Antikor Testi Nedir?

Antikor Testi Nedir Antikor testi nasıl yapılır

 

Antikor Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Covid-19 hastalığı beraberinde bir çok korunma ve önleme yöntemlerini de beraber getirdi. PCR testi Antikor testi nedir ne işe yarar nasıl yapılır konusunu sizler için araştırdık.Antikor Nedir?  Antikor ve Covid-19 İlişkisi ? Antikor Testi Amacı Nedir? Ev Karantinası Nasıl Yapılmalı? Buyurun başlayalım. 

Antikor Testi Nedir?

Bağışıklık sistemine ait olan ve insan vücudundaki yabancı cisimlerle savaşan Y tipi proteine ​​antikor veya “immünoglobulin” adı verilir ve tıbbi adıdır. Antijen denen bu yabancı nesneler herhangi bir bakteri, virüs veya kimyasal madde olabilir. Bir yabancı cisim için üretilen her bir antikor türü benzersizdir ve antijen üzerindeki yapıyı tanımak için kullanılabilir. Bu nedenle, antikor vücuttan uzaklaştırmak ve bağışıklık sisteminin bir kompleksi oluşturmak için antijene bağlanır.

 

Antikorları test etmesi istenen birçok hasta, bir antikor testinin ne anlama geldiğine dair cevaplar arıyor. “Serolojik test” olarak adlandırılan antikor testi, bir kişiden alınan bir kan örneğindeki belirli bir antikorun varlığını tespit etme veya miktarını (varsa) belirleme işlemidir. Bazı antikor testleri, belirli antikor türlerine odaklanır.

 

Antikor Nedir?

Antikor testi, daha önce koronavirüs (COVID-19) ile enfekte olup olmadığınızı kontrol etmek için yapılan bir kan testidir. Başka bir deyişle, COVID-19 antikorları ile koronavirüs için test edilmiş veya semptomlar olmadan hayatta kalmış kişiler, bağışıklık durumlarını bu sayede öğrenebilirler.

 

Antikor ve Covid-19 İlişkisi

Koronavirüs salgını nedeniyle son zamanlarda antikor testi çok yaygın bir test haline geldi. Salgın nedeniyle alınan önleyici tedbirlerin ortadan kaldırılması ve virüsün ikinci dalgasının yayılmasının engellenmesi çalışmaları kapsamında, yeni koronavirüse karşı bağışıklığı olan kişileri tespit etmeye yönelik antikor testleri başladı.

Covid-19 için geliştirilen antikor testi, enfekte olmuş ve sonrasında iyileşmiş hastaların kanında bulunan mevcut virüse karşı antikorları tespit etmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, enfekte olmuş ancak semptom göstermeyen kişileri belirlemek için antikor testi kullanılabilir.

Koronavirüsü dünyada Covid-19 semptomları gösteren herkes üzerinde test etmek mümkün olmadığından, virüsün bulaştığı kişi sayısını belirlemek de mümkün değil. Ayrıca asemptomatik kişilerin virüsü taşısalar bile belirti göstermedikleri bilinmektedir. Bu insanlar önemli hale geliyor çünkü Covid-19’u hafif geçseler bile Covid-19’u başkalarına yayma riski taşıyorlar. Bu doğrultuda antikor testi, gerçek sayının belirlenmesinde ve popülasyon tarafından kazanılan bağışıklık düzeyinin değerlendirilmesinde önemlidir. Ek olarak, dünya çapındaki yaygınlığı anlamak için küresel antikor testleri desteklenmektedir.

 

Antikor Testi Amacı Nedir?

Antikor testi, insan vücudunda oluşan antikorları, virüsle daha önce enfekte olup olmadıklarını, virüsle ne zaman savaştıklarını ve bağışıklık geliştirip geliştirmediklerini gösterdiğinden, koronavirüs hastalığı olan veya olmayan birçok kişi, bunların edinilip kazanılmadığını bilmek ister. Ayrıca birçok işyeri, çalışanlarının aşı oranlarını belirlemekte ve buna göre normal hayata dönmelerini belirlemektedir.

Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Antikor testi genellikle COVID-19’dan tamamen iyileştikten sonra gerçekleştirilir ve antikor testinin uygulanabilirliği testin kullanılabilirliğine bağlı olarak değişebilir. Tıp uzmanları genellikle parmak veya kol damarlarından kan örnekleri alırlar. Toplanan kan örnekleri daha sonra virüse karşı antikor geliştirip geliştirmediğinizi belirlemek için test edilir. Antikor testinin zamanı ve türü, testin doğruluğunu etkileyecektir. Enfeksiyon sırasında çok erken test edilirseniz, vücudunuzda hala bir bağışıklık tepkisi gelişirken test antikorları tespit edemeyebilir. Bu nedenle, semptomların başlamasından en az 14 gün sonraya kadar antikor testinin yapılması önerilmez.Antikor Testinin Pozitif Olması Bağışıklık Sağlar Mı?

Antikor testinin pozitif sonucu, virüsün insan vücuduna girdiğini gösterir, ancak bu, COVID-19’a karşı bağışık olduğu anlamına gelmez. Antikorlara sahip olmanın COVID-19 ile yeniden enfeksiyonu önleyebileceğine dair kesin bir kanıt yoktur. Bu nedenle, dokunulmazlık seviyesi ve ne kadar süreceği belirsizdir. Bu soruya ilham vermek için bilimsel araştırmalar devam ediyor.

 

Antikor Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Abbott antikor testi, insan bağışıklık sisteminin COVID-19’a neden olan SARS CoV-2 virüsüne karşı oluşturduğu IgG antikorlarının toplam miktarını ölçer. Bu nedenle test, hastalığa karşı bağışık olup olmadığınızı gösterebilir. Boğazdan veya burundan örnek alınarak yapılan testten farklıdır, koldan kan alınması ise farklıdır. Parmak ucu kanı ile yapılan bir testten daha güvenilirdir. Testin çalışması yaklaşık 40 dakika sürmesine rağmen, sonuçlar en geç 24 saat içinde raporlanabilir.

 

Antikor Testi Güvenli Mi?

Elisa ve benzeri yöntemler kullanılarak yapılan antikor testinin güvenilirliği %99,9’dur. Bu testlerin duyarlılığı ve doğruluğu, parmaklardan yapılan hızlı antikor testlerinden önemli ölçüde daha yüksektir. Hassas spesifik yöntemlerin (Elisa gibi) ve PCR’nin kullanılması da doğru teşhis şansını artıracaktır.

 

Antikor Testi Neden Yapılmalı?

Antikor testinin birçok kullanım alanı vardır. Örneğin; test için en yüksek talep normale dönmeye hazır bir iş yerinden geliyor. Büyük fabrikalar, bankalar, okullar, zincir markalar ve restoranlar, çalışanların işe dönmeden önce denetlenmesini gerektirebilir. Birçok şirket bu testi enfeksiyona karşı bağışıklık kontrolleri için kullanır ve iş sürecine dönmeyi planlamaktadır. Örneğin, ciddi enfeksiyon riski taşıyan kişiler, ileri yaş ve kronik hastalık riski taşıyan kişiler üzerinde antikor testleri yapılarak korunabilir veya antikor testi pozitif çıkan çalışanlar tarafından çalışmanın ilk aşaması tamamlanabilir. Ek olarak, pandemi sırasında yaşlıları ve kronik hastalığı olan aile üyelerini görmemiş kişiler de bağışıklık durumlarını test etmek ve sevdikleri için risk altında olup olmadıklarını görmek isteyebilirler.İç ve dış hat uçuşlarının açılmasıyla birlikte tüm ülkeler, yolcuların ülkeye girmeden önce antijen ve antikor testi sonuçlarını sağlamalarını istemeye başladı. Ayrıca, yurtdışında işe dönmeyi planlayan çalışanlar gibi Türkiye’de yaşayan ancak yurtdışında olan çalışanların da test sonuçlarını sağlaması gerekmektedir. Planda herkesin uçağa binmeden önce “aşı pasaportu” adı verilen bir sağlık sertifikası alması gerekiyor.

Plazma Tedavisi Nedir?

Tarama testlerinin bir diğer önemli yararı, bağışıklığı yeterli bireylerin, sevdiklerine veya antikora ihtiyaç duyan ağır hastalara (uygunsa) restore edilmiş (iyileştirilmiş) plazma sağlayarak tedaviyi kolaylaştırabilmesidir. Plazmanın eski haline getirilmesi Covid 19 enfeksiyonunu tedavi etmenin önemli yöntemlerinden biridir.

Covid-19’u Hafif Mi Geçiriyorsunuz?

Covid 19’da ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, vücut ağrıları, yorgunluk, tat alamama ve diğer rahatsız edici semptomlar olabilir. Bazen hastalık hafif olabilir ve bazı durumlarda hiçbir semptom görülmez. Bu durumda panik içinde doktora başvurmamaya dikkat edin. Gerekli incelemeler veya testler yapılırsa sonuç olumludur; bir uzman değerlendirip tedavi planını belirleyecektir. Öncelikle kişinin yaşı ve kronik hastalıklardan muzdarip olup olmadığı çok önemli kriterlerdir. Bireyin 60 yaşın üzerinde olması veya kanser, kalp, akciğer, böbrek, karaciğer, sindirim sistemi veya endokrin sistem ile ilgili problemleri olması tedavinin gidişatını değiştirir. Ancak bu alanda sorun yoksa ve hastanede yatış gerekmiyorsa aile izolasyonuna devam edilmelidir.

 

Ev Karantinası Nasıl Yapılmalı?

Covid 19 pozitif bireylerin aile üyeleri, meslektaşları ve yakın akrabaları da önceki ilişkiler ve sonraki süreç için risk altındadır. Birincisi, hastanın yakın zamanda temas kurduğu kişilere konu hakkında bilgi vermek önemlidir. Ayrıca durumlarını gözlemleyerek veya teftişler yaparak olası sorunları ve hastalıkların yayılmasını önleyebilirler. Ek olarak, aile üyeleri de test edilmelidir. Ailenin yaşlı üyeleri veya kronik hastalığı olan kişiler varsa, ekstra dikkatli olmalısınız ve mümkünse aynı evde yaşamamalıdırlar.

Tecrit sürecinden geçecek kişinin odasını evde tuttuğunuzdan emin olun. Mümkünse en iyisi tuvalet ve banyoyu paylaşmamaktır. Ailenizle aynı ortamda olmamaya dikkat edin. Ev içi hareketlilik kısıtlanmalı, evde karşılaşılırsa arasındaki mesafe en az 2 metre olmalıdır. Ailede herkesin maske takması önemlidir. Hastalara bakan kişiler N95 maskeleri takabilir. Covid-19 virüsü pozitif olan kişiler maskelerini ancak tek başlarına çıkarabilirler. Bu süre zarfında eve ziyaretçi alınmamalıdır.

Hastaların gün içinde temas ettikleri, kullanılan ve tüketilen tüm eşya ve malzemeler ayrı ayrı saklanmalıdır. Ev düzenli olarak temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Özellikle anahtarlar, kapı ve pencere kolları sık sık dezenfekte edilmelidir. Ailedeki herkes düzenli olarak ellerini yıkamalı ve kişisel hijyene çok dikkat etmelidir. Tek kullanımlık mendiller, öksürme ve hapşırma sırasında kesinlikle ilk tercih olmalıdır. Maske ve mendil gibi malzemeleri tutarken dikkatli olun ve iki kat torbaya sarmaya özen gösterin.

 

antikor testi nedir? Nasıl yapılır adlı yazımızı okudunuz ve işinize yaracak nadir bilgiler olduğunu gördünüz. Ayrıca sizlere Korona virüs İle İlgili Her Şey 2020 adlı yazımızı okumanızı salık veriyoruz. Eğer covid-19 ile ilgili bir şüpheniz varsa saglik.gov.tr ye başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close