Başkomiser Nasıl Olunur ? Başkomiser Maaşları Ne Kadar?

Başkomiser Olmak İçin Aranan Şartlar

Sayfa İçeriği

Başkomiser Nasıl Olunur ?

Başkomiser nasıl olunur; konusundaki tüm merak edilenleri bir araya getirdik. Öncelikle kısa vadede başkomiser olunamayacağını belirtmek isteriz. Zira Emniyet Genel Müdürlüğü sisteminde rütbe bekleme sıraları mevcuttur. İlk önce komiser yardımcısı ve komiser olarak 4’er yıl görev yapılması gerekmektedir. Öte yandan 2 yol izlenerek başkomiser olunabilir. Bunlardan ilki, 4 yıllık fakülte mezunu olup polisliğe başlayarak 2 yıl sonunda komiser yardımcılığı sınavına başvuru yapmak. Diğeri ise PAEM’e (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) başvuruda bulunup eğitim sonrasında Komiser Yardımcısı olarak göreve başlamak. İşte diğer ayrıntılar!

 Başkomiser maaşları ne kadar ?

şeklinde yapılan araştırmalar her zaman merak konusu olmuştur. Başkomiserler, 2021 yılı için aylık 7.858 TL olarak belirlenen tutarı almaktadırlar.

Başkomiser Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

 • Hizmet ettiği kuruma göre yetkileri değişen başkomiserlerin belli başlı görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Görev aldığı karakol ve şubenin işleyiş düzeninden sorumlu olurlar.
 • Tüm şube personelinden sorumlu tutulurlar. 3.Bağlı oldukları kurumun işlerinin disiplinli bir biçimde yürütülmesine yardımcı olurlar. 4.Düzeni sağlamak ile mesuldürler.
 • Vatandaşların emniyet hizmetlerinden güvenilir bir şekilde yararlanmasını sağlarlar.
 • Emniyet güçleri ile vatandaşların koordineli bir biçimde çalışması amacıyla destekte bulunurlar.
 • Polis memuru, komiser ve komiser yardımcıları gibi alt rütbesinde yer alan çalışanların, çalışma koşullarını, karakol veya sahadaki güvenlik durumlarını denetlerler.
 • Şubedeki eksiklikleri giderip aksaklıkları düzeltirler.
 • Sorumlu oldukları kurumların 1 senelik ekonomik bütçelerini tamamlarlar.
 • Tüm ihtiyaç listesi ve planları bağlı bulundukları amire iletirler.
 • Üst rütbesinden aldığı emirleri, alt rütbesinde görevli olan emniyet personellerine iletirler.
 • 12.Yaptıkları görevleri üst rütbesinde bulunan amirlere rapor ederler.
Başkomiser maaşları ne kadar
Başkomiser maaşları ne kadar

Başkomiser Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

 Başkomiser olmak için aranan şartlar arasında, ilk önce Polis Meslek Eğitim Merkezi ya da Polis Meslek Yüksekokulundan mezun olunması koşulu gelmektedir. Polis memuru olarak göreve başladıktan sonra sırasıyla komiser yardımcısı ve komiser olma şartı aranmaktadır. Başkomiserlerin aynı zamanda silah ve atış bilgisi, polis hukuku, disiplin hukuku, polislikte uygulamalı durum eğitimi, resmi yazışma kuralları ve toplumsal olaylara müdahale gibi derslerden geçip bu konularda yeterli bilgi ve birikime sahip olmaları gerekmektedir.

Stres ile mücadele edebilen kabiliyette olmalıdırlar. Stres anında seri bir şekilde karar alabilme yetkisinde bulunarak durumu iyi idare edebilmelidirler. Sorumluluk alarak bu sorumlulukları sürdürebilir olmalıdırlar. Gerektiğinde gece gündüz işlerinin başlarında olacaklarından dolayı uyku problemi yaşamayan bireyler olmalıdırlar. Ayrıca vücudunun herhangi bir yerinde kalıcı izleri bulunan ve belirlenmiş standartların üzerinde ya da altında olan bireylerin polislikte olduğu gibi başkomiser olmaları da mümkün bulunmamaktadır.

Başkomiser Nasıl Olunur
Başkomiser Nasıl Olunur

Başkomiserlikten Sonra Rütbe Almak Mümkün Mü?

Başkomiser olmayı hedefleyen polis memurları için bir sonraki aşama, Emniyet Amirliğine yükselmek olacaktır. İlgili sınavlarda başarı gösterenler, son rütbe olarak amir olmaya hak kazanmaktadır.

 

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap