TJK (Türkiye Jokey Kulübü) Hakkında

TJK

TJK (Türkiye Jokey Kulübü) Hakkında Dünyada en eski ve en çok tercih edilen bahis türüdür. At yarışı dünya da ilk defa Türkler tarafından yapılmıştır. Tam tarihi bilinmemekte olup Orta Asya Türkleri tarafından yapıldığı bilinir. Ülkemizde bu yarışlar TJK (Türkiye Jokey Kulübü) tarafından organize edilmektedir. Yazımızın devamında At yarışı hakkında uzun uzun konuşacağız.

Türkiye’de At Yarışı ve TJK Tarihi

Cumhuriyet tarihinin en başından itibaren ülkemizde yarışlar yapılmaktadır. Fakat Cumhuriyet öncesi de bu topraklarda at yarışı yapılmaktaydı. Osmanlı henüz imparatorluk olarak anılmazken Orhan Bey’in Bursa işgali sonrası yarışlar düzenlemeye başlamıştır. Orhan Bey’den sonra gelen hükümdarlarda saray bahçelerinde ya da İstanbul’un çeşitli yerlerinde yarışlar düzenlemişlerdir.

Cumhuriyet döneminde 1924 yılında ilk yarışlara şahit olunmuştur. Ardından birçok farklı yarışlar yapılmış olsa da bugüne kadar devam eden en uzun yarış Gazi Koşusu yarışlarıdır.

Günümüzde Adana, İzmir, İstanbul, Ankara ve diğer bütün kentlerde yapılan yarışlar Türkiye Jokey Kulübü (TJK) tarafından organize edilmektedir.

1950 yılında kurulan TJK tarihsel olarak Osmanlıya kadar dayanır. Osmanlı dönemi arşivleri eksik olduğundan ayrıntıları bilinmese de 1909 yılında kurulduğu ve sonradan sadrazam olan Sait Halim Paşa tarafından başkanlık yapıldığı bilinir. Osmanlı’da at yetiştiriciliği ve yarışlara dair bazı kurumların da Enver Paşa tarafından kurulduğu bilinmektedir. Fakat günümüzdeki kulüp Celal Bayar ve Adnan Menderes’in onayı ile kurulmuştur. Bugüne kadar birçok kişinin başkanlık yaptığı kulübe bir dönem ülkenin sayılı zenginlerinden olan Vehbi Koş da başkanlık yapmıştır. Şuan ki başkanı Serdal Adalı’dır.

TJK, At Yarışı ve Yetiştiriciliğinin Devlet ile Bağlantısı

Günümüzde bu yarışları düzenlemek için Devlet tarafından bazı izin ve belgeler verilmektedir. Bu belgeleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından TJK teslim alır. Başka bir devlet ya da özel kurum tarafından verilemez. Tarım ve Orman Bakanlığı tek yetkili kurum olmasına rağmen, bu kurumda verdiği yetki belli aralıklar ve koşullar ile yenilenmek zorundadır.

Osmanlıda At yarışları daha çok Abdulaziz döneminde popüler olmuştur. Abdulaziz’in yarışlara olan merakı günümüzdeki yarışların temelini oluşturmuştur. Enver Paşa döneminde at yetiştiriciliği ve at soyunu iyileştirmeye dair dernekler de kurulmuştur.

TJK için At Bakımı ve Safkan At Yetiştirme

At dünyada saygı duyulan en eski hayvandır. Bu saygı TJK kurulmadan öncesine dayanır. Yıllarca insanların birçok işini kolaylaştırmıştır. Aynı zamanda günümüzdeki teknolojinin gelişimine dolaylı yoldan fayda sağlamıştır. İnsanlar atların güçlü ve hızlı olduğunu fark edip binek hayvan olarak kullanmıştır. Sonralarında atlar ile daha fazla yük ve insan taşımak için at arabaları bulunmuştur. At arabaları da günümüzün arabalarının temelini oluşturmuştur. Hala bazı kişiler arabaların motor gücünü atın gücü ile kıyaslar. “Bu araba kaç beygir gücünde” gibi soruları birçoğumuz duymuştur. Söylem amacının dışına çıkıp ağız alışkanlığı durumuna dönmüş alsa bile atların önemi hala günümüzde bilinmektedir.

Atlara verilen önemin amacı yıllar içinde biraz değişmiştir. Eskiden her alanda değerli olan atlar, günümüzde TJK tarafından düzenlenen yarışlar için oldukça önemlidir ve özenle yetiştirirler. Yetiştirmek istenen yarış atı herhangi bir at değildir. Atın soyunun bilinmesi gerekir. Annesinin, babasının ve soyundaki diğer atların daha önce yarışıp yarışmadığı, hangi milletin atı olduğu gibi bilgiler olmazsa bir at yarış için kolay kolay tercih edilmez. Çünkü yarış atı yetiştirmek oldukça masraflıdır.

Yarış atları farklı yemler ile beslenir. Atın beslenmesi veteriner ve bakıcısı tarafından belirlenir. Hangi saatlerde hangi besinleri alacağı önceden planlanır. Aynı zamanda yaşına göre egzersizler yapılır. Kısacası bir at henüz doğduğu andan itibaren yarış atı olmasına karar verilir. Kalan süreçte ise onu yarış atı haline getirecek olan kampa sokulur. Aksi taktirde TJK yarışlarına katılımı zordur.

Alelade yetiştirilmeyen atların bakıcıları da özenle seçilmektedir. Ülkemizde at yetiştiriciliğine dair lisans programları da vardır. Fakat yetiştirici de arana tek özellik akademik başarı ya da deneyim olmaz. Kişiliğine de oldukça dikkat edilir.

Atlar değişik hayvanlardır. Sahiplerinin psikolojisi ya da davranışları atlarda da oluşur. Günümüzde yarış atları oldukça pahalı olduğu için sahibi neredeyse atı hiç görmez. Bir yetiştirici tarafından bakılır. Doğal olarak at da yetiştiricinin davranışlarını kendine örnek alır. Eğer yetiştirici asabi birisi ise at da biraz hırçın olur. Sakin biri ise at da sakindir. Bu yüzden atın nasıl bir karaktere sahip olunması istenirse at bakıcısı da o karaktere göre seçilir. TJK yarışlarında yarışan atların hepsi bu şekilde yetiştirilmiştir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar



Giriş Yap