Barmen, Garson, Komi ve Hizmet Sektörü

barmen

Barmen, Garson, Komi ve Hizmet Sektörü Ülkemizde 90’lı yıllarda yaşanan turizm patlaması, bu ve buna benzer mesleklerde istihdamın ve ilginin artmasına sebep oldu. İstihdamın artışı hizmette yaşanan yoğunluktan kaynaklı gerçekleşti. Fakat barmen ya da garson işlerine olan ilginin artışı salt ekonomik kaygılar doğrultusunda mıydı? Otel, bar, restoran, kafe ya da lokanta sahipleri çalışanlarına nasıl yaklaşıyor? Barmen maaşları nasıl? Hizmet sektöründe çalışmanın zorluklar nelerdir? Garson ne kadar ücret alır? Yazımızın devamında bu ve buna benzer hizmet sektörü ile alakalı sorulara cevap arayacağız.

Öncelikle bu mesleklerin tanımını yapmakta fayda olacaktır.

Barmen Nedir? Ne İş Yapar?

Otel, restoran ya da bar gibi mekanlarda müşterilere alkollü ya da alkolsüz içecekler hazırlayan kişidir. Kısaca barmen içecekleri servise hazırlayan ve belli oranda servisini yapan hizmet sektörü çalışanıdır.

Çalıştığı alan genel olarak mekanın bir kısmında olur ve bu alandan dışarı çıkmaz. Bulunduğu alana bar denir. Bu alanda mekanın sattığı içecekler yer alır. Barmen ya da Barmaid bu içecekler ile alakalı hemen her şeyden sorumludur. Öncelikli görevi satış yapılan içeceği servise hazırlamaktır. Bu iş bazen bir şişeyi dolaptan çıkarmak, bazen bir bardağa su koymak olabilir. Fakat daha karışık içkileri hazırlamakta barmenin sorumluluğundadır. İçinde birçok alkollü ya da alkolsüz içecek olan kokteylleri hazırlar. Bu kokteyllerin bazıları uluslararası düzeyde bilinir ve yapım tarifleri standarttır. Barmen bu tarifleri ezbere bilmek zorundadır. Aynı zamanda kendine özgü tarifleri de olması gerekir. Hatta müşterinin talebine göre anlık doğaçlama tarifler yapabilecek içki ve tat kültürü olmalıdır.

Barmen sadece içki hazırlamaktan mesul değildir. Aynı zamanda bar içi düzenden de sorumludur. Barın içinde bulanan içkiler ona zimmetlidir. Gün sonunda yapılan satış hesaplanır ve barda kalan içkiler ile yapılan satış tutmaz ise bunun hesabı barmene kesilir. Bundan kaynaklı barın içine kimseyi sokamama yetkisi vardır. Aynı zamanda barın içinde eksilen içeceklerin temini, soğuk veya sıcak olarak bar içinde istiflenmesi, içecek hazırlığında kullanılan bardak, pipet, limon ve diğer bütün malzemelerin temin, korunma ve temizliğinden sorumludur.

Bütün bunlarında yanı sıra barmen tanımlanmamış psikolog ya da yaşam koçudur. Barın bir kısmında müşterilerin oturması için tabureler bulunur. Bar taburelerine oturan müşteriler genelde yalnız gelirler. Bu müşteriler biraz alkol aldıktan sonra sohbet etme ihtiyaçlarını barmen ile gidermek isterler. Her kişinin farklı sorunları ya da farklı talepleri olabilmektedir. Bazıları müşteriler aşk ilişkilerini, ailelerini ya da işlerini anlatırlar. Kimisi ağlar, kimisi güler, kimisi ise taburede uyuyup kalır. Çalışanın görevi kişinin kısmi rahatlığını sağlayıp alkol almasına devam etmesini sağlamaktır. Fakat bu sırada çevreye ve kendisine rahatsızlık vermesini de engeller.

Garson Nedir? Ne iş Yapar?

Restoran, kafe, bar ya da lokantalarda müşteriden sipariş alan ve bu siparişin müşteriye teminini sağlayan kişidir. Hostes ya da karşılama personeli gibi bir çalışan yoksa garson müşteriye karşılayıp en uygun masaya oturmasını sağlar. Ardından müşteriye bulunduğu işletmenin içecek ya da yiyecek opsiyonlarını sunup, müşterinin siparişini alır. Aldığı siparişi mutfağa ya da bara iletir. İletilen siparişin takibini sağlayıp hazır olduğunda müşteriye ulaştırır.

Garson asıl olarak müşterinin, bar ve mutfak ile olan ilişkisini yöneten kişidir. Hizmet sektörünün en uç ve en temel çalışanıdır. Bu iş kolu bazen çok iyi paralar kazanırken, bazen bulunduğu şirkette en az kazanan çalışan konumunda olabilir. Stres bakımından hizmet sektörünün diğer iş kollarına göre daha yoğundur. Binlerce farklı karakterde insan ile muhatap olduğundan çok farklı diyaloglara ve olaylara tanıklık etmektedir.

Günümüzde ve ülkemizde en çok taciz edilen meslek grubudur. Aynı zamanda müşterilerin ve işverenlerin en kötü davrandığı ve bu davranışın toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından meşru kabul edildiği iş koludur.

Sabit maaş, bahşiş ya da yüzdelik usulü çalışabilir.

Komi Nedir? Ne İş Yapar?

Bu iş kolu için meydancı tanımı uygun olabilir. Komiler, hem garsonun, hem barmenin, hem de mutfağın işlerine yardımcı olur. Bazı işletmelerde tek bir alanda çalışabilirler fakat işleri genel olarak yardım üzerinedir.

Garson masaya siparişi götürür ise bu arkadaşlar boşları toplayıp masayı temizlerler. Barın ya da mutfağın çöpünü bu arkadaşlar çıkarır. Mutfağa, bara ya da servis alanına bir malzeme ihtiyacı olduğunda bu arkadaşlar teminini sağlarlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap