Antika ve Koleksiyonculuk Hakkında

antika

Antika eski bir dönemde kullanılmış ve nadir bulunan hemen her objeye verilen isimdir. Günümüzde ve geçmişte birçok insan bu objeleri biriktirmiş ve alım, satım işlemleri ile ekonomik kazanç elde etmişlerdir. Bazıları ise antika objeleri biriktirmekten ekonomik kaygılar dışında bir keyif almaktadır. Fakat bu durum toplayıcılığa ya da çöp evlere kadar gidebilen bir hastalığa da evirilebilmektedir. Günümüzde en çok biriktirilen, alım, satımı yapılan antika objeler saatler, pullar, eski madeni paralar, tablolar, mobilyalar, halılardır. Bu biriktirme eylemi keyif ve ekonomik yatırım amaçlı yapılabilir. Yazının devamında antikacılık ve koleksiyonculuk hakkında ayrıntılı bilgilere yer vermeye çalışacağız. Eğer böyle bir uğraşın var ya da böyle bir uğraşa meyil ediyorsanız doğru ürünleri satın almak ve dolandırılmamak için yazının devamını dikkatle okumalısınız.

Antika Ürünler Nelerdir?

Bir ürünün bu sıfata bürünebilmesi için öncelikle geçmiş bir zamanda yapılmış ve nadir olması gerekir. Örneğin, 1900’lü yılların başlarında üretilmiş bir saat eskidir. Fakat 1900’lü yıllarda üretilen her saat antika değeri taşımaz. O yıllarda üretilen saatten günümüzde milyonlarca var ise o ürün sıradan bir üründür. Fakat bahsi geçen üründen günümüze kadar gelebilen sayısı az ise o ürün değer kazanır.

Bu tanıma sadece saat, para ya da pul gibi ürünler dâhil edilmez. Aklınıza gelebilecek her ürün bu tanıma girebilir. Örneğin, 1990’lı yıllarda jeton ya da kart ile çalışan telefonlar vardı. Bu telefonlar günümüzde kullanılmıyor. Doğal olarak jeton ya da kartlar da üretilmiyor. O dönem üretilen telefon kartları bazı seriler halinde üretilmekteydi. Eğer o serileri tam olarak toplayabildiyseniz nadir bulunan eski bir objeye sahipsiniz demektir. Yani o ürünler antika değeri taşıyabilir.

Yukarıda da biraz bahsettiğimiz gibi bu sıfatın içine her ürünü sokmamız mümkündür. Daha önce köyde yaşayanlar dedelerinden kalan eski tarım aletlerini ya da güğüm benzeri eşyaları rahatlıkla atabilirler. Çünkü bu aletler eskisi gibi işe yaramamaktadır. Yerlerine daha işlevli aletler üretilmiş ve eskilerin kullanımını almıştır. Fakat eski güğümler ve orak gibi tarım aletleri kısmi bir değer kazanmıştır. Artık üretimi yoktur. Giderek de nadir bulanan eşyalar haline gelmektedirler. Yani bu ürünler bu sıfata kolaylıkla dâhil olabilir.

Antika Ürünlerin Gerçek Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bir ürünün gerçek olup olmadığını anlamanız için o ürünün gerçeğini bilmeniz gerekir. Yani elinize hiç eski bir güğüm almamışsanız ya da eski bir güğüm ile o güğümün özelliklerini anlayacak kadar vakit geçirmemişseniz anlamanız çok mümkün değildir. Çünkü geçmiş dönemlerde üretilen hemen her ürün günümüzde de üretilebilir. Hem de daha hızlı ve daha düşük maliyet ile üretilir. Eski ürünün değerinin artması da dolandırıcıların bu ürünü üretmesini daha da cazip hale getirir.

Bundan kaynaklı eğer bildiğiniz ve aşina olduğunuz bir ürün satın almayacaksanız, ürünü alırken dikkat etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli detay ürünün ücretidir. Yani o ürünün antika olup olmadığını bilmeden bir para ödeyeceksiniz. Ödeyeceğiniz paranın değeri yüksek ise o para çöpe gidebilir. Bu yüzden güvendiğiniz uzman bir kişiden yardım almalı ya da o ürünün gerçek olduğuna dair var olan evrakları istemelisiniz. Ödeyeceğiniz para düşük bir miktar ise ve ürünün gerçekliğinden şüpheniz var ise, o ürünü aldığınızda risk almış olursunuz. Yani bir nevi kumar oynarsınız. Satın aldığınız parayı kaybetmeyi göze alıyorsanız ürünü alabilirsiniz ama unutmayın ki kumar da her zaman kazanamayabilirsiniz.

Antika piyasasında en çok üretilen sahte ürünler arasında madeni paralar ve pullar vardır. Çünkü bu ürünler pahalıya satıldıklarından sahtekârlara cazip gelir. Bu tarz sahtekârlığı işlemiş en ünlü Türk yapımı filim ise “Piyano Piyano Bacaksız” adlı filmdir.

Hangi Eşya İleride Antika Değeri Kazanır?

Bunun için belli bir kıstas yoktur. Günümüzde kullandığımız android cep telefonlarının yerini birkaç yıl sonra başka ürünler alabilir. Bu ürünlerin üretimi bittiğinde değer kazanma olasılığı vardır. Fakat kaç yıl sonra bu ürünler piyasada nadir bulunabilecek bir hale gelir bilinmez. Yani kişi biriktireceği ürünü tamamen kendi öngörüsü ile biriktirir. Biriktirdiği eşya üzerinden 10 yıl içerisinde gelir elde de edebilir, o ürünü torunun torununa bıraktığında bile hiçbir değeri olmayabilir de.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap