Bekçi Alımları 2021! Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Bekçi Alımları

2021 bekçi alımları ne zaman yapılacak? Bekçi olmak için gereken şartlar neler? Bekçilik sınavı ve sınav başvurusu nasıl yapılır?

Geçtiğimiz birkaç senenin en popüler mesleklerinden bir tanesi şüphesiz ki bekçilik oldu. Hem yüksek bir ihtisas istememesi hem de sınavlarının birazcık çabalayan herkes için son derece kolay olması bekçilik mesleğini öne çıkartan özellikler arasında. Devlet memuru olarak görev yapan bekçilerinse herhangi bir devlet çalışanın haklarından sonuna kadar faydalanması mesleğin en iyi yanlarından bir tanesi.

Genellikle gece saatlerinde görev yapması ve polis kuvvetlerine yardımcı olması amacıyla tasarlanan bekçilik mesleği özellikle ortaokul ve lise mezunları arasında çokça tercih ediliyor. Devlet memuru olarak görev almak isteyen ve bekçiliğin gerekliliklerini yerine getireceğine inanan kimseler çeşitli sınavlar aracılığıyla bekçi alımları organizasyonlarına katılıyor.

Bekçi alımlarının sonucundaysa istenilen gereklikleri sağlayan ve bütün sınavları geçebilen adaylar başvurdukları bölgede bekçi olarak işe başlıyorlar. Çalışma saatleri, görev alacakları bölgeler, görev yetkileri ve benzeri bütün bilgilendirmeler de mesleğe başlamadan önce gerekli merciler tarafından bekçilere iletiliyor.

Bekçi Alımları Nasıl Yapılır?

Bekçi alımları için adayların yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmakta. Bu şartları yerine getirebileceğini düşünen adaylarsa ilgili makamlara başvurularını gerçekleştirerek birer bekçi adayı olabiliyorlar. Yapılan sınavların ve testlerin sonucundaysa başarı oranı yeterli görülen bekçi adayları hızla mesleğe başlatılıyor.

Bu yapılan sınavlar genellikle temel bilimler ölçümü, genel kültür ölçümü ve fizik ile kuvvet ölçümüne dayalı testler oluyor. Bu testlerde bekçi adayının devlet memuru olabilmek için gerekli olan minimum şartları sağlayıp sağlamadığı test ediliyor. Devlet memuru unvanına yetersiz görülen adaylar ise elenerek bekçi olamıyorlar.

 • Adaylar bekçilik alımlarına başvurur.
 • Adayın bekçi olabilmek için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir.
 • Bu kontroller sonucunda onay gelirse aday bekçilik sınavlarına girer.
 • Sınavlardan istenen yeterlilikler sağlanırsa aday bekçi olarak göreve başlar.
Bekçi Alımları
Bekçi Alımları

Bekçi Alımları Şartları Nelerdir?

Bekçi alımları organizasyonlarına başvurabilmeniz için sahip olmanız gereklilikler ise şu şekilde;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız.
 • En az lise ya da dengi bir okuldan mezun olmalısınız.
 • En az 167cm boya ve 17 ile 29 arası beden kitle endeksine sahip olmalısınız.
 • Başvuru yaptığınız il ve sınırları çerçevesinde en az bir senedir ikamet ediyor olmalı ve bu ikametinizi kanıtlayabiliyor olmalısınız.
 • Askerliğinizi bitirmiş olmalısınız.
 • 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından kesinlikle gün almış olmamalısınız.
 • Bekçi alımları için herhangi bir ceza suçu işlememiş olmanız gerekmekte. Geçmişinizde hapis, zimmet, hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık ve benzeri yüz karatıcı suç bulunuyorsa hiçbir şekilde bekçi olamazsınız. Bu suçların affa uğraması bile size bekçi olabilme hakkını sunmaz.
 • Toplum çevrelerinde kötü bilinirlikle tanınmamalısınız.
 • Herhangi bir kamu cezasına çarptırılmamış olmalısınız.
 • Memuriyete engel olabilecek herhangi bir durumla karşı karşıya olmamalısınız.
 • Silah taşımaya herhangi bir engeliniz bulunmamalı.
 • Alkol ve benzeri sağlıksız maddeler nedeniyle tedavi görmüş ya da görüyor olmamalısınız.
 • Herhangi bir siyasi partiye ya da siyasi parti kuruluşlarına üye olmamalısınız.

Sınavları Nelerdir?

Eğer aday olabilmek için gerekli şartları sağlıyorsanız başvurunuzdan sonra belirli testlere tabi tutulacaksınız. Bu sınavların sizin adınıza olumlu geçmesi ve uzmanlar tarafından yeterli olarak nitelenmeniz sonucundaysa mesleğinize hızla başlayabilirsiniz. Bekçi olabilmek için geçmeniz gereken sınavlar ise şu şekildedir;

 • Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilimler, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür alanlarında yapılan yazılı bir sınav.
 • Yazılı sınavın olumlu olması durumunda fiziki bir sınav.
 • Fiziki sınavın olumlu olması durumunda da son aşama olarak sözlü sınav.

Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılacak?

2020/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavı sonuçları 15 Şubat 2021 tarihinde resmi olarak açıklanacak. Yapılan bu alımdan sonra ise eğer devlet tarafından hâlâ bir bekçi açığı saptanırsa yeni sınavlar ve başvuru imkânları sağlanacaktır. 2021 itibariyle bu sene için herhangi bir bekçilik başvurusu ya da sınavı devlet tarafından açılmamıştır.

Genellikle bekçilerin kadro eksiği durumlarında görev aldıklarını biliyoruz. Gerek bekçilik mesleğinin yeterliliğini sağlayamadığı için işten çıkan, gerek emekli olan, gerekse artan nüfus ve kentleşmeyle beraber ortaya çıkan açıkla beraber doğan ihtiyaçtan ilerleyen süreçlerde daha çok bekçi alımı yapılacaktır. Bekçi alımlarını e- devlet web sayfasından aktif olarak takip edebilir ve açılması durumunda da başvuru işlemlerinizi gene aynı sayfadan gerçekleştirebilirsiniz.

Bekçilik hakkında daha fazla bilgi almak için Bekçilik Başvurusu yazımıza da göz atmayı unutmayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap