Bronşektazi nedir?

bronşektazi nedir

Bu konumuzda sizlere Bronşektazi nedir? Bronşektazi belirtileri nelerdir ?bu konulardan bahsettik. Bir çok insanın aramalarında Bronşektazi tedavileri nelerdir? Bronşektazi nasıl önlenir ? olarak arama yapıyor. Bizde sizler için araştırdık ve yayınladık.Umarız işinize yarar.

 

 

 

Bronşektazi nedir?

Bronşektazi nedir? Bronşektazi hastalığı, hava yollarının (bronşiyal tüplerin) hasarlı olmasından kaynaklanır. Bu sebeple ciğerlerde kir ve mukus birikir. Bronşektazi sebebiyle hava yolları genişler ve gerilir. Bazen de hava yolları o kadar gerilir ki küçük ceplerin oluşmasına neden olur. Mikrop, toz ya da mukus bu ceplerde birikir ve sıkışıp kalır. Bu nedenle solunum yollarına sıkışan mikrop, toz ve mukus enfekte olur ve enfeksiyonlar oluşmaya başlar. Bronşektazi bir kısır döngüye dönüşür; hava yolunda oluşan enfeksiyonlar hava yollarınıza zarar verir ve hava yolları hasar gördüğünde ise daha fazla enfeksiyonlar oluşur. Bronşektazi tedavi edilemez, ancak doğru tedavi ile bronşektazili birçok insan daha normal hayat yaşayabilir.

Bronşektazi’ye neden olabilecek şeylere aşağıdakiler olabilir:

 • Hava yollarına zarar verebilecek enfeksiyonlar (zatürre, tüberküloz gibi)
 • Hava yolunun bir şey nedeniyle tıkanması, örneğin, hava yolunda kalan bir parça yiyecek
 • Kistik fibrozis

Bronşektazi nasıl tedavi edilir?

Bronşektazi nedir? sorusunun cevabını öğrendiyseniz şimdi de nasıl tedavi edileceğinden bahsedelim.Bronşektazi nedeniyle akciğerler normal temizleme yapamaz ve bu nedenle mikrop, toz ve mukustan akciğerler arındırılamaz. Bronşektazili insanlar mikrop, toz ve mukustan temizlenmek için her gün akciğerlerinin İlaçlarla arındırılması gerekir. Akciğerlerinizi temizlemek enfeksiyonların oluşmasının önüne geçmeye yardımcı olur. Bronşektazi için temel tedaviler ilaçlar ve göğüs fizik tedavisidir. Bu genellikle bir fizyoterapist ya da aileden bir birey tarafından yapılır. Bronşektaziniz altta yatan farklı hastalık veya enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, doktorunuz öncelikle bunu tedavi edecektir. Bazen ileri düzeyde bronşektazi yaşayan kişilerin ameliyat veya akciğer nakline ihtiyacı olacaktır. Bronşektazinizin ana nedeni enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotikler kullanılır.

 • Bronkodilatörler: Hava yolu kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur.
 • Hava yolunda şişlik varsa kortikosteroidler verilebilir. Kortikosteroidler, solunum yollarınızdaki şişliği azaltmak için kullanılır.
 • Mukus seyrelticiler. Öksürmeyi kolaylaştırmak için mukusunuzun seyrelmesini sağlar.

Göğüs fizik tedavisi, göğsünüzdeki mukusu gidermek için bir yoldur. İnsanlar çoğu zaman otururken veya baş aşağı yatarken göğüs fizik tedavisi görürler. Terapi sayesinde mukusun gevşemesi sağlanır. Baş aşağı yatılmasının nedeni ise mukusun ciğerlerinizden dışarı akmasına yardımcı olmak içindir. Mukusu gevşedikten sonra öksürmek daha kolay olacaktır. Bronşektazili kişiler genellikle günde üç veya dört kez mukus çıkarmak için öksürür.

Bronşektaziyle sağlıklı kalmak nasıl sağlanır?

Bronşektazili kişilerde semptomların arttığı zamanlarda alevlenmeler olabilir.

Bronşektaziniz varsa, dikkat etmeniz gerekenler:

 • Sigara kullanmayın ve pasif içici olmaktan kaçının
 • Dengeli bir diyet listesine uyun
 • Her yıl grip aşısı olun
 • Birkaç yılda bir pnömokok pnömonisi yaptırın (doktorunuzdan bununla ilgili bilgi alın)
 • Kızamık, çiçek ve boğmacaya karşı aşınız olduğundan emin olun
 • Ellerinizi düzgün yıkayarak mikroplarla savaşın
 • Alevlenme yaşıyorsanız sağlık birimlerinden hemen yardım alın

Bronşektazi nasıl önlenir?

Bazı bronşektazi vakaları maalesef önlenemez; diğer vakalar akciğer enfeksiyonlarının acil tedavisi yapılarak önlenebilir. Hemen tedavi olmak, uzun vadeli akciğer hasarının olmasının önüne geçmek anlamına gelir. Aşı olmak, bazı çocukluk döneminde yaşanan enfeksiyonlara yakalanmamak için aşı olunur. Tüm çocukluk aşılarınızı yaptırmalısınız ve her yıl grip aşısı olmalısınız.

Bronşektazi ile ilgili tüm detayları incelediyseniz, bir önceki Ödem Nedir? Ödem Nasıl Tedavi Edilir? adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz farklı sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap