Barda Filmi Gerçek Mi?

Barda Filmi

Barda Filmi Gerçek Mi? Filmi izleyenler, filmin ismini duyduklarında bile film ile ilgili birçok ayrıntıyı hatırlayacaklardır. 2007 yılında vizyona girmiş olmasına rağmen hala sanal ortamlardan izlenmeye devam etmekte ve ara ara adından söz ettirmektedir. Barda filmi, hikâyesi ile izleyicileri oldukça etkilemiştir. Filmin ardından hikâyenin gerçekliği tartışılmış ve sonunda hikâyenin nereden esinlendiği ortaya çıkmıştır. Yönetmenliğini ve senaristliğini Serdar Akar’ın yaptığı filmde başrol de Nejat İşler yer almıştır. İşler’in kariyerinde önemli bir yeri olan bu filmin detaylarını yazının devamında birlikte inceleyelim.

Barda Filmi Konusu ve Oyuncuları

Yukarıda biraz bahsettiğimiz gibi filmin hikâyesi yayınlandığı dönem izleyicilerde büyük etki yaratmıştır. Bir suç filmi olan Barda Filmi sadece konusu ile değil, kaliteli oyuncu kadrosu ile de hikayeyi izleyiciye yaşatmıştır. Filmin konusuna girmeden önce belirtmek isteriz ki yazının bundan sonrası tamamen spoiler içermektedir.

Film bir barda eğlenmeye giden bir grup genç ve onları rahatsız eden bir grup serseri üzerinde dönmektedir. Gençler her zaman gittikleri bir mekâna eğlenmek için giderler. Mekan kapanmaya yakın bir grup erkek mekana girer. Girişlerinden bela getirdikleri bellidir fakat kimse gecenin kötü bitmesini istemediğinden müdahale etmez. Fakat gece kötü bitecektir.

Belirtmek isteriz ki gelen serseri grubu Nejat İşler, Erdal Beşikçioğlu, Serdar Orçin ve Hakan Boyav canlandırmaktadır. Küçük bir Behzat Ç. Kadrosu filme hâkimdir.

Gelen grup bir süre sonra bar sahibini ve gençleri rahatsız ederler. Mekânın sahibi grubu kovmaya çalışsa da başarısız olur. Grup mekânı kapatır ve içindeki insanları alıkoyar. Bir yandan uyuşturucu bir yandan alkol alan aylaklar, grupta bulunan kadınlara sırayla tecavüz ederler. Tecavüz esnasında bir yandan da kesici aletler ile işkence yaparlar.

Gruptaki erkeklerde bu işkenceden nasibini alır. Gece boyunca gençlerin hepsi hayatları boyunca unutamayacakları travmalar yaşarlar. Bir şekilde polise haber ulaştırmayı başaran gençler kurtulurlar ve saldırganlar tutuklanır.

Barda filmi son sahnesinde saldırganlar cezaevine atılmışlardır. Dışarıda ise bir mafya lideri gençlere, isterlerse onlara işkence edenleri öldürtebileceğini söyler. Gençler bunu kabul etmez fakat yine de saldırganlar cezaevinde öldürülür.

Film suç ve dram dalında dönemin en başarılı işlerindendir.

Barda Filmi Senaristinin Esinlendiği Olay

Eğer filmi izlemişseniz bu kısım filmin sizdeki etki alanını değiştirecektir.

Yıl 1997’dir. Henüz yaşları 18 ile 24 arasında değişen bir grup üniversite öğrencisi Ankara’da merkezi bir bölgede bulanan bir apartmana 15 gün önce taşınmışlardır. Normalde evde iki erkek öğrenci kalmaktadır. Birisi bazı geceler barlarda sahne alır. Olay günü sahne alan gencin memleketinden bir arkadaşı ziyarete gelir. Aynı gece ev arkadaşının da sevgilisi ziyaretine gelmiştir ve sahne aldığı barda buluşurlar.

Çocuğun sahnesi bittikten sonra eve giderler. Daha eve girer girmez apartmanda bulunan komşuları kapıyı çalar ve “bizden habersiz eve karı mı attınız” diyerek silah zoru ile eve girerler. Olayın yaşandığı yer Ankara’da bakanlıklara ve devlet dairelerine yürüme mesafesindedir. Barda filmi bu kısımdan sonra gelişen olaylardan senaryosunda daha fazla esinlenmiştir.

Silah zoru ile içeri giren kişiler kadınları taciz etmeye başlarlar. Kadınlardan birisi 24 yaşındadır ve çocuğu olduğunu kendisine zarar vermemelerini ister. Diğeri ise 18 yaşındadır. O da bakire olduğunu söyler ve zarar vermemeleri için yalvarır. Fakat saldırganlar 17 saat boyunca kadınlara tecavüz ederler.

Bu arada erkeklere de sürekli işkence etmektedirler. Bir yandan alkol alıp, bir yandan uyuşturucu içen saldırganlar kendilerini kaybettikçe işkencenin dozunu da arttırırlar.

Bir süre sonra saldırganların alkolleri biter ve işkence ettikleri gençlerden birini evin altındaki bayiye alkol alması için gönderirler. Ağzı yüzü kan ve üstü başı yırtık bayiye giden genç bayi sahibine yalvarır. Fakat bayi sahibi başını belaya sokmak istemez ve olaya müdahil bile olmaz.

17 saat boyunca işkence eden, uyuşturucu ve alkol tüketen saldırganlar az da olsa durulurlar ve sohbet etmeye başlarlar. Gençlerden birisi fırsat bulup kendini dışarı atar ve ilk gördüğü taksiye atlayıp polise gider.

Polis saldırganları yakalar ve mahkemece tutuklanırlar. Barda filmi son sahnesinde olduğu gibi bir mafya babası aynı teklifi gençlere sunar ve gençler bu teklifi kabul etmezler.

Tecavüze uğrayan 18 yaşındaki kız hemen her yıl intiharı dener ve ufak kasabalarda yaşama tutunmaya çalışır.

Kaçıp polise haber veren genç yurt dışına taşınır. O gece o da tecavüze uğramıştır. Bu yazı ise o gencin 2007 yılında verdiği bir röportajdan uyarlanmıştır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap