Aşırı Kahve Tüketiminin Zararları

kahvenin zararları

Kahvenin zararları nelerdir? Aşırı kahve tüketiminin zararları nelerdir? Kahve nasıl üretilir? Bu yazımızda günlük hayatımızda sık tükettiğimiz Kahve’nin zararlarından bahsettik. Herşeyin fazlası zarar olduğu gibi kahvenin aşırı tüketimide vücut için zararlı. Ayrıntılı olarak anlattık. Aşırı Kahvenin Tüketiminin Ne Gibi Zararları Vardır buyurun başlayalım.

 

 

 

Aşırı Kahve Tüketiminin Zararları

Kahvenin zararları neler? Kahve, günlük yaşamın vazgeçilmez içeceklerinden biridir. İçerdiği kafein sayesinde geçici yorgunluk azaltıcı ve dikkat çekici özellikleri nedeniyle tercih edilmekte ancak aşırı tüketimi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kök boyası olarak bilinen tropikal Coffea bitkisinin tohumlarına kahve çekirdeği denir. Kahve çekirdeklerinden yapılan bir içeceğe kahve denir. Kahve aslında ağacın meyvesinin çekirdeğidir. Pek çok kahve ağacı türü varken, ikisi en yaygın olanıdır: Arap ve Robusta.

Kahve Nasıl Üretilir?

Arap kahvesi şu anda ağırlıklı olarak Latin Amerika’da üretilmektedir ve Robusta, Doğu Afrika ve Madagaskar’da üretilmektedir. Kahve meyvesi kabuğu çıkar çıkmaz sarımsı kahve çekirdekleri belirir. İmalat özelliğine göre sigara içme aşamalarından geçer. Bu kavurma işlemi, kahve üretim amacına göre değişiklik göstermektedir. Kavurma sürecini karıştırma işlemi takip eder. Kahveyi harmanlamanın amacı, aromasını ve tadını oluşturmak ve korumaktır.

Aşırı Kahve Tüketimi Zararları

Aşırı kahvenin zararları neler? Kahve sağlıklı ve faydalı bir gıda olmasına rağmen, belirli hastalıkları olan veya ilaç alan kişiler tarafından tüketilmesi ve sağlıklı kişiler tarafından aşırı tüketilmesi bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Kahve tüketimi, özellikle yüksek tansiyon, anormal kalp ritimleri (aritmiler), taşikardi ve diğer kalp rahatsızlıkları olan kişilerde kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu olumsuz etki, aşırı kahve tüketimi sonucu kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde görülebilmektedir. Kan basıncı olan hastalarda kahve tüketimi tansiyonu yükseltebilir. Her gıdada olduğu gibi kahve tüketimi ölçülmelidir. Günde 3 fincandan fazla kahve tüketmenin doğurganlığı olumsuz etkileyebileceğini ve 5 fincandan fazla kahve tüketiminin kemik erimesine yol açabileceğini gösteren bilimsel araştırmalar var. Yine aşırı kahve tüketimi uykusuzluk, gerginlik, sinirlilik ve hassasiyet gibi olumsuz etkilere neden olabilir.

  • Kalbin ritmini bozar. Ani kalp krizlerine neden olur.
  • Mide rahatsızlıklarını ortaya çıkarır.
  • Kan basıncında ani artışa neden olabilir.
  • Vitamin ve mineral kaybına neden olabilir.
  • Bu hamileliğinizi olumsuz etkileyebilir.
  • Negatif olarak migrene neden olur.
  • Erkek kısırlığını artırabilir. Kadınlarda doğurganlığı etkileyebilir.

Bu etkiler, önemli etkilerdir. Aşırı kahve tüketiminin bu sonuçlara yol açması biraz zaman alabilir. Bu nedenle önlemleri erken almak sağlığımız için faydalı olacaktır. Yan etkilerden dolayı kahve tüketmelisiniz. Günde bir veya iki fincan kahve içmenin bir sakıncası yoktur ama fazlası ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle tüketiminde dikkatli olmalı ve yerli ürünlere odaklanmalıdır. İthal ve ambalajlı ürünler tercih edilmemelidir.

Kalbe Zararı

Kahvenin kalbe zararları neler? Aşırı kahve tüketimi kalp ritmini olumsuz etkiler. Kahvede çok fazla kafein tüketildiğinde kardiyak aritmiler meydana gelebilir. Düzensiz kalp atışı, çarpıntıya veya taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Doktorlar özellikle kalp hastalığı olan kişilerin sınırlı miktarda kahve içmelerini önermektedir.

Şeker Hastaları Temkinli Olmalı

Bu yıl yayınlanan iki raporda; Kafeinin tip 2 diyabet üzerindeki etkileri konusunda karışık görüşler var.Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar, yemek sırasında kan şekerinin artmasıyla tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz etkilediğini göstermiştir. Öte yandan İngiltere, bu çalışmaların yetersiz olduğunu ve kahvenin tip 2 diyabeti olumsuz etkilemediğini açıkladı.Uzmanlar kahvede bulunan kafein değil minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu olduğunu söylüyor.

Doğurganlığı Etkiliyor

Kafeinin doğurganlığı olumsuz etkilediği bilinmektedir. Günde üç veya daha fazla fincan kahve içmek kadının doğurganlık oranını düşürür. Çünkü aşırı kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiler. Bu açıdan bir diğer çarpıcı sonuç Brezilya’dan geliyor. Brezilya’daki Sao Paulo Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, her gün kahve içen erkeklerin içmeyenlere göre daha güçlü spermlere sahip olduğunu göstermiştir. Kafeinin sperm üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu iddia eden uzmanlar, aynı etkinin merkezi sinir sistemi üzerinde de olduğunu söylüyor. Hamilelik Kafeinin doğmamış bebeğe zararlı olduğu bilinmektedir. Uzmanlar, hamile kadınlar için günlük kafein tüketim sınırının 300 mg olduğunu söylüyor.

Felç Riski Bile Var!

Aşırı miktarda kahve içmeyen kişiler, kahve tüketimini aniden arttırırlarsa ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirler. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, günde bir fincan kahve içen kişiler, normalden 1 veya 2 fincan daha fazla içtiklerinde kafeinin olumsuz etkilerine eğilimli hale geliyor. Bu, kan pıhtılaşması ve felç riskine yol açar. Kahveyi daha çok sevenler için risk daha düşüktür. Çünkü kahve kolikinin direnç seviyesi, kafein, ateroskleroz veya yüksek norepinefrinin neden olduğu yüksek tansiyon gibi yan etkilere karşı daha yüksektir.

Kahve Enerji Verir Mi?

East London Üniversitesi uzmanları bu konuda araştırma yaptı. Çalışmaya 18-47 yaş arası uzun yıllardır kahve içen 88 kişi katıldı. Gönüllülere kafeinle kahve alacakları söylendi. Ancak sorulan kahvede hiç kafein yoktu. Ancak sonuçlara göre, katılımcıların duygudurum değişiklikleri ve artan aktivite gözlemlendi. Katılımcıların durumlarını değerlendirmek için zihinsel performansı, tepki hızını ve ruh halini ölçmek için deneyler yapıldı. Sonuçlar, kafeinsiz kahve içenlerin normal kahve içen kontrol grubuna göre daha etkili olduğunu gözlemledi. Bununla birlikte, araştırmalar, kafeinin yorgunluğu yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bazı araştırmalar günde 3 fincan kahvenin Alzheimer hastalığı riskini azalttığını gösteriyor.

Hangi kronik hastalıkların kahve tüketimini engellediğini öğrenmek için Hangi Hastalıklar Kronik başlıklı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer soruların cevabı için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap