle biyolojimize olumlu, tam tersi sağlıksız bir kanımız olursa da olumsuz yansıyacaktır. Hiçbir suni yerde yapılamayan, üretimi sadece insan vücuduna mümkün olan kanın bazı durumlarda aksaması söz konusu olabilir.

İşte bu aksamaya anemi, yani diğer adıyla kansızlık hastalığı denir. Eğer vücudumuzun yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan vitamini ve minerali sağlıklı bir şekilde almazsak çeşitli sinir sistemi hastalıkları ortaya çıkar. Bahsettiğimiz hastalıksa en çok vitamin eksikliği ve mineral eksikliği durumlarında görülmektedir.

Demir, çinko, B12 vitamini gibi materyallerin vücudumuzda eksik olması durumu kansızlık sorunlarına yol açabiliyor; demir, çinko, B12 gibi folik asit bazlı vitaminlerin vücudun işleyişinde ciddi görev aldıklarını unutmayalım. Kendi işleyişi için yeterince kan üretemeyen bünyemizde de haliyle ciddi sıkıntılar baş göstermekte, öyle ki kan eksikliğinden dolayı vücudumuzun bazen günlük işlevlerini bile yerine getiremeyecek duruma geldiğini gözlemleyebiliyoruz.

Ayrıca, vitamin eksikliği ve mineral eksikliğinin dışında, ırki sebeplerden dolayı da aktarılabilen bu rahatsızlığı sadece belli başlı nedenlere bağlamamak gerekiyor. Kansızlık hastalığı ya da belirtileri olan bir kişi düzgünce tedavi edilmediği sürece hastalığının sebebini tam manasıyla hiçbir zaman öğrenemez.

Kansızlık Nedir? Anemi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Kansızlık Nedir? Anemi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anemi Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık hastalığının derecelendirmesi tıpçılar tarafından genellikle hafif, orta ve yüksek şiddetli olarak yapılmaktadır. Öyle ki bazen, hafif ve orta seviyedeki hastalıklarda, kansızlığın belirtileri hiçbir zaman kendisini gösteremeyebilir. Ne zaman ki kansızlık hastalığı daha da ilerler ve yüksek şiddetli duruma gelirse, işte o zaman bariz olarak anemi belirtilerini görmeye başlarsınız.

Bu belirtiler kendisini birçok farklı bünyeye ve insana göre, farklı noktalarda ortaya çıkartabilir. Kimi insanlarda şiddetli baş ağrısı, kimi insanlarda şiddetli göğüs ağrısı, kimi insanlardaysa şiddetli eklem ağrısı gibi problemlerde kansızlık bulgusuna rastlanabiliyor. Aynı şekilde baş dönmesi, tuvalet problemi, titreme ve benzeri birçok fizyolojik sorunun da nedeni kansızlık olabilir.

Üst paragrafta vitamin eksikliğinde, yani kansızlıkta, vücudun oldukça basit fonksiyonlarını yerine getiremediğinden bahsetmiştik. Dolayısıyla vücudunuz oldukça basit olan fonksiyonlarında sıkıntı yaşıyorsa, bu fonksiyonları gerçekleştirirken zaman zaman ağrı ve zorlanma hissediyorsanız bilin ki siz de bahsi geçen hastalıkla karşı karşıya olabilirsiniz.

Eğer bu belirtileri vücudunuz göstermeye başladıysa bir an önce doktora gitmeli, muayene olarak kan testi gibi önemli tahlillerinizi almalı ve çıkan sonucu doktorunuza yorumlatmalısınız. Bahsi geçen hastalığın tedavisine ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olacaktır.

Hangi Vitamin Eksikliklerinde Görülür?

  • B12 Vitamini
  • Demir
  • Çinko
  • Folik Asit
  • B6 Vitamini

Anemi yoğunlukla yukarıda saydığımız vitaminlerin eksikliğinde ortaya çıkar.

Anemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anemi hastalığının vitamin eksikliği durumlarında ortaya çıktığını belirtmiştik. Hastalığın tedavisi de, tahmin edebileceğiniz gibi, yüksek vitamin takviyeleriyle gerçekleştirilmektedir. Hastalığın hafif, orta ya da yüksek şiddetli olmasına bağlı olarak hem diyetinizle hem de takviyelerle vitamin eksikliği sorununu kapatmanız gerekir.

Takviye konusunda karar genellikle uzman doktorlara bırakılmalıdır. Doktorlar hastalığın şiddetine göre hap ya da direkt olarak kana enjekte yoluyla sizlere vitamin takviyesi yaptırtabilirler. Sağlıklı bir tedavi süreci için herhangi bir doktora danışmadan vitamin takviyesi almamanızı tavsiye ediyor, kalp ve damar hastalıkları gibi sorunlara kapı açmamak adına uzman bir hekimden bilgi almanızı öneriyoruz.

Unutmayın ki bu tip hastalıkların tedavisi genellikle 3-12 ay arasında sürebilmekte. Bu süre zarfını sağlıklı atlatabilmek ve bir daha anemiyle karşı karşıya kalmamak için doktorunuzun tüm tavsiyelerini dinleyiniz.

Bu yazımızda sizlere anemi hastalığının ne olduğunu, tedavisinin nasıl yapıldığını ve belirtilerini anlattık. Anemi hakkında bilgi almak için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın web sitesini kullanabilirsiniz. Daha fazlası için bizi takipte kalmayı ve Kansızlık Ne Hastalıklara Yol Açar yazımıza da göz atmayı unutmayın, herkese sağlıklı günler diliyoruz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap