Bekçilik Sağlıkta Nelere Bakılıyor?

Bekçilik sağlıkta nelere bakılıyor

Bekçilik Sağlıkta Nelere Bakılıyor? Sorusu bekçi alımlarında çokça sorulan bir sorudur. Öyleki birçok insan bekçilik başvurusu yaparken ilk aradıkları şey sağlıkla ilgili konulardır. Bizde sizlere en doğru bilgileri vermek için araştırmalar yaptık ve bu araştırmalar neticesinde bekçilik sağlık raporu itiraz, bekçilik sağlık yönetmeliği, bekçilik sağlık şartları göz, bekçilikte sağlıktan elenenler, bekçilik on sağlık, bekçilik hakem hastane, bekçilik sağlık yönetmeliği dahiliye konularına değindik.

İşte bu yazımızda sizler için bu yazımızı daha detaylı olarak açıp aktaracağız.

 

 

 

Bekçilik Sağlık Yönetimi ve Sağlık Rapor İşlemleri

Bekçilik sınavını kazanan arkadaşlar kazandıkları ilde İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan Eğitim Şube Müdürlüğüne gitmeleri gerekmektedir. Bu şubeye gittiğinizde size verilen evrakları veya belgeleri dolduruyorsunuz. Bu belgeleri doldurduktan sonra sağlık formları ile birlikte sizi hastane doğru gönderiyorlar. Siz kafanıza göre herhangi bir hastaneye gitmiyorsunuz size bildikleri hastaneye gidiyorsunuz.

Hastaneye ulaştığınızda artık sağlık raporu almak için işlemleriniz başlıyor olacaktır. Hastane içerisinde biraz koşturacaksınız. Ancak bu koşturmada esnasında temel birkaç farklılık olacaktır. Bekçilik Genel Sağlık Raporu için doktorlar Emniyet Teşkilatının Sağlık Yönetmenliğine bakarak kendi kararını vermektedirler. Böylece elinizdeki raporun karşısına sağlam diye bir not düşerler. Bu not o bölümden herhangi bir sorununuz olmadığı anlamını taşımaktadır. Bu aşamadan sonra ise artık bölümleri tek tek dolaşmanız gerekmektedir. Bekçilik sağlıkta nelere bakılıyor sorusunun cevabına geçelim.

Dahiliye Bölümü

Bu bölüme geldiğinizde birkaç tüp kan verirsiniz. Bu kan sayesinde sizin hakkınızda birçok şey öğrenmektedirler. Daha önce kullanmış olduğunuz herhangi bir zararlı madde olup olmadığı kanınızda aranmaktadır. Ayrıca vücudunuzda karaciğer yağlanması olup olmadığına bakılır, kan değerleriniz, enfeksiyon durumunuz, açlık ve tokluk şekerleri gibi birçok şeye bakılmaktadır. Bu kan değerlerinde bir sorun yok ise eğer diğer bir bölüme gidebilirsiniz. Sağlık raporunuzda da dahiliye karşısında sağlam diye not düşürülür.

KBB Polikliniği

Burada kulağınızdaki zarın sağlam olup olmadığına bakmaktadırlar. Ses testleri yapılmaktadır. Ses testleri sonucunda ses ve işitme ilgili herhangi bir sorun yok ise sağlam raporu verilmektedir.

Göz Polikliniği

Bekçilikte en çok elemenin yapıldığı bölüm burasıdır. Burada gözünüzde herhangi bir sorun var mı yok mu diye genel bir kontrol sağlanmaktadır. Ayrıca burada renk körlüğü testleri de yapılmaktadır. Göz ile ilgili bir sorununuzda yok ise eğer sağlık raporuna sağlam diye not düşürülmektedir.

Kardiyoloji Polikliniği

Bu bölümde de EKG falan çekilmektedir. İlk olarak EKG işlemlerinize bakılır ve eğer burada herhangi bir sorun çıkmaz ise bu aşamadan sonra kalbiniz dinlenmeye başlanır. Ayrıca yaptırdığınız tahlilleri de inceleyerek kalbiniz ile ilgili detayları bilgiler elde edilir. Bu bilgiler doğrultusunda doktor kararını verir.

Üroloji Polikliniği

Burada idrar tahlilleri yapılmakta olup aynı zamanda böbrek tahlilleri de yapılmaktadır. Daha önce herhangi bir ameliyat yapılıp yapılmadığınız vücudunuzda herhangi bir iz olup olmadığına bakılmaktadır. Böbreklerin yapısı ve aynı zamanda böbreklerde herhangi bir taş olup olmadığı detaylıca incelenmektedir. Ayrıca burada yumurtalara bakılıyor. İki yumurta var mı yok mu diye.

Nöroloji Polikliniği

Burada beyin incelemeleri yapılmaktadır. Denge ve aynı zamanda vücut kontrolünüz ile ilgili birtakım egzersizler yaptırılmaktadır. Bu egzersiz durumuna göre doktor kararını vermektedir.

Göğüs Polikliniği

Burada karaciğeriniz ve aynı zamanda göğüs filmleriniz detaylıca incelenmektedir.

Psikiyatri Polikliniği

En geniş detaylı incelemelerin yapıldığı yer burasıdır. Burada adayın daha önce kullandığı ilaçlara ve değerlendirmelerine gidilmektedir. Daha önceden kullandığınız veya şuan kullandığınız ilaçlara bakılıp içlerinde psikiyatri ilacı olup olmadığı araştırılmaktadır. Kişilik testi ve aynı zamanda çeşitli sorular da sorulmaktadır.

Diş Polikliniği

Adayın dişleri incelendiği gibi aynı zamanda dişlerinde herhangi bir sorun var mı? Eksiklik var mı? Gibi konulara bakmaktadırlar. Dolgu dişler veya beş altı sorunlu diş önem arz etmiyor.

Cildiye Polikliniği

Burada adayın vücudu detaylıca incelenmektedir. Ayrıca kollar, sırt ve yüz detaylıca incelenmektedir. Yüzünüzde veya vücudunuzda benler varsa detaylıca inceleniyor ve fazla büyük değilse önemsemiyorlar. Sivilceler ise herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra işiniz artık bitmiyor. Hastanenin sağlık heyetine giriyorsunuz ve bu heyette bu sağlık raporu heyete sunuluyor. Heyet bu raporu onayladıktan sonra artık bu sağlık raporunu Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Dairesi Başkanlığına gönderiyorsunuz. Buradan gelen kesin cevap sağlık raporunuzun onayıdır.

Bekçiliğe başvurmadan önce hastalığınız var ise kronik olup olmadığını Kronik Hastalıklar Nerede Yazıyor? makalemizden öğrenebilirsiniz. Kronik hastalıklar bekçiliğe başvuru yapılırken problem olabilir. Diğer sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap