Bekçilik Başvurusu

Bekçilik Başvurusu

Bekçilik Başvurusu nasıl yapılır ve koşulları nelerdir? E devlet bekçilik başvurusu, bekçilik başvurusu yap, bekçilik başvurusu nasıl yapılır, bekçilik başvurusu ne zaman? Bu ve buna benzer sorular bekçi olmak isteyen vatandaşların yoğun olarak sorduğu sorular arasında. Peki, bekçilik başvurusu nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim.

Bekçilik ve Görev Kapsamı Nedir?

Bekçi bir kolluk gücüdür. Amacını kabaca ifade edecek olursak, toplumun güvenliğini sağlamak, olası suçları engellemek, var olan suçluları emniyete teslim etmektir. Emniyet ve Jandarma teşkilatına yani İç İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar. Jandarma ve Emniyete bağlıdırlar ama Polis veya Jandarma sıfatında değillerdir. Asıl görevleri Jandarma ve Polis teşkilatına asayişi sağlamak için yardımcı olmaktır.

Mahalle ve çarşı bekçisi olarak adlandırılan bekçilerin bazı görevleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bekçiler devriye attıkları süre içerisinde devriye bölgelerinde oluşacak olası yangın, sel gibi afetlerde bölge sakinlerini uyarırlar.
 • Devriye süreleri ve görev bölgeleri dâhilinde oluşması muhtemel kaza, ölüm, doğum, hastalık, yangın, sel gibi afet durumlarında güçleri oranında yardım isteklerine cevap vermekle yükümlülerdir.
 • Kimsesiz, aciz, engelli, istismar ya da şiddete mağdur ya da maruz olabilme ihtimali olan bireyleri görev alanlarına en yakın kolluk birimine teslim ederler.
 • Olası bir kazaya maruz kalan ya da hastalık gibi başkaca sebeplerden yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara yardım ederler.
 • Görev alanlarında bulunan işyerleri, evler, araçlar ve benzeri yerlerde muhtemel hırsızlık için oluşan güvenlik açıklarını, malların sahiplerine bildirip tamamlattırmak da yetkileri dâhilindedir.
 • Mesai saatleri dâhiline şüpheli bir kişiye ya da olaya tanık olurlarsa bu durumu kolluk kuvvetlerine bildirirler. Gerekli durumlarda kolluk birimleri gelene kadar şüphelinin kaçmasını engellerler.
 • Mahalle sakinlerinin huzurunu bozan kişi ve durumları engellerler.
 • Bekçiler aynı zamanda kimlik sorma, durdurma ve kısmi arama gibi yetkilere de sahiptirler.
 • Aranan kişileri tespit etmek, oluşan bir suçun faillerinin kaçmasını engellemek adına bu, hakkında yakalama kararı olan kişileri belirlemek için gerekli yetkilere sahiptirler.
 • Aynı zamanda var olan şüphelileri yakalamak, varsa suç delillerinin zarar görmesini engellemek, suç mahallinin bozulmasını engellemekten de görevlidirler.

Bekçilerin saymadığımız daha birçok görevi vardır. Buradaki tanımlar taslak niteliğinde olup okuyucunun genel bir bilgi edinmesi için yazılmıştır. Bekçilerin görev tanımlarını için Türkiye Cumhuriyeti tarafından yayınlanan gerekli kanun, karar ya da mevzuatlara bakabilirsiniz.

Mahalle Bekçiliğinin Türkiye’deki Geçmişi

Mahalle bekçilerini yaşı yetenler eski zamanlardan hatırlayacaklardır. Bir dönem sokaklarda asayişten sorumlu bekçiler sık görülmekteydi. Fakat 1974 yılında alımları durduğu için daha çok eski dönem dizilerinde görmeye başladık. Yakın zamanda yeniden bekçi alımlarına başlandı. Özellikle alımların duyurulduğu ve bekçilerin göreve başladıkları ilk süreçlerde basında uzun bir süre yer aldı. Basında bu denli yer almasının başka bir sebebi ise mahalle ve çarşı bekçiliği için oluşturulan istihdama olan ilgiydi. Birçok genç bekçi olmak için gerekli evrakları tamamlayıp başvuru merkezlerine müracaat etti. Günümüzde hâlihazırda ülke çapında yirmi binden fazla bekçi aktif olarak görev yapmaktadır.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekçilik başvurusu yapmak için bazı koşullar vardır. Bu koşulların bazılarını kısaca şöyle özetleyebiliriz:

 • Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı olmak
 • Daha önce 6 aydan fazla hapis yatmamış olmak
 • Uyuşturucu ya da benzer bir madde tedavisi almamış ve kullanmıyor olmak
 • Terör ya da terör bağlantılı kurum ve kuruluşlar ile hiç bağlantı kurmamış olmak
 • Belirlenen boy ve beden, kitle endeksine sahip olmak
 • Askerlik hizmetini yapmış ve 18 yaşını doldurmuş ve 27 yaşından gün almamış olmak (bayanlar için 31 yaşından gün almamış olmak)
 • Başvuru yaptığı il ya da ilçede bir yıldan fazla zamandır ikamet ediyor olmak
 • Başvuru yaptığı tarihte hiçbir siyasi parti ya da derneğe üyeliği bulunmuyor olmak
 • Gerekli sağlık koşullarını oluşturuyor olmak

Bekçilik Başvurusu Ne Zaman?

En son 20 Ocak 2021 tarihinde yapılan bekçilik sınavları için yeni tarih henüz belli değil. Bekçiler göreve başladığından beri özellikle hırsızlık, gasp gibi asayiş suçlarda önemli düzeyde azalma yaşandığı sürekli gündeme geliyor. Bu düzlemde önümüzdeki günlerde yeniden bekçi alımlarının yapılması olası görülüyor. Bekçilik başvurusu ile ilgili duyurular polis akademisi internet adresinden adresinden yapılmaktadır. Aynı zamanda başvuru işlemleri ile ilgili diğer ayrıntıları da polis akademisinin sitesinden öğrenebilirsiniz. Polis akademisi sitesi için burayı tıklayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap