Bekçi Nasıl Olunur? Bekçi Alım Şartları nelerdir? & 2021

Bekçi Nasıl Olunur? Bekçilik Maaşları ne kadar
Bekçi Nasıl Olunur? ; Bekçilik artık günümüzde yeniden gündeme gelmiş Kolluk kuvvetlerimizin bir parçası. Bekçi Nasıl Olunur , Bekçi Alım Şartları nelerdir, Bekçiler Ne kadar Maaş Alır bu ve buna benzer sorularınızın yanıtını bulmaya çalıştık. İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan Bekçi‘ler ile ilgili tüm bu bilgileri sizler için toparladık. Hadi durmayalım başlayalım.

Sayfa İçeriği

Bekçi Nasıl Olunur? Bekçi Alımları Şartları ve Maaşları

Bekçilerin geçmişteki rolünü yaşlılar bilmesine karşın genç neslin bunu tam olarak bildiğini söylemek yanlış olacaktır. Bundan dolayı da bekçilerin görevleri başta olmak suretiyle yapılacak olan alımlardaki şartlar ve öteki detaylar fazlasıyla merak edilmektedir.

Bekçilerin Görevleri Nedir?

Bekçiler mahallelerde ve çarşılarda vazife yapmaktadır. Görevleri oldukça çok olan bekçilerin, kolluk kuvvetlerinin en alt birimi olduğu söylenebilir. Buna bağlı olarak görevleri içinde kolluk kuvvetlerinin direkt müdahalede bulunamadığı durumlara müdahale etmek vardır. Bunlar kamu düzenini bozan kişileri yakalamak, herhangi bir kabahat işlediği görülen kişilere müdahale etmek ve benzer olumsuzluklara yol açan kişileri önlemektir.

Yukarıda bahsedilen görevler, kolluk kuvvetleri olmadığı ya da gecikeceği durumlarda bekçiler tarafınca yapılmaktadır. Bunun haricinde kolluk kuvvetlerinin gerekseme duyduğu zamanlarda destek verilmesi de bekçilerin görevleri içinde yer alır. Tüm bunlar dikkate alındığında bekçilerin, vazife meydana getirilen yerin huzurunu tehdit eden ve tehlikeye düşüren durumları engellemek şekilde bir genel görevi olduğu söylenebilir.

Bekçi Maaşları

Bekçi olacak olan kişilerin alacakları maaşların averaj 3.500 TL seviyesinde olacağı bilinmektedir. Fakat devlette vazife meydana getiren kişilere yapılacak olan zamlara bağlı olarak bu miktar artabilir. Genel olarak yapılacak olan iş ve alınacak maaş düşünüldüğünde, Türkiye averajının üstünden bir gelir elde edileceği söylenebilir. Buna bağlı olarak da söz mevzusu mesleği yapmak isteyen şahıs sayısı fazlaca fazladır.

Bekçi alımları ne zaman yapılacak? 

Bekçi Müracaat Şartları ve Başvurusu

Bekçi olmak isteyenlerin sağlaması ihtiyaç duyulan bazı şartlar vardır. Bunlar genel olarak devlette vazife alacak kişilerden istenen şartlara fazlaca benzemektedir. Fakat aralarında değişik mevzularda olanlar da bulunmaktadır. Bekçi alımı müracaat şartları genel olarak şu şekildedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma
 • Minimum ilköğretim ya da dengi bir okuldan mezun olma
 • Askerlik görevini yapmış olma
 • Adayların 18 yaşından büyük ve 31 yaşından ufak olmaları (31 yaşından gün alınmamalı)
 • Adli sicil kaydının olmaması
 • Toplumda genel olarak fena bir şöhrete haiz olunmaması
 • Bekçilik hayata geçirmeye engel bir sıhhat problemininin bulunmaması
 • Alkol, uyuşturucu ve öteki bağımlılık meydana getiren maddeleri şimdi ya da geçmişte kullanmama
 • Siyasal parti üyesi olmama
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturması ve arşiv taramasında ulusal güvenliğe tehdit olan yapı ya da örgütlerle bağlantı ve iltisağının bulunmaması

Yukarıda yer edinen şartları elde eden kişiler fazlaca rahat bir halde müracaat yapabilir. Müracaat yapmak için de lüzumlu olan belgeler vardır. Müracaat esnasında bunlar isteneceği için insanların bu tarz şeyleri daha evvelinde hazır etmesi uygun olacaktır. Müracaat için istenen belgeler şunlardır.

 • Imtihan müracaat dilekçesi
 • Son 1 yıl içinde çekilen 4 tane biyometrik fotoğraf
 • Mezuniyet belgesi fotokopisi
 • Imtihan tutarı dekontu
 • Askerden terhis bulunduğunu gösteren belge

Bunların haricinde istenecek olan belgeler, kişilerin hususi durumlarına nazaran değişebilmektedir. Bundan dolayı da yayımlanacak kılavuzdaki ilgili bölümün detaylı olarak incelenmesi gerekiyor. Burada belirtilen belgeler böylece tam olarak öğrenilebilir.

Bu belgeler hazırlandıktan sonrasında bakanlık tarafınca belirtilen müracaat merkezlerine gidilerek başvuruların bizzat yapılması gerekiyor. Adayların burada müracaat süresine dikkat etmesi fazlaca önemlidir. Bu aşamadan sonrasında yapılacak olan sınavların sonucuna bağlı olarak adayların bekçi olup olamayacağı belirlenecektir.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap