BOYUN AĞRISI NEDEN OLUR ? BOYUN AĞRISI NASIL GEÇER?

Çağımızın En büyük Vücut Sorunlarından Boyun ağrısını ele aldık.

Boyun Ağrısı Neden Olur? ; Bilgisayar başında zaman geçirdiğimiz bu günlerde Boyun Ağrıları sıkça bizi rahatsız etmekte .Bizde bu konu hakkında uzmanlara danıştık ve bu makaleyi oluşturduk. Umarız faydası olur. Buyurun başlayalım.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun ağrıları vücutta bulunan kas sisteminin sıkışması ve kasılmalarıyla meydana gelmektedir. Boyun ağrılarının oluşmasında bir çok etken vardır. Yoğun ve tempolu iş ortamı uyku düzensizliği dengesiz beslenme  çevresel etkenler ve bunun gibi bir çok faktör gözlemlenmektedir.

Boyun Ağrılarında En Sık Rastlanan Problemler Nelerdir?

Boyun ağrılarına ne iyi gelir nasıl geçer bunun hakkında bir çok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgilerin kendi sağlığınız açısından uygun olan yöntemleri deneyerek uygulayabilirsiniz. Boyun ağrıların da en sık rastlanan problemlerden birisi de yastık seçimidir. Uyku düzeninde rahat etmek ve alışkanlıklarınızın gelişmesinde yatak ve yastık seçimleri en önemli faktörlerden biridir. Yetişkin bir bireyin günlük uyku düzeni 8-10 saat arası değişmektedir. Günümüzün bir kısmı uyku ile geçmektedir. Uyku da rahat etmek ve güne dinç başlayabilmek için yardımcı unsurların sizi rahat ettirebilmesi çok önemlidir. Boyun ağrıları şikayeti olan bireylerin ortopedik ve boyun şeklini alan yastık tiplerini seçmeleri rahat uyku uyumanızı ve ağrıların azalmasında  etkili olacaktır.

Boyun Ağrısında Çevresel Faktörler Nedir ?

Günümüzde yoğun ve yorucu iş temposu toplumumuzu etkisi altına almış bulunmaktadır. Bunun yanında gün boyu yaşanan durum ve olaylar stresi tetiklemektedir. Gün sonu rahat nefes almak için ayrılan zamanlarda yorgunluk hissi yaşanmaktadır. Yaşanan bu yorgunluk hissi ile vücutta oluşan kasılmalar ağrılar ve halsizlik gibi durumlar görülmektedir. Gün boyu ayakta kalmak veya masa başında aynı ve sabit şekilde hareket etmemek vücutta bulunan iskelet sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Vücudunuzda ki bu olumsuz durumlar size ağrı şeklinde dönüş yapmaktadır. Duruş bozukluklarının en büyük etkisi boyun ağrısıdır.

Boyun Ağrısından Kurtulmak İçin Neler Yapılır

Boyun Ağrısı Neden Olur
Boyun Ağrısı Neden Olur

 Boyun ağrıları şikayeti olan bireyler ağrılarını hafifletmek ve kurtulmak için , gün içerisinde ağır işlerden kaçınmalıdır. Aynı zamanda stres ve sıkıntıdan uzak durmak duruş bozukluğunun giderilmesi için dışarı da evde ya da iş yerlerinde oturuş pozisyonlarının sık sık değiştirilmesi sabit bir yere odaklanmadan gün içerisinde yavaş hareketlerle vücutta ki kan dolaşımını hızlandırmak ta ağrıların azaltılmasına yardımcı en önemli faktörlerden birisidir.

Boyun ağrılarının giderilmesinde masaj uygulaması en etkili yöntemlerden biridir. Ağrıyan bölgeye hafif ve yavaş hareketlerle masaj yapmak ağrının azalmasına ve kasların yumuşamasına yardımcı olur. Masaj ve spa yöntemi profesyonel yardım alarak ta sağlanabilmektedir. Masaj salonlarına giderek boyun masajı ile boyun ağrılarının geçmesi muhtemel bir yöntemdir.

Masaj uygulaması ile vücudunuzda bulunan kaslar yumuşar ve gün boyu vücutta oluşan yorgunluğun hafiflemesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra vücudunuza temas eden soğuk, kasların gerilmesine ve sıkışmasına neden olmaktadır. Gün sonu alınabilecek Ilık duş ve bölgenin sıcak tutulması da ağrının azalmasın da etkin bir uygulamadır.  Boyun bölgesi sıcak tutularak kasların zarar görmesini engeller. Kıyafetlerinizle ya da bitkisel kremlerle boyun bölgesini hafif sıcak tutarak, soğuğa maruz kalmasını engelleyerek ağrıların oluşmasını önleyebilirsiniz.

Boyun Ağrılarına Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Zeytinyağı : Zeytinyağının mucizevi etkilerinden birisi de bir çok ağrıya  iyi gelmesidir. Eğer boyun ağrısı şikayetiniz varsa, zeytinyağı ile ağrıyan bölgeye masaj uygulaması yaparak ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

At Kestanesi Kremi : At kestanesi kremi sayesinde boyun ağrılarının hafiflemesi ve düzenli kullanımda ağrılardan kurtulma sağladığı gözlemlenmiştir.

Sirke : Doğal anti bakteriyel özelliği bulunan sirke ağrıları azaltmasıyla bilinen en önemli besinlerden biridir. Ilık ve nemli bir bez ıslatılarak, vücutta bulunan eklem bölgeleri üzerine koyularak kullanıldığında ağrıların azaldığını gözlemleyebilirsiniz.  Bunun yanı sıra bir çay bardağını ılık su ile karıştırarak tükettiğinizde bakterilerin temizlendiğini ve vücuttan toksin atımını sağladığını görebilirsiniz.

Lavanta Yağı  : Lavanta yağı eşsiz kokusuyla içerisinde bulunan doğal partiküller  ile ağrıların hafiflemesini sağlar. Uygulanan bölgeyi yumuşatır ve gerilme, kasılma vb. gibi oluşumları engeller kasların ayrışmasını sağlayarak ağrıyı azaltır. Rahatlatıcı kokusuyla stresi azaltır ve sizi rahatsız etmez.

Bir cevap yazın