Ayvanın Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Geliyor?

Kış aylarının vazgeçilmez meyvası Ayvanın faydaları nelerdir Hangi vitaminleri içerir

Ayvanın Faydaları Nelerdir?; Kış aylarının olmazsa olmazı ayvanın birçok yararı bulunuyor. Ayva ve ayvanın yaprakları hatta kabuğu bile şifa kaynağı. Kış sofralarının vazgeçilmezleri arasında olan ayva hem lezzeti hem de içindeki vitaminler ile şifa deposudur.

AYVA Kilo verdirir mi?

Kilo verdiriyor; Glisemik indeksi düşük meyvelerden olan ayva kan şekerinin çok hızlı yükselmesini önlüyor. Diyabet gibi sorunu olanlar için ayva rahatlıkla yenebilir. Lifli yapısı ile de tokluk süresini uzatıyor. Diyetlerde önerilen ayva, tatlı olarak tüketilebilir.

Ayvanın Faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor; Ayvada ki C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde katkı sağlıyor ve ayrıca ayva günlük C vitaminin 4’te 1’ini karşılıyor. Yine ayva virüs ve bakterilere karşı da vücudu koruyor. Günlük tüketeceğiniz 2 tane ayva bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük katkı sağlayacaktır.

Saçlara iyi geliyor; Demir, bakır ve çinko gibi mineraller bakımından zengin olan ayva, kan dolaşımını düzenlediği için saçlara da faydalı geliyor. Saç diplerine taşınan oksijen miktarını yükseltiyor bu sayede saçlar güçlenerek daha hızlı uzuyor.

Cildi genç tutuyor; Kırmızı kan hücrelerinin çoğalması için gerekli olan bakır, çinko ve demir gibi mineraller ayvada fazlasıyla bulunuyor. Bu sayede kırmızı kan hücreleri çoğalıyor ve sağlıklı olarak oksijen miktarını yükseltiyor. Dokulara oksijenin daha sağlıklı gitmesi de cildi genç tutuyor.

Kanser riskini azaltıyor; Barındırdığı yüksek antioksidan özelliği ile polifenoller sayesinde vücudu serbest radikallere karşı koruyarak kansere yakalanma riskinizi azaltıyor.

Kalp damar sağlığı için önemli; Yüksek potasyum sayesinde kan basıncını dengeliyor. Ayrıca lif özleri ile de kolesterol seviyesini düşürüyor. Demir, çinko ve bakır gibi mineraller ile kan hücrelerinin korunmasını sağlayarak kalp ve damar sağlığını maksimum düzeye çıkarıyor.

Sindirime yardımcı; Gaz gibi sorunlara karşı ayva iyi gelen besinlerden birisidir. Ayrıca sindirim sistemini düzenlendiği için kabız veya ishal gibi şikayetleri de azaltıyor. Lif özleri ile dışkının normal hacminin oluşmasına destek veriyor.

Bağırsaklara iyi geliyor; Ayva lif özleri ile bağırsak hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir. İnflamatuar özelliği sayesinde bağırsak kanseri, bağırsak polipleri veya bağırsak içindeki bir takım kurtçuk, solucan gibi parazitlerin oluşumuna engel olur.