Bebeklerde vücut sıcaklığı ne kadar olmalı?

bebeklerde ateş

Bebeklerde Ateş nasıl olmalı? Bebeklerde vücut sıcaklığı ne kadar olmalı? Bebeklerde Ateş nasıl ölçülür.Covid-19 günlerinde herkes bir ateş ölçme ve kendini kontrol etme derdinde. Özellikle bebek sahibi ebeveynler devamlı olarak Bebeklerinin ateşini ölçüyorlar. Ve bu bebeklerde Ateş ne derecede olmalı merak ediyorlar. Bizde bu konu hakkında araştırıp sizler için yayınladık. Umarız faydalı olmuşuzdur.

 

 

 

Bebeklerde Ateş Kaç derece  Olmalı?

Bebeklerde ve çocuklarda ateş her zaman ebeveynleri endişelendirir. Ateş, vücutta olağandışı bir şey olduğunu gösterir. Aslında, hastalığın şiddeti ile ateşin şiddeti arasında kesin bir ilişki yoktur. Hafif bir enfeksiyon 39 ° C’ye kadar ateşe neden olabilirken, ciddi bir hastalık hafif ateşe neden olabilir. Ateş, vücudun enfeksiyonla savaşmasına izin verir. Bazı tıp toplulukları, ateşi düşürmenin enfeksiyonla mücadeleyi zayıflatacağına inanmaktadır. Genel durumu iyi olan çocuklarda ateşe hemen müdahale edilemez. Ancak kalp ve akciğer hastalığı olan bebeklere müdahale etmek ateşi, nabzı ve solunumu artırdığı için faydalıdır. Normal vücut ısısı kişiden kişiye değişir. 18-24 aylık çocuklarda normal vücut ısısı daha yüksektir.

Bebeklerde Normal Vücut Sıcaklığı Nedir?

Bebeklerde ve çocuklarda normal sıcaklık 36,4 ° C’dir. Çocuklarda küçük farklılıklar olabilir. Yüksek ateş 38 ° C ve üzeri olarak tanımlanır. Ateş 14 günden az sürerse akut, 14 günden uzun sürerse kronik kabul edilir. Bunlara ek olarak kaynağı bilinmeyen ateşlerde görülebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda en yaygın olanı:

 • Virüslerle ilişkili solunum ve sindirim sistemi hastalıkları
 • Orta kulak enfeksiyonu, zatürre ve idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanır.

Yenidoğanlarda ateşli bir enfeksiyona anneden gelen mikroplar neden olabilir. Yenidoğanlar ateş ve enfeksiyonlara yatkındır. Çünkü bağışıklık sistemleri henüz gelişmedi. Bu nedenle yenidoğan ateşi her zaman ciddiye alınmalıdır. Test sonucu olmayan çoğu çocuğun viral enfeksiyonu vardır. Ancak mikropların kanda dolaştığı gizli bakteriyemi de gözden kaçırılamaz.

Ateşin başlıca kronik nedenleri şunlardır:

 • Hepatit
 • Sinüzit
 • Akciğer enfeksiyonları
 • Tüberküloz
 • Karındaki apseler
 • Bakteri ve parazitlerin neden olduğu sindirim sistemi enfeksiyonları
 • Osteomiyelit gibi kemik enfeksiyonları
 • Krampon
 • Endokardit gibi kalp enfeksiyonları

Enfeksiyon dışındaki ateşin nedenleri:

 • Kawasaki hastalığı
 • Zehirlenme
 • Sıcak çarpması
 • Hızlı dehidrasyondan kaynaklanan dehidrasyon: Belirtiler arasında ağız kuruluğu, gözyaşı kaybı, aşırı anksiyete, idrar miktarında azalma yer alır.
 • Aşı yan etkisi

Nedeni belirsiz aralıklı ateş, özellikle karın ağrısı ile ilişkili olarak FMF hastalığını düşündürür. Diş çıkarma 38 ° C’nin üzerinde ateşe neden olmaz.

Bebeklerde Ateş Nasıl Ölçülür?

Bir termometre ile sıcaklığı ölçmeden ateşin varlığı bazı semptomları gösterir. Bunlar huzursuzluk, uykusuzluk, alın ve vücut ısısı, yanaklarda kızarıklık gibi belirtilerdir. Ancak ateş konusunda doktorunuza danışmadan önce evde uygun şekilde atel ölçümü yapmalısınız. En doğru ateş ölçümünün ana yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • En doğru yöntem anüsten (rektum) sıcaklığın ölçülmesidir. Gerçek vücut ısısını gösterir. Uygulamadan önce termometrenin ucu hafifçe yağlanmalıdır. Rahatsız edici bir prosedür olduğu için daha büyük çocuklarda kullanılamaz.
 • Kulak ısısı ölçümü: 3 aylıktan küçük bebeklerde güvenilmez. Daha büyük çocuklarda oldukça doğru sonuçlar verebilir. Kulak termometresinin ucu sık sık değiştirilmelidir.
 • Ağızdan sıcaklık ölçümü: Termometre dil altına yerleştirilir ve ağız kapatılır. Küçük çocuklar uyum sağlayamaz. Ağızdan sıcaklık ölçümü çok doğru sonuçlar verir.
 • Alın ateşi ölçümü: Bu, kızılötesi ölçüm cihazları ile ateşi uzaktan ölçmenin bir yöntemidir. 3 aydan daha kısa sürede güvenilir değildir. Diğer yaş gruplarında ortam sıcaklığını tespit edebilir ve hatalı sonuçlar verebilir.
 • Koltuk altı ateşi ölçümü: Koltuk altı nemli bir bölge olduğu için bu yöntemle düşük seviyeli ateşi ölçebilir. Doktorlar bu yöntemi tercih etmezler. Ancak diğer yöntemlerle sıcaklığı ölçmek mümkün değilse bu yöntem kullanılabilir.

Cam termometreler cıva içerir. Kırılırsa, bir çocukla temas ederse cıva zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle dijital termometre kullanmak daha uygundur.

Ateşle Birlikte Görülebilen Bu Semptomlara Dikkat!

 • 3 aylıktan küçük bebeklerde ateş
 • Çocuğun uyuşukluğu ve zayıflığı
 • Kötü genel durum
 • Nefes almada zorluk
 • Deride nokta nokta kanama
 • Susturulamayan çığlığı olan bir ateş
 • Daha büyük çocuklarda baş ağrısı, anlamsız hareketler
 • Havale Şüphesi
 • Fontanelde kabaran ve titreşen darbeler
 • Gözyaşı kaybı, idrara çıkmada azalma ve ağız kuruluğu gibi susuzluk belirtileri

Bu belirtilere sahipseniz çocuğunuzu bekletmeden doktora götürün. Genel durumu iyi olan ve başka hiçbir belirti göstermeyen çocuklar, ateşin 5 günden fazla devam etmesi halinde bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Ateşi Olan Bebeklere Nasıl Müdahele Edilir?

Çocuk 3 yaşından büyükse, genel durumu iyi, ciddi hastalık belirtisi yoksa, üst solunum yolu enfeksiyonu veya hafif ishal varsa test istenemez. Ateş, durumuna bağlı olarak düzelmiyorsa, doktorunuz daha sonra kan, idrar ve dışkı testleri yapabilir.

1 aylıktan küçük bebekler hastaneye kaldırılır ve ateş muayenesi yapılır. Bu çocuklarda kan testi, idrar testi, kültür, akciğer röntgeni ve bel bandında su testi (lomber ponksiyon) olabilir.

Kan ve idrar testlerine ek olarak 1 ila 3 aylık bebeklere idrar kültürü yapılır. İshal oluşursa dışkı kültürü istenebilir. Hastanede yatış, çocuğun genel durumuna ve beslenmesine bağlıdır.

14 günden fazla süren kronik ateş durumunda her zaman muayene yapılır. En yaygın testler hemogram, CRP, sedimantasyon, kültürler, dışkı analizi ve kan zehirlenmesini gösteren serolojik testlerdir. Nedeni bilinmeyen ateş için kan sayımı, CRP, sedimantasyon, kan ve idrar kültürleri, göğüs röntgeni, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, HIV testleri, hepatit ve ppd testleri gerekebilir.

Bebek Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılmalı?

Çocuğun kalın kıyafetleri çıkarılır. Ağlamak ateşin düşmesini geciktirdiği için huzur ve rahatlık sağlar. Susuz kalmayı önlemek için bol sıvı verin veya emzirin. Alın, bilekler ve perine üzerine ıslak bir bez konur ve sık sık değiştirilir. Bu yeterli değilse, ılık bir suya sokulur. Ani bir ateşe neden olacağından soğuk su ile yıkanması tavsiye edilmez. Ateşi düşürmek için sirke veya alkol kullanmayın. Oda sıcaklığının 21-22 derece aralığında tutulması tercih edilir.

Bu önlemler ile ateş düzelmezse ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Ateş düşürücü ilaçlar hastalığı iyileştirmez, sadece ateşi kontrol ederler. Çocuklarda yaygın olarak kullanılan iki grup ateş düşürücü vardır:

 • Asetaminofen: ağızdan veya fitil olarak
 • İbuprofen: ağızdan

Asetaminofen ilk tercihtir. İbuprofen aç karnına ve uzun süre kullanılırsa mideyi tahriş eder. Bu ilaçlar reçeteli veya reçetesiz satılmaktadır. Doktor, çocuğun kilosuna göre ilacın dozunu belirler. Küçük miktarlarda kullanıldığında ateşi düşürmez ve büyük miktarlarda uygulandığında karaciğer için toksiktir. Aspirin bir zamanlar ateşi düşürmek için yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak grip ve suçiçeği ile birlikte kullanıldığında Reye hastalığına neden olur. Bu nedenle artık tavsiye edilmemektedir.

Ateşli Havale Nedir?

6 aydan büyük bebeklerde bazen ateşli nöbetler olabilir. Kesinlikle aileleri korkutan bir durum. Ebeveynler, çocuklarının beyninin havale nedeniyle zarar göreceğine inanıyor. Ateşli nöbetler sırasında gözler kayar, vücutta kramplar oluşur, ağız kenarlarında kramplar görülür. Bu birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir. Bebek havale sırasında morarabilir. Popüler inanışın aksine, kısa süreli ateşli nöbetler bebeğin beynine zarar vermez. Ancak yüksek ateşle başlayan meningeal hastalığın da havaleyi tetikleyebileceği unutulmamalıdır. Neden bazı çocukların ateşli nöbet geçirdiği ve diğerlerinin ateşe dayanıklı olduğu bilinmemektedir. Ateşle birlikte görülen havale bazen 6 yaşına kadar sürebilir.

Dilerseniz bir diğer konu başlığımız olan Farenjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? makalemize de göz atabilirsiniz. Sağlık ile alakalı merak ettiğiniz diğer şeyler için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap