Astım Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Astım nedir? Astım hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Astım hastalığı basitçe nefes alma ve nefes verme yollarındaki işlevsizlikler sonucu ortaya çıkar. Hava ve çevreye duyarlı bireylerin yoğunlukla karşılaştığı astım hastalığı, günümüzün en kronik rahatsızlıklarından bir tanesidir. Gelin astım hastalığı nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir yakından bakalım.

Astım hastası insan sayısının son yıllarda ciddi oranda arttığı bilinen bir gerçek, bu durumun en büyük sebepleri olarak da sürekli büyüyen hava kirliliği ve çevremizi saran kimyasallar gösteriliyor. Son derece alerjik bir reaksiyon olan astım hastalığının da genellikle çevre faktörlerine göre ortaya çıktığı bilinmekte.

Astım hastalığı yediden yetmişe herkesin mustarip olduğu bir problem. İlgili problemin herhangi bir yaş aralığı ya da cinsiyet türü de bulunmamakta, hastalık hem genç hem de geç yaşlarda ortaya çıkabiliyor. Bu ortaya çıkma durumu daha çok vücudun çevredeki alerjik durumlara nasıl reaksiyon verdiği ile alakalı olarak değişebilmekte.

Ancak araştırmalar gösteriyor ki kronik astım hastalığı olan kimseler yoğunlukla genç yaşlarda bu problem ile karşı karşıya gelmekte. Problemin ana kaynağı olan çevre faktörlere duyarlılık, ırki ve genetik şablonlara göre artıp azalabiliyor. Genellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde bireylerin yoğun olarak zararlı bileşenlere maruz kalması problemin en büyük sebeplerinden.

Astım Hastalığı Nedir?

Astım hastalığı kişinin hava kanallarının duyarlılık bazında fazlaca reaksiyon vermesiyle oluşur, normal bireylerde herhangi bir reaksiyon göstertmeyecek olan kimyasallara ve zararlı gazlara vücut aşırı hassaslaşır ve bu durumda ciddi sorunlarla baş başa kalabilir. Astım nedir sorusu kısaca hava yolu ile alınan zararlı maddelere aşırı tepki şeklinde yorumlanabilir.

Bu sorunlar genel olarak nefes darlığı, sürekli öksürük, ani nefes krizleri ve benzeri durumlar şeklinde özetlenebilir. Özellikle kişinin yüksek şiddetli astım ataklarını kontrol altında tutabilme olasılığı hastalığın seviyesine göre farklılık gösterebilmekte.

İleri düzey alerjik astım son derece tehlikeli bir hastalıktır, hava yollarındaki alerjenlere belirlenemeyen reaksiyon ve tepkimeler gösterebilen bu tip bireylerin ivedilikle tedavi edilmeleri gerekir. Astım tanısı uzman hekimler tarafınca, çeşitli solunum kontrolleri yapıldıktan sonra konur.

Astım Hastalığı Neden Olur?

Göğüs hastalıkları ve solunum yolu hastalıkları kategorisine giren bu hastalığın tek bir nedeni bulunmamakta. Birçok farklı nedenden ötürü kişilerde alerjik astım aktiviteleri görülebilir; ancak bu nedenleri genel bir başlık altında toplamamız gerekseydi bu başlık solunum yoluna zararlı olan maddelerin vücutta alerji oluşturması şeklinde adlandırılırdı.

Sigara dumanına olan duyarlılık, kötü havaya olan duyarlılık, araç ya da fabrika dumanına olan duyarlılık, kimyasallara olan duyarlılık gibi konular bahsi geçen problemi ortaya çıkartabilir. Özellikle bebeklik döneminde ağır alerjenlere maruz kalmak (sigara dumanı ve kirli hava gibi), ileriki yaşlarda yoğun alerjen dumanlara maruz kalmak ya da annenin hamileyken sigara içmesi gibi durumlar astım problemine davetiye çıkartabiliyor.

Astım hastalığı nedir? Astım belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Astım hastalığı nedir? Astım belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım hastalığı belirtileri genellikle aşağıdaki gibidir;

  • Solunum yetmezliği.
  • Göğüs ağrısı.
  • Kimyasala tahammül edememe.
  • Kötü havaya tahammül edememe.
  • Anlık nefes alamama durumları, nefes atakları.
  • Bazı alerjik maddeleri soluyunca ortaya çıkan nefes darlığı.

Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astım hastalığı tedavisi muhakkak uzman hekim kontrolünde yapılmalıdır. Hastalığın tedavi yöntemleri kişiden kişiye göre değişebilmektedir, genellikle bu değişiklik hastalığın ilerleme durumuna göre netleştirilir.

Tedavi süreçlerinde kortizon kullanımı genellikle çok fazla olur, özellikle ileri seviye problemlerdeki sprey ve hap ilaçlarında kortizon kullanımının yoğun olduğunu görürüz. Ani atakları engellemek için de ayrıca sprey tedavisi uygulanabilir.

Bütün bunların yanı sıra, eğer söz konusu ciddi bir alerjense, alerji ilaçlarıyla da durum idare edilebilir. Alerji ilaçları sayesinde vücudun söz konusu maddeye daha az alerjen olması ya da o maddeden daha az zarar görmesi hedeflenir.

Ayrıca hastalığı yaşayan bireylerin yaşamlarını değiştirmeleri de tedavi sürecinin parçalarındandır. Bireyler alerjileri olan maddelerden uzak durmalı ve sürekli temiz hava ile temasta bulunmalıdırlar. Bu durumda sigara, alkol ve benzeri kullanımların da azaltılması gerektiği hekimler tarafından tavsiye edilmekte.

Astım hastalığı nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir sorularını cevaplamaya çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Umarız konu hakkındaki sorularınıza yanıt olabilmiş ve sizleri aydınlatabilmişizdir. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı‘nın web sitesini de ziyaret edebilirsiniz, ayrıca Nefes Darlığına Ne Sebep Olur? Nefes Darlığı Belirtileri ve KOAH Nedir? yazılarımıza da göz atmayı unutmayın, herkese sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap