Biyomedikal Mühendisi Nasıl Olunur? Biyomedikal Mühendisi Maaşları

Biyomedikal Mühendisi Ne İş Yapar Görevleri Nelerdir

Biyomedikal Mühendisi Nasıl Olunur? ; Biyomedikal Mühendisi Maaşları Ne Kadar? Biyomedikal Mühendisi olmak için hangi okuldan mezun olmak gerekiyor? Tüm bu konuları sizler için araştırdık. Hadi başlayalım!

Biyomedikal Mühendisi Nasıl Olunur ?

Biyomedikal mühendisi nasıl olunur; tıbbi alanda merak edilerek araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Özellikle bu mesleği edinmek isteyenler tarafından detaylıca araştırılan biyomedikal mühendisi, sağlık sektöründe kullanılan teknolojik malzemeleri tasarlayıp geliştiren kişiler olarak bilinmektedir. Biyomedikal mühendisi olmak için öncelikle bu bölümden mezun olunması, daha sonra KPSS sınavında başarı gösterip atanmak gerekmektedir. Atanmadan özel sektörde çalışmak da mümkündür. Şimdi alt başlıklara bakıp bu mesleği daha detaylı anlayabiliriz.

Biyomedikal Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Biyomedikal Mühendisi Maaşları Ne Kadar
Biyomedikal Mühendisi Maaşları Ne Kadar

Biyomedikal mühendisi maaşları ne kadar hakkında bulabileceğimiz cevaplar, özel sektör ve kamuya göre farklılık göstermektedir. Kamuda çalışan kişiler 6 bin ile 7 bin TL arası maaş alırken; özel sektörde görev yapanlar asgari ücret civarında 3 bin TL gibi bir rakam almaktadır. Ancak bu tutarlar, tecrübe yılına göre artış göstermektedir.

Biyomedikal Mühendisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Organ kaybı yaşayan ya da hayati riski bulunan hastalara çözüm üretmek için çalışmaların yürütüldüğü biyomedikal alanına, biyomedikal mühendisleri tarafından teknoloji kullanılıp çözüm oluşturularak katkı sağlanmaktadır. Bu anlamda biyomedikal mühendisinin belli başlı görevleri şu şekilde maddelendirilebilir:

  • Biyomedikal mühendisleri, bilgisayar yazılımlarını kullanıp yeni teçhizat ve malzeme tasarlarlar. Yapay organ, diyaliz makineleri ve kalp pili gibi tıbbi cihazlar tasarlayıp üretimlerinin sağlanmasında görevlidirler.
  • Tasarlanan bu cihaz ve malzemelerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlarlar.Güvenlik ve sterilizasyon standartlarının belirlenmesi ile uygulanmasında görevlidirler.
  • Bir ürünün ekonomik ve tasarım geçerliliği yönünden fizibilitesini yaparlar.
  • Üretim, pazarlama, satın alma ve kalite departmanları ile ilgili problemlerin tartışılarak çözüme kavuşmasını sağlarlar.
  • Klinik cihaz ile malzemelerin test edilip gerekli bakımlarının yapılmasını sağlarlar. Kan analizlerinde kullanılacak sensörlerin tasarlanıp üretimlerinin sağlanması konusunda görevlidirler.
  • Klinik ya da teknik personel eğitimini Kendisine bağlı bulunan personellerin koordinasyonunu ve denetimini yaparlar.
  • Görev yaptığı kurum ve kuruluşun taleplerine bağlı olarak proje geliştirir, bu projelerin hayata geçirilmesini ve denetlenmesini sağlarlar. Bu bağlamda gelişmekte olan teknolojiyi aktarmakla görevli bulunurlar.

Biyomedikal Mühendisi Çalışma Saatleri ve Şartları Nelerdir?

Biyomedikal Mühendisi Nasıl Olunur
Biyomedikal Mühendisi Nasıl Olunur

Biyomedikal mühendisleri çoğunlukla hastane ve sağlık kuruluşları ya da bu alanlara hizmet veren firmalarda çalışmakta, insan sağlığı ile ilişkili iş yapmaktadırlar. Bundan dolayı diğer mühendislik dallarına nazaran çok daha stresli çalışma şartları bulunmaktadır. Elbette maddi doyum yüksektir ancak bunun için belli bir tecrübeye sahip olunması gerekmektedir.

Çalışma saatleri kamudaki diğer bütün personeller gibi haftalık 40 saat, özel sektörde ise yaklaşık olarak haftalık 55 ile 60 saat olabilmektedir.

 

Biyomedikal Mühendisi Hangi Ekipmanlar ile Çalışır?

 

Mühendis olarak çalışan tüm meslek grupları; bir takım ekipman, araç ve gereçler ile çalışmaktadır. Biyomedikal mühendisleri de çalıştıkları alanda kullanılan programlar, bilgisayar ve uygulamalar, test ve röntgen cihazları, ölçü aletleri gibi sağlık alanında kullanılabilecek çok sayıdaki teknolojik alet ile mesleklerini icra etmektedirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap