Atkins Diyeti –9

Atkins Diyeti nasıl yapılır

Sayfa İçeriği

Karbonhidrat Sınırlandıran Atkins Diyeti

Atkins diyeti, Amerikalı bir doktor olan Robert Coleman Atkins tarafından ortaya çıkarılmış ve oldukça ilgi görmüş bir diyettir. Bu diyet üzerine birçok kitap yazıldığı bilinmektedir. Atkins diyetine göre kilo kaybı ortaya koymak için karbonhidratların sınırlandırılması gerekmektedir. Yani bu diyetin temelinde  karbonhidrat tüketiminin azaltmak yer almaktadır. Diyetin bilinen en önemli özelliği karbonhidrat tüketiminin azaltılmasının yanı sıra diyette protein ve sağlıklı yağ tüketimi ön plandadır.

Vücudun gerekli olan enerji ihtiyacını karbonhidratlardan ve yağlardan karşıladığı bilinmektedir. Atkins diyetinde amaç karbonhidrat tüketimini azaltarak vücudun gereken enerjisini yağlardan karşılamasını sağlamaya yöneliktir. Vücut enerji ihtiyacını karbonhidratlardan karşılayamadığı zaman yağlara yönelmektedir ve vücuttaki yağlar yakılarak enerji olarak kullanılmaktadır. Bu sayede kişilerin yağları yakılarak kilo vermesi hedeflenmektedir.

Atkins Diyeti
Atkins Diyeti

Atkins Diyeti Uygulaması

Atkins diyeti indüksiyon, dengeleme, ince ayar ve bakım olmak üzere 4 aşamadan oluşmaktadır. Hızlı kilo vermek isteyen kişiler bu aşamalardan 1. aşamayı uygulamadan direk 2. aşamayı uygulayarak diyet yapmayı tercih etmektedirler.

1. Aşama

Bu aşamanın 20 gün uygulanması gerekmektedir ve 20 gün boyunca karbonhidrat alımının 20 gramın altında olması önerilmektedir. Bu aşamada kişiler yeşil yapraklı sebzeler ile yüksek yağlı ve proteinli besinlerle beslenmektedirler. Genel olarak bu aşamada vücudun enerji ihtiyacı %25 proteinlerden, %75 yağlardan ve %5 karbonhidratlardan karşılanmaktadır.

2. Aşama

Bu aşamada bireylerin diyetine az olmak üzere fındık ve meyve eklemesi uygun görülmektedir. Düşük karbonhidratlı sebzelerin de bu aşamada tüketilmesine izin verilmektedir.

3. Aşama

Bu aşamaya geçen bireyler hemen hemen hedeflediği kilosuna ulaşmış sayılmaktadır. Bu aşamada diyeti uygulayan kişilerin kilo kaybı yavaşlayana kadar diyete az miktarda karbonhidrat eklemesi önerilmektedir.

4. Aşama

Bu aşamanın vücudu korumak adına tasarlandığı düşünülmektedir. Çünkü bu aşamada kişi kilo kaybı yaşamadan karbonhidrat tüketebilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap