Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur ? Bomba İmha Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Bomba İmha Uzmanı Olma Şartları

Bomba imha uzmanı nasıl olunur; Filmlerde gördüğümüz bu karakter yani bomba imha uzmanları hep ilgimizi çekmiştir. Oldukça tehlikeli ve bir o kadarda Adrenalin yüklü bir görev olan bu mesleği sizler için araştırdık.

 

Bomba imha Uzmanı Nasıl Olunur ? Bomba İmha Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Bomba imha uzmanı nasıl olunur; konusu bu mesleği yapmak isteyen bireyler tarafından önemle araştırılan bir mevzudur. Bomba imha uzmanı olmak isteyen adaylar öncelikle asker ya da polis olmalıdır. Lise veya üniversite bölümlerinin bitirilmesinin ardından, KPSS puan şartına uyarak PMYO (Polis Meslek Yüksekokulu) ya da POMEM’den Polis Meslek Eğitim Merkezi) mezun olunmalıdır. Polislik ve askerlik eğitimi sırasında ya da mezun olunduktan sonra bomba imha uzmanı olmak isteyenler, bu isteklerini ilgili merciye yazılı başvuru ile bildirmelidir. Başvurunun kabul edilmesinden sonra teşkilat içinde psikologlar eşliğinde özel eğitim alınmaya başlanır.

Bomba İmha Uzmanı Görevleri
Bomba İmha Uzmanı Görevleri

Bu eğitimler, 10 hafta sürmekte ve Ankara’da verilmektedir. Başarılı olan adaylara sertifika verilmektedir. Sertifikalarını alan adaylar, bomba imha uzmanı olarak görevlerine başlayabilmektedir.

Bomba imha uzmanı maaşları ne kadar sorusu, bu konuda araştırılan diğer önemli hususlar arasındadır. Oldukça stresli ve baskı altında bir görev yürüten bomba imha uzmanlarının aldığı maaş, mesleğe yeni başlamış olanlar ile tecrübesi bulunanlar arasında değişiklik göstermektedir. En düşük maaş 7000 TL iken en yüksek maaş tutarı 15000 TL olarak belirlenmiştir.

Bomba İmha Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Bomba İmha Uzmanı Maaşları Ne Kadar
Bomba İmha Uzmanı Maaşları Ne Kadar

Şüpheli olan paket ve eşyalara ilk müdahaleyi bomba imha uzmanları yapmaktadır. Olay yerine gelen uzmanlar, sistemi etkisiz hale getirip patlayıcı, eşya ya da düzenek ile ilgili rapor hazırlayarak üstlerine bildirmektedir. Aynı zamanda olay yerinde gerekli güvenlik önlemlerini de almaktadır. Bomba imha ve inceleme uzmanı ismiyle göreve başlayan elemanlar, bir hayli zor olan bu görevi ifa ederken kritik bir öneme sahip yapıda bulunurlar.

Bomba İmha Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Bomba imha uzmanı olmayı düşünen kişiler için aranan tüm şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Adaylar, gerek eğitim öncesi gerek de eğitim sırasında herhangi bir disiplin suçuna karışmamalıdır. Adli sicil kayıtlarının temiz olması şartı aranmaktadır.
  • Adaylar açılan eğitim ve kurslara müracaat ederek başarılı olmalıdır.
  • Eğitim ve kurs esnasında beklenilen başarının gösterilmesi gerekmektedir.
  • Adaylar, en fazla 35 yaşında olmalıdır. 35 yaşından büyükler değerlendirmeye alınmamaktadır.
  • Adaylar askerlik ya da polislik eğitimi alarak asker veya polis olmalıdır.
  • Soğuk kanlı ve sakin yapıda bulunmalı, baskı ve stres ile mücadele edecek kabiliyette olmaları gerekmektedir.
  • Adayların görevlerini yapmalarına engel olacak herhangi bir sağlık problemlerinin bulunmaması gerekmektedir.

Tüm bu şartları yerine getiren bireyler, bomba imha uzmanı olmaya hak kazanmaktadır.

Bomba İmha Uzmanı Eğitimleri Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur
Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur

10 haftalık bir eğitime tabi tutulan bomba imha uzmanı eğitimleri; ileri teknik bomba ateşleme, meskun mahal operasyonu, patlayıcı madde kullanma teknikleri, patlama sonrası olay yeri yönetimi ve inceleme gibi kurslardan oluşmaktadır. Eğitimler teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir.

 

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap