Friends: Bir Dönemin Efsane Dizisi

Friends

Friends, Bir Dönemin Efsane Dizisi Amerikan dizileri ülkemizde son dönemlerde popülerliğini oldukça arttırmış durumda. Ülkemizdeki ithal dizilerden en popüler ve en eski olanı Friends diyebiliriz. Dizi genel anlamda arkadaşlık hikayeleri üzerinde dönen ve “Sitcom” olarak adlandırılan diziler kategorisine girmektedir. Friends dizisinin bu denli popüler olması dolaylı yoldan tüm dünyada sitcom dizilerinin çoğalmasına sebep olmuştur. Peki, Friends dizisinin konusu nedir? Neden bu kadar popüler olmuştur? Sitcom dizilerinin diğer dizilerden farkları nelerdir? Bu sorulara yazının devamında cevap bulabileceksiniz.

Friends ve Sitcom Başarısı

Ülkemizde çekilen diziler genel olarak çok uzun ve çok fazla mekan içermektedir. Bu durum hem oyuncu ve set ekibini, hem de izleyicileri oldukça yormaktadır. Dizi izleyicinin neredeyse 2 saatini almaktadır. Bu denli uzun yapım için harcanan miktar ise oldukça düşüktür.

Sitcom mantık olarak bu işleyişin tam tersidir. Dizi bir ya da birkaç mekanda çekilir. Mekanlar gerçek mekan değil, platolardır. Doğal olarak giderler oldukça düşüktür. Aynı zamanda sitcomlar kısa süreli diziler olarak bilinir. Bu tarz filmler mantık olarak kısa sürede çok etkileşim almayı hedefler. O yüzden bu yapımlarda uzun bakışmalar, dakikalarca süren müzikler pek yer almaz. İzleyici de az zaman harcayarak kaliteli bir içerik izlediğinden, diziye olan ilgilisi artar.

Ülkemizde bu tarz dizilere örnek olarak Çocuklar Duymasın, Avrupa Yakası, Ayrılsak da Beraberiz adlı diziler örnek gösterilebilir. Fakat ülkemizdeki birçok sitcom, Türkçesi ile durum komedisinin yayın süreleri uzundur. Yani az giderle çok iş yapma mantığı vardır.

Friends dizisi dünyada belki de en başarılı durum komedisidir. Toplamda 10 sezon yayınlanmış ve her sezonu izlenme rekorları kırmıştır. Yapımcılar ve kanal sürekli diziyi gerçek mekanlarda çekmek için çaba harcasa da bir şekilde dizi aynı mekanlarda ve kalitede çekilmeye devam etmiştir. Dizinin bu başarısı durum komedilerinin çoğalmasına sebep olmuş ve senaryo olarak da benzerlikler içeren diğer yapımlarda benzer başarılara imza atmıştır. How I Meet Your Mother benzer senaryo ile çekilen durum komedisine örnek gösterilebilir.

Friends Dizisi Çekim Yılları

Dizi 1994 yılında yayınlanmaya başlamış ve 2004 yılında final yapmıştır. 10 yıl boyunca 10 sezon yayınlanan dizinin 25. Yılı anısına özel bir bölüm yayınlama kararı aldığı geçtiğimiz yıllarda duyurulmuştur. Fakat tüm dünyayı saran pandemi sebebi ile bu karar ertelenmiş ve net tarih belirtilmemiştir.

Friends çekim tarzı olarak biraz tiyatroya benzetilmektedir. Sitcom tarzı yapımlar izleyici ile çekilmektedir. Bu tarz birçok dizide duymuş olduğunuz gülme efektleri aslında eski dizilerde gerçek insanlar tarafından gerçek bir refleks olarak yapılmaktadır. Fakat günümüzde efekt olarak dijital ortamlarda eklenen bu sesler hem izleyiciye ültimatom vermek, hem de izleyiciyi diri tutmak adına tercih edilir.

Dizi çekimlerinin aralıksız sürdürülmesi zor olduğundan seyircilerin sıkılmaması için çekim aralarında komedyenler sahne almışlardır. Bu durum dizinin çekim süresini de uzatmış ve ortalama 6 saat süren çekimler oluşmuştur. Bu kadar kısa bölümleri olan bir dizi için bu oldukça fazla bir süre demektir.

Aynı zamanda Friends dizisi tüm dünyada izlenilmiştir. Çekildiği yıllarda özellikle İngiltere’de oldukça yoğun izleyicisi vardır. Bu yüzden Friends ekibi çekimlerinin bir bölümünü İngiltere’de yapmış ve bir nevi turneye çıkmıştır. Bu çekimlerde ise 3 farklı zamanda ortalama 1500 kişi izlemiştir.

Friends Dizisinin Konusu

Dizi adından da anlaşılacağı üzere arkadaşlar üzerinde döner. Toplamda 6 ana karakterin birbirleri ile olan diyalogları, başlarına gelen olaylar ve duygu durumları dizinin senaryosunu oluşturur. Bu dizi için başrol yok ya da başrol çok diyebiliriz. Çünkü senaryoda 6 karakterde eşit olarak işlenir.

Dizinin mekanı New York şehridir. Karakterlerin evleri, sürekli gittikleri bir kafe ve kentte bulunan bir park sabit mekanlardır.

Her karakterin ayrı hikayesi vardır. Hepsinin travmaları, aşkları ve hüzünleri komedi çerçevesinde ele alınır. Karakterler genel olarak birbirleri ile duygusal ilişkidelerdir. Karakter zaman içinde birbiri ile sevgili olur, evlenir, ayrılır ve çocuk yapar. Farklı karakterlerde zamanla diziye girip çıksa da hikayede genel olarak aşk ya da diğer duygular hep karakterler arasında işlenmiştir.

Spoiler vermemek adına senaryo ayrıntılarına çok değinmediğimiz dizi birçok ödül almış ve hala izlenmeye devam etmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap