Böbrek Yetmezliği Nedir?

Böbrek Yetmezliği Nedir Böbreklerinizin sağlığı için yapılması gerekenler

Böbrek Yetmezliği Nedir? böbrek yetmezliği, böbrek yetmezliği belirtileri, kronik böbrek yetmezliği Halkımızın en çok arattığı rahatsızlıklardan biri. Böbrek yetmezliği en tehlikeli hastalıklardan biridir, çünkü böbrek nakli kalıcı olarak tedavi edilmesinin tek çözümüdür.

Böbrek yetmezliği, yanlış beslenme alışkanlıkları, halk sağlığı konusunda bilinç eksikliği ve bol su içilmemesi sonucu son yıllarda yaygınlaşmıştır. Ayrıca idrar boşaltmada gecikme, et veya baklagiller gibi aşırı protein alımı ve aşırı tuz alımı böbrek yetmezliğinin diğer en önemli nedenleri arasındadır. Böbrek, vücudun proteinlerden ve yağlardan enerji emilimi sonucu elde ettiği toksinlerden kanı arındırmaktan sorumlu organdır ve aynı zamanda idrar yoluyla dengelemeye çalıştığı için vücutta bulunan sıvıların yüzdesini sağlamaktan sorumlu organdır. Bu yazıda, tehlikeli böbrek hastalığı gelişme riskini önlemek için izlemeniz gereken bir dizi önemli ipucu vereceğiz.

Böbrek Yetmezliği Nedir? Böbrek Yetmezliğinin Önüne Geçmek İçin İpuçları

Şekerli içecek içmekten kaçının, uzun dönemde böbrek yetmezliğine sebep olabilir

Şekerli içecekler böbrekler için tehlikeli olan ve böbrek yetmezliğine neden olan en tehlikeli içecekler arasındadır. Şekerli içecekler yüksek oranda fruktoz şekeri veya içecekleri tatlandırmak için kullanılan sözde fruktoz içerir . Bu şekerin aşırı tüketimi böbrek formunun gelişmesine ve yüksek tansiyona neden olan faktörlerden biridir. Bazıları diyet meşrubat tüketmenin vücudu meyve şekerinden koruduğunu düşünür, ancak her ikisi de böbrek fonksiyonunu bozan tehlikeli bir fruktoz yüzdesi içerdiğinden bu hiç de doğru değildir. Bu nedenle, böbrek yetmezliğini önlemek için bu içecekleri aralıklı olarak içtiğinizden veya hiçbir şekilde içmediğinizden emin olun.

Sağlıklı beslenmek böbrek yetmezliğinden korunmanızı sağlar

Sağlıklı yiyecekler yediğinizden ve halk sağlığı için büyük bir risk oluşturan trigliserid oranı yüksek içeceklerden uzak durduğunuzdan emin olun. Uygun kilo ve obezitenin yokluğu, vücudun, kalbin ve kan damarlarının performansının korunmasına yardımcı olur ve diyabet ve böbrek yetmezliğini önler. Bu nedenle kilo almaya neden olmadan vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içeren uygun bir diyet takip etmek gerekir. Ek olarak, sistemin sindirimi kolaydır ve diyet proteini içerir. Ayrıca, vücudun düzgün çalışması için sodyuma veya tuza ihtiyacı olduğu için yemeğinize çok fazla tuz eklemekten uzak durun, ancak bunların çok fazlası böbreklere baskı uygular.

Spor yapmak böbrek yetmezliğinden korunmanızı sağlar

Böbrek yetmezliğini önlemek için düzenli egzersiz gereklidir. Egzersizin, böbrek fonksiyonlarının azalmasına yardımcı olması, oksijen kullanımını iyileştirmesi, vücuttaki tüm zararlı yağları uzaklaştırması ve zihinsel ve sağlık durumunu iyileştirmesi gibi birçok faydası vardır. Ek olarak, sistolik kan basıncını düşürür, kilonun kontrolüne yardımcı olur, vücut esnekliğini ve kas gücünü artırır. Bu nedenle, faydayı en üst düzeye çıkarmak ve böbrek yetmezliğini önlemek için düzenli olarak egzersiz yaptığınızdan emin olun.

 

Sigara içmekten kaçının, böbrek yetmezliğinin başlıca sebebi olabilir

Sigara içmek insanın genel sağlığına büyük zarar verir ve birçok tehlikeli hastalığı önlemek için, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gelişme ihtimalinde büyük rol oynadığı için sigaradan tamamen kaçınılması gerekir.

Sigara, böbrek yetmezliği olan bir hastanın ölümüne neden olan en tehlikeli faktörlerden biridir çünkü tansiyonu, kalp atış hızını arttırır ve anjiyotensin II hormonunun üretimini arttırır.

Sigara içmek kan damarlarının daralmasına da katkıda bulunur, bu nedenle sigara içerken veya solurken tamamen bırakılmalıdır, çünkü sigara içmeyenler için tütün solumanın zarar ve riski, sigara içenlere göre daha fazladır.

Kaynak: Wikipedia – Kronik Böbrek Hastalığı
Hastalığın risk faktörleri arasında ileri yaş, diyabet, mikroalbüminüri, hipertansiyon, akut böbrek hasarı, obezite, metabolik sendrom, sigara ve/veya alkol kullanımı ve nefrotoksisiteyle ilişkilendirilen bazı ilaçlar bulunur.

Yeterince uyuyun, uykusuzluk böbrek yetmezliği riskini arttırır

Günde 7 saatten az uyuyan kişilerin kanser, kalp ve böbrek yetmezliği gibi birçok ciddi hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksek olduğundan, yeterince uykunun çok kötü sonuçları vardır. Geceleri yeterince uzun süre uyumak, böbrek dokularının hasarlı vücut hücrelerini onarmasına yardımcı olur ve bu da vücuda kendi kendini onarma fırsatı verir. Bu nedenle geceleri en az 7 saat uyuduğunuzdan emin olun.

Böbreklerinizi sağlıklı tutmak için bu alışkanlıklara dikkat edin Böbrekler hiçbir belirti fark etmeden yıllarca hastalanabilir. Bu nedenle böbreklerin sağlığının sağlanması için gerekli tetkiklerin ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz Böbrek yetmezliği nedir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap