Boğaz Ağrısına ne iyi gelir?

boğaz ağrısına ne iyi gelir

Boğaz Ağrısına ne iyi gelir? sorumuz bu. Sağlık sorunları, hastalıklar, halsizlikler ve yorgunluklar hepimizi hem ruhsal hem bedensel olarak etkiler. Ağrıyan yeriniz boğazınızsa bu iş biraz daha zordur. Yemek yemeniz zorlaşır, konuşmanız zorlaşır ve daha buna benzer çok ciddi sorunlar ile karşılaşabiliriz. Peki ya boğaz ağrısına ne iyin gelir, çocuklarımız için boğaz ağrısına ne iyi gelir, hadi bakalım.Boğaz Ağrısı

Bazılarımızın her kış yakalandığı, bazılarımızın ise yakalanmamak için bitkisel çaylarla, balla, pekmezle direnç göstermeye çalıştığı bir hastalıktır boğaz ağrısı. Kışın yağmurlu karlı günlerde bulur bizi. Soğuğa tepki veren vücudumuz isyan eder bir nevi. Elbette soğuk algınlığı da genellikle boğaz ağrısına bu noktada eşlik eder. Boğaz ağrısı nasıl geçer düşünmeden önce boğaz ağrınızın neyden kaynaklandığını bulmanız işinizi çok daha kolaylaştıracaktır

Aslında boğaz ağrısı bazılarımız için boğaz ağrısı, ilaç içip geçecek, çok da önemsenmeyecek, hatta ilaç içmeden dahi kendiliğinden geçebilecek bir hastalık gibi görünüyor ne yazık ki. Fakat boğaz ağrısının tedavisine başlanmazsa ileride bademcik iltihabına bile yol açabilir.

Boğaz ağrısını tetikleyen bazı virüsler vardır. Bu virüslerden bazıları; Uçuk virüsü, Epstein-Barr virüsü, Entero virüsleri, Grip virüsüdür. Bu virüslerin bazıları direkt öksürük ile belirti gösterirken, bazıları ise yalnızca kısıtlı durumlarda öksürük ile belirti gösterir. Özellikle virüs yoluyla bulaşan bir hastalık kaynaklı boğaz ağrınız varsa, bunun geçmesi biraz daha uzun sürebiliyor. Bunun en büyük nedeniyse, virüsün, boğazınızı kolay kolay terk etmeyişidir.

Boğaz ağrısına neden olan birkaç belirti vardır. Bizlerde bu belirtiler varsa, boğaz ağrısı hastalığımız vardır demektir. Bu belirtilerden bazıları şu şekildedir; İştahsızlık, yutkunmada sıkıntılar yaşamak, öksürük, baş ağrısı, kulak çınlaması, boynumuzda çıkan şişmiş bezeler, bademcikte görülen beyazlık, ağız kokusu.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Yutkunamıyorum

Boğaz ağrısının en acı sonuçlarından birisi de yutkunmakta çekilen zorluktur. Yutkunmak, gün içerisinde devamlı olarak yaptığımız ve çokça yaptığımız bir davranıştır. Bazen bu davranışı farkında olmadan bile yaparız. Fakat eğer boğaz ağrımız varsa bu davranışı boğaz ağrımız varken yapıyorsak, farkında olmamamız mümkün değildir. Çünkü her yutkunuşumuzda boğazımızdaki o ağrıyı, o kuruluğu yeniden hissedeceğiz ve gittikçe yutkunmakta daha da zorlanacağız.

Yutkunmakta bile zorlandığımız bu hastalık sürecinde ise aklımıza bir soru gelir; boğaz ağrısına ne iyi gelir? Çünkü yukunamıyorum! Bu zamanlarda yapmanız gereken şeyi doktora gitmek olarak değil de bitkisel yollardan, kendi evinizde halledebilmek, antibiyotik almadan halledebilmek istiyorsanız eğer, doğru yerdesiniz demektir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi

Boğaz ağrısından kurtulabilmenin iki yolu vardır. Boğaz ağrısından kurtulmanın ilk yolu, doktora başvurmaktır. Boğaz ağrısından kurtulmanın ikinci yolu ise evde doğal yöntemlerle bir şeyler yapıp iyi gelmesini sağlamaktır. Burada bu yazıyı okuduğunuza göre, ikinci yolu tercih ettiğinizi düşünerek, boğaz ağrısına ne iyi gelir ve evde kendi kendimizi nasıl tedavi ederiz gibi sorularınızı yanıtlamaya başlayalım.


Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir:

Eski zamanlardan gelen, grip, öksürük, boğaz ağrısı vb hastalıklar için birebir olduğu düşünülen, annelerimizin veya babaannelerimizin en eski yöntemi olan yöntemden başlayalım. Eskiler yapıyorsa vardır bir bildikleri. Bu maddemizdeki çözüm; sıcacık bir çorba içmek. Bir yerimiz ağrıdığında dahi çorba kaynatan babaannelerimiz, bu yöntemi özellikle grip olduğumuzda kullanır. Aynı zamanda boğaz ağrısına da iyi gelir.

Hem aldığımız besinden hem de sıcak bir şeylerin boğazımızdan geçmesiyle boğazımıza verdiği rahatlama bizim boğaz ağrısını yatıştırmamıza yardımcı olur. Ve de boğaz ağrımız yüzünden canımız yemek yemek istemez çünkü boğaz ağrısı bizde iştahsızlık yapabilir. Aynı zamanda boğazımız çok ağrıdığı için de yemek yiyerek boğazımızı zorlamak ve daha da acıtmak istemeyiz. İmdadımıza sıcacık bir çorba yetişebilir. Hem içimi rahat olan hem karnımızı doyuran hem de sıcaklığı ile boğazımıza iyi gelen çorba, çok alanlı iyileştirici özelliği nedeni ile ilk sıramızda yer alıyor

Boğaz ağrısı için ballı süt

Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorumuza verebileceğimiz diğer bir yanıt ise ballı süt olacaktır. Bal ve süt hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hem sıcak içimiyle boğazınızın rahatlamasını sağlayacak hem de bal sayesinde iştahınızı açıp size enerji depolayacaktır. İşte bu yüzden ikinci maddemizde ballı süte yer verdik. Sütü sıcak sevmeseniz bile ballı sütü en azından ılık içmenizi tercih ederiz çünkü ne kadar çok ılık veya sıcak şeyler tüketirseniz boğazınıza daha iyi rahatlama sağlayacaktır. Tabii sıcaklığı abartıp kaynar şeyler içip boğazınızı daha da tahriş etmeyecek şekilde olmak şartı ile. Sütü biraz ısıtıp içine bal ekleyerek 2 dakikada bu mükemmel iyileştiriciye ulaşabilirsiniz, şimdiden afiyet olsun.

Sıradaki, üçüncü maddemizde ise bize iyi gelecek iki şifalı şeyin birleşimi var yani zencefil ve limon. Bu da demek oluyor ki boğaz ağrımıza iyi gelecek içeceklerden birisi de zencefilli limon çayı hazırlamaktır. Zencefil boğazımızdaki iltihaptan kurtulmamıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda nefes almanızda sıkıntılar varsa dahi, zencefil içtikten sonra zencefilin mukusu temizleme özelliği ile nefes almanızdaki sıkıntı ortadan kalkacaktır. Gelelim limon. Limonda bulunan C vitaminini vücudumuza almamız bizi tturp gibi yapacaktır. Yani zencefil ve limon üçlüsünü sıcak bir suya ekleyerek, bu suyu içmeniz size ultra fayda sağlayacaktır. Buna ilaveten bardağınıza bir tatlı kaşığı bal da eklerseniz, artık turp gibisiniz.

Boğaz ağrınız gittikçe artıyorsa ve bu da yetmiyormuş gibi boğazınız, bademcikleriniz şişmeye başlamışsa ve bu bir şeyler yemenizi zorlaştırıyorsa bu şişliği indirebilmeniz için size tuzlu su öneriyoruz. Bu yöntem de eskilerden beri bilinen ve işe yarayan bir yöntemdir. Aynı zamanda tuz boğazınızdaki mikropların derdinden sizi kurtaracaktır. Bu gargarayı içinde ılık su bulunan bardağınıza 1 çay kaşığı tuz atıp karıştırdıktan sonra kullanabilirsiniz. Tuzlu suyu iyice gargara yapmalısınız. Ve bunu iki saatte bir tekrarlarsanız erken sonuç almanız için daha verimli olacaktır.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna ve yutkunamama sorununa çare olarak düşünebileceğiniz bir diğer nokta, normalde kullanıyorsanız bile bu süreçte sigara içmemeniz veya sigara içilen ortamda durmamanız olacaktır. Sigara dumanı öksürmenize neden olacak ve siz öksürdükçe boğazınız daha tahriş olacaktır bu yüzden sigara dumanından uzak kalmaya çalışın.


Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Çocuğunuzun boğazı ağrıyorsa ve ona evde yapabileceğiniz veya doğal olarak alıp yedirebileceğiniz/içirebileceğiniz faydalı ve etkili yöntemler ve çözümler arıyorsanız bu başlık tam da size göre. Çocuklarına hastalıklarından dolayı tadını beğenmediğiniz şuruplardan içirmek yerine doğal yöntemleri deneyip onun da bağışıklık sistemini daha da güçlendirmek faydalı bir yöntem olacaktır. Peki ya çocukların boğaz ağrısına ne iyi gelir gelin beraber görelim.

Çocuklar şekerleri çikolataları severler ve yerken bundan keyif alırlar. Bu yüzden çocuklar için olan ilk maddemizde hem faydalı hem de şekerli olan tahin ve pekmez ikilisini önereceğiz. Hem kahvaltıda gönül rahatlığı ile yedirebileceğiniz besin değeri yüksek olan faydalı ve boğaza oldukça iyi gelen bu ikili aslında tam da çocuklarınıza göre. Pekmez vücuttaki kanı temizleyecek ve direnci artıracak tahin de boğazınızdaki ağrıya çok iyi gelecektir.

Boğaz ağrısı için süt

Çocukların gelişimi için sütün önemli bir yeri vardır onların hayatlarında. Kemik gelişimleri için çocuklarda çok önemli bir detay olduğu gibi, hastalanıp boğaz ağrısı çektiklerinde, boğazları acıdığında da sıcak bir süt hem boğazlarına, hem vücutlarına iyi gelecek ve hastalığın onda uyandırdığı iştahsızlığı giderip aynı zamanda kendisini dinç hissetmesini sağlayacaktır. Bu yüzden boğaz ağrısı olan ve boğazı şiştiği veya iltihaplandığı için yemek yemekte zorlanan çocuklar için süt önerebiliriz. Elbette ki bu süte bir tatlı kaşığı bal eklemeleri hem daha etkili olacaktır hem çocuklara enerji verecektir hem de içiminden alınan şekerli hissiyattan dolayı çocuklarınızın severek içmesine sebep olacaktır.

Çocuklarınızdaki boğaz ağrısının bir diğer çözümü ise sağlıklı beslenmeleri olacaktır. Bir çocuk ne kadar sağlıklı beslenip vücut direncini arttırırsa o kadar hastalıklardan korunacaktır. Ve hastalığa yakalansa bile o yakalandığı hastalığı bünyesinin dayanıklı ve güçlü olmasından dolayı bu hastalığı çok çok kısa bir süre içinde atlatacaktır. Her şeyin başı önce sağlıktır deriz fakat sağlıklı olmanın sağlıklı beslenmeden geldiğini bazen unuturuz. Bu hem yetişkinler için geçerlidir hem de çocuklar için. Çocukların gelişimi için sağlıklı beslenme ve hastalıklardan korunmaması için vitamin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenli beslenmeleri gerekir. Böylece hastalıktan kaçınmış olacaklardır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Kesin Çözüm

Boğaz ağrısı için birçok seçenek sunduk. O seçeneklerdeki çözümlerin hepsi geçmişte nenelerimiz, babaannelerimiz ve annemiz teyzelerimizin bilip bizlere bu zamanlara kadar kulaktan kulağa öğrettiği ve gayet işe yarar çözümlerdi. Bunların dışında ayrıca çay içmeyi seven biriyseniz papatya çayı rezene çayı zencefil çayı adaçayı meyan kökü çayı size iyi gelecektir

Biraz ayrıntıya inecek olursak, papatya çayı size iyi gelecektir çünkü hem uykunuzu getirecek olan bu çay sıcak içimi ve faydaları ile boğaz ağrınızı geçirmeye yarayacaktır. Adaçayı size bu konuda yardımcı olabilir çünkü adaçayının balgam sökme özelliğinden dolayı bu tam size göre. Aynı zamanda adaçayı vücuttan toksinlerinizi ter yolu ile atmanıza olanak sağlayacak ve bu vücudunuza iyi gelecektir. Boğazınızı yumuşatacak ve vazgeçilmez çayınız haline gelecektir. Eğer isterseniz bu çayı bal ile tatlandırıp öyle içebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için Meyan Kökü çayı

Meyan kökü çayı da sizin boğaz ağrınıza iyi gelecek çaylardan birisidir

Meyan kökü çayı da sizin boğaz ağrınıza iyi gelecek çaylardan birisidir çünkü ağzınızda çıkan yaralardan, boğazınızda oluşan enfeksiyon, şişme, iltihaba kadar her türlü sorununuzu çözebilecek birçok faydası olan bir çaydır. Sıcak içimi ile boğazınıza ayrıca iyi gelecek olan bu meyan kökü çayını aynı zamanda soğutup daha sonra gargara yapma imkanınız da vardır. İçmek daha yararlıdır elbette fakat bitki çaylarını içmekte zorlanıyorsanız bu da kullanabileceğiniz diğer bir yöntemdir.

Okaliptüs Çayı da sizin için fayda sağlayacak. Bu çay gribe ve boğaz ağrısına birebir olduğu gibi sinüzit hastalarına da oldukça iyi gelecektir. Burundaki mukusu açarak nefes alıp verme işleminizi daha rahat ve kolay hale getirmeye yarayacaktır. Tıpkı okaliptüs çayı gibi zencefil çayı da boğaz ağrınıza ve boğaz ağrısının yanında bir de öksürük ve iltihaplanmaya iyi gelebilecek bir bitkisel çaydır.

Nane çayı da tıpkı diğer bitkisel çaylar gibi bizim soğuk algınlığımıza öksürüğümüze iltihap çözümüne ve boğazdaki yutkunamamaya sebep olan şişliğe iyi gelecektir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen besinler

Bu anlattığımız her şey boğaz ağrısına iyi gelen şeylerdir. Doğal olarak kullanabileceğimiz çaylar, ballar ve pekmezler, çorbalar ile bu hastalığa olan direncinizi arttırarak bizim bir an önce iyileşip sağlığımıza kavuşmamızı sağlayacaklardır. Aynı zamanda sağlıklı beslenmek de bu konuda çok iyi olacaktır. Sağlığınıza dikkat ederek hastalanmamaya çalışmalı, bu yöntemleri hastalanmadan önce de uygulayıp hastalanmamaya özen gösterebilirsiniz fakat hastalanınca da bu yöntemler ile doğal olarak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Eğer durumunuz çok ciddi ve hastalığınız sürekli olarak ve yoğun olarak devam ediyorsa doğal yöntemlerden hariç olarak da doktorunuza görünmenizi tercih ederim. Bizler sizlere doğal ve ilaçsız antibiyotiksiz olarak nasıl iyileşebileceğinizi anlattık. Bunun dışında elma sirkesi vb sirkeler ile yapılan gargaralar veya içilen ve burada yazılı olmayan bitkisel çaylar da bulunmakta. İster bizim anlattığımız yöntemler ile ister iseniz de farklı çaylar ile de boğaz ağrınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Süt ve yoğurt tüketimini arttırmak sağlığınız açısından ve boğaz ağrınız açısından iyi gelecektir. Normalde az yoğurt tüketiyorsanız dahi boğazınız ağrıdığında size iyi gelebileceği için yoğurt tüketiminizi arttırmalısınız.


Boğaz Ağrısı için Sağlıklı besinler tüketin

Sağlıklı şeyler yiyerek besinlerden aldığınız vitaminlerin kana karışmasıyla hem hastalığa olan direnciniz artacak ve böylece daha dirençli daha güçlü ve daha kısa bir sürede bu hastalığı atlatacaksınız. Aynı zamanda da bu yukarıda söylediğimiz çaylar hem boğazınızı rahatlatacak hem de size bedenen sakinlik ve sağlık katacaktır. Doğal çayların dışında ise bal pekmez tahin ve yeşillik tüketiminiz de size iyi gelecektir. İsterseniz çaylarınıza isterseniz de sütünüze bal ekleyerek hem daha sağlıklı bir besin oluşturmuş hem de içeceğinize daha güzel tat eklemiş olacaksınız

 

Boğaz ağrısına ne iyi gelir adlı yazımızdan sonra Boğaz İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? adlı yazımızı da okuyabilir yeni bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca saglik.gov.tr den bilgi alabilirsiniz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close