Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay nasıl olunur

Astsubay Nasıl Olunur? koşulları ve eğitimi nelerdir? Astsubay nasıl olunur, astsubay nedir, astsubay maaşları, astsubay başvuruları, sorular astsubay olma çabasındaki gençler tarafından sıklıkla telaffuz edilmektedir. Peki, astsubay nedir? Görev tanımları ve rütbesi tam olarak neleri kapsar birlikte inceleyelim.

Astsubay Rütbesinin Tarihsel Oluşumu

Astsubay nedir sorusuna cevap vermek için tarihsel doğuşunu incelemekte fayda olacaktır.

Astsubaylık 13. Yüzyılda aynı isim ile olmasa da rütbe olarak var olmuştur. Dönemin ordularında teknolojik olarak gelişme yoktur. Doğal olarak askerlerde ayrıntılı bir eğitimden geçmezler. Savaşmaya elverişli anatomisi olan bireyler kısa eğitimlerden geçerek orduya dâhil olurlar. Komutanlar ise dönemin soylu ailelerine mensuptur. Dönemin savaşları soylu aileler arasında geçtiğinden her aile yeni doğan bireylerine gerektiğinde komutanlık edebilecek eğitimleri verir. Osmanlı ya da diğer dönem dizilerinde de benzer örnekler ayrıntılı olarak işlenmiştir.

İnsan aklının daha pratik düşünmesi ile birçok yeni icatlar zamanla gelişmiştir. Bu icatların ise konumuz ile alakalı en önemlisi gemilerdir. Gemiler icat edildikten belli bir süre sonra savaşlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Başlarda insan transferi için kullanılan gemiler zamanla karada kullanılan dönemin ağır savaş aletleri ile donanmış ve savaşın aktif bileşenleri halini almıştır. Fakat aynı dönemlerde hala aileler arası savaşlar olduğundan ve komuta görevleri soylu kişilere verildiğinden alt rütbeler henüz oluşmamıştır.

Soylu bireyler savaş konusunda birçok eğitimi çocukluğundan beri almaktadır ama deniz savaşları onlar için oldukça yeni bir olgudur. Hemen hiç biri gemide kimin ne görev yapacağını, askeri araçların gemide nasıl kullanılacağını, geminin gerekli bakımlarını, denizde nasıl yol ve yön bulunması gerektiğini ve hatta geminin nasıl gittiğini çok bilmemektedir. Fakat gemilerde savaşmış tecrübeli askerler bu konulara oldukça hâkimdir. Soylu komutanlar tecrübeli askerlerin yardımı ile deniz savaşlarını yönetir. Zamanla karada da gelişen savaş teknolojisinde aynı ihtiyaç ortaya çıkar ve soylu komutanlara yardım eden tecrübeli askerlere bir sıfat bulmak gerekir.

Halk komutanların soylu sınıflardan gelmesine alışkındır. Onlar için soylu komutanlar ve sıradan askerler vardır. Fakat soylu komutanlar için tecrübeli askerler savaş alanında onların elleri ve ayaklarıdır. Bundan kaynaklı ne sıradan bir asker ne de soylu bir komutan olmadıklarını ve ara bir askeri sınıf olduklarını belli etmek için bugünkü adıyla astsubay rütbesi verilmiştir.

Astsubay Rütbesinin Askeri Tanımı

Astsubay rütbesi yukarıda bahsettiğimiz olaylar silsilesiyle doğmuş bir rütbedir. Osmanlıda gedikli olarak adlandırılır. Kıdemli olanlarına başgedikli denir. Yurt dışında bazı ordularda ise rütbelerinin tam bir tanımı olmadığı için beyefendi ya da hanımefendi olarak hitap edilir.

Astsubaylık rütbe olarak subaydan aşağı askerden yukarı bir rütbedir. Tam olarak subay değildir ama kıdemli birer asker olarak yönetici, lider asker kategorisindedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde birçok alanda görev alırlar. Fakat bölük komutanlığı, eğitim komutanlığı gibi önemli görevleri de üstlenmektedirler.

Astsubay rütbeleri sırasıyla şöyle ilerler. Önce astsubay çavuş olarak görev alırlar, ardından astsubay kıdemli çavuş, astsubay üstçavuş, astsubay kıdemli üstçavuş, astsubay başçavuş ve sonrasında astsubay kıdemli başçavuş olurlar. Yıllar içinde astsubay kıdemli başçavuş rütbelerine kıdemler eklenir. Fakat çoğu kıdem kollarında bulunan rütbelerde gözükmez ve yazışmalarda da bu kıdemlerini rütbelerine eklemezler.

Sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yayınlanacak ihtiyaca göre, astsubaylar arasından dört yıllık üniversite mezunlarını subay kategorisine yükseltme olanağı sağlamıştır. Bu düzenleme ile var olan ihtiyaca göre albay rütbesine kadar yükselme olanakları vardır.

Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olmak için toplamda üç adet sınava girmek gerekmektedir. Fakat sınava girmek için ise bazı koşullar vardır. Öncelikle en az lise veya dengi bir okuldan mezuniyet gerekir. İki yıllık ön lisans ya da dört yıllık lisans bölümleri mezunları da sınava katılabilirler. Fakat ön lisans mezunlar 26, lisans mezunları 28 yaşını geçememiş olmaları gerekir. Aynı zamanda normal askerlikte “RDM” olarak tabir eden sınıfa girmemeleri gerekir. Bu sınıf sabıkası olanlar, madde bağımlıları, psikolojik tanıları olanlar, dövme, kesik gibi vücutlarında iz olanlardır. Aynı zamanda gerekli boy, kilo ve diğer anatomik kıstasları da karşılamaları gerekmektedir.

Tüm bu kıstaslar sonrasında iki adet yazılı sınava tabi olurlar. Bu iki sınavdan geçen adaylar ise sözlü sınava girmeye hak kazanır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap