Burun Akıntısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

burun akıntısına ne iyi gelir

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evet bu yazımızda konumuz bu. Burnunuz akıyor ve bunun sebebini merak ediyorsunuz. Ve google dan arayıp sayfamıza geldiniz. Bizde bu konuyu sizler için araştırıp yayınladık. Umarız bir an önce kurtulursunuz burun akıntısından.

 

 

 

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

 

Burun akıntısı, burun boşluğundan gelen sıvıdır. Alerjiler ve enfeksiyonların yanı sıra burun dokularının tahrişinden kaynaklanabilir. Uzun süre geçmeyen burun akıntısı da görülebilmektedir. Burun akıntısı, bazen ciddi bir hastalığın belirtisi olabilen etkili burun salgı tedavileri ile gerçekleştirilebilir.

 

Burun Neden Akar?

 

Burun akıntısına, burun dokularını tahriş eden veya tahriş eden iltihap neden olabilir. Burun akıntısına yol açan etkenlerden bazıları soğuk algınlığı, grip, alerji ve çeşitli tahriş edici maddelerdir. Genel olarak nedenleri arasında polipler, tümörler veya migren benzeri baş ağrılarıdır. Burun akıntısının sık görüldüğü nedenler şunlardır:

 

Sinüzit

Alerji

Soğuk algınlığı

Mevsimsel gripler

Kuru ve soğuk hava

Sigara dumanı

Gebelik

Astım

Hormonal değişiklikler

Burun poliperi

 

Sürekli Burun Akıntısı Neden Olur?

 

Burun akıntısı, kişi hasta olmasa bile rahatsız edicidir ve utandırıcıdır. Burundaki dokular ve kan damarları çevresel maddelere tepki gösterdiğinde ve insan vücudunu korumak için sıvı bir film veya mukoza zarı oluşturduğunda burun akıntısı başlayacaktır. Bazı insanların sebepsiz yere burunları akar. Bu duruma alerjik olmayan veya vazomotor rinit denir. Semptomlar her ne kadar alerjiye benziyor olsa da bağışıklık sistemi tarafından etkilenmez. Vazomotor rinit nedeni olarak stres, hipotiroidizm, gebelik, antihipertansif ilaçlar, uzun süreli burun damlaları, aşırı fiziksel egzersiz, cinsel ilişki ve sigara kullanımı düşünülebilir.

 

Bazı kokular, ilaçlar, hava değişiklikleri veya baharatlı yiyecekler ve diğer tetikleyiciler nedeniyle kronik koklama, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı şikayetleride görülmektedir. Göz yaşarması ve hapşpurma gibi durumlar başka soğuk algınlığı veya alerji semptomları ile karakterizedir. Vazomotor rinit semptomları, bir kişi belirli bir kokuya veya parfüme yaklaştığında, sıcaklıkta değişiklik olduğunda, belirli duyguları hissettiğinde veya güçlü ışığa maruz kaldığında kötüleşebilir. Şu anda bu hastalığın tedavisi yok. Bununla birlikte, tetikleyicilerden kaçınarak, uygun ilaçlar alarak ve sıklıkla burnu salin solüsyonu ile temizleyerek semptomlar kontrol edilebilir.

 

Burun Akıntısını Durdurmak İçin Ne Yapmalı?

 

Alerjiler ve soğuk algınlığına bağlı burun akıntısının boşalmasını durdurmak için sıcak bir banyo yapabilir, evdeki havayı nemlendirmek için buharlayıcı kullanabilir veya burnu ve çevresini ısıtabilirsiniz. Burun akıntısına tıkanıklık eşlik ediyorsa tuzlu solüsyon hazırlayarak burnunuzu temizleyebilirsiniz. Bu amaçla kullanılan tuz çözeltisi formülü:

 

3 çay kaşığı iyotsuz tuzu ve 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın.

Bu karışımı 3/4 litre kaynar veya damıtılmış suya ekleyin ve iyice karıştırın.

 

Hazırlanan solüsyonu şırıngaya çekin ve nazikçe burun deliğine sıkın.

 

Burun Akıntısına İyi Gelecek Öneriler

 

Burun akıntısı, soğuk algınlığını veya gribin en rahatsız edici semptomlarından birisi olarak bilinmektedir. Evde yapılabilecek bazı burun akıntısı uygulamaları şunlardır:

 

Bol sıvı tüketmek

 

Aynı anda hem burun akıntısı hem de burun tıkanıklığı semptomlarınız varsa bol su içmeniz önemlidir. Bu nedenle sinüslerdeki ve burun boşluğundaki mukusun dışarı atılması daha kolaydır. Aksi takdirde mukus donuk ve kalınlaşacak ve bunun sonucunda burun daha fazla tıkanacaktır. Bu durumda sıvı atılımını artıran içeceklerden (kahve, siyah çay, limon suyu gibi) uzak durmakta fayda vardır.

 

Buhar banyosu

 

Sıcak buharı solumak burun akıntısının azalmasına yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığı olan hastalarda yapılan bir çalışmada buhar soluyanlarla nefes almayanların iyileşme süreleri karşılaştırılmış ve buhar banyosunun iyileşmeyi hızlandırdığı görülmüştür. Buhar banyosu için çeşitli yağların 3-4 damla kaynar suya solunması uygulama etkisini artırabilir. Bu amaçla okaliptüs, çam, nane, biberiye, adaçayı, çay ağacı ve kekik yağı da tercih edilebilir. Uygulamayı yapan kişi tencereyi kaynar su ile kaplayarak daha fazla fayda sağlayabilir. Bu bitkisel yağ evde yoksa 1-2 çay kaşığı kuru nane, kekik, zencefil vb. ekleyin. kullanabilirsiniz.

 

Sıcak bitki çayı

 

Soğuk içeceklerle karşılaştırıldığında, sıcak bitki çayı genellikle burun akıntısına daha faydalıdır. Bazı bitki çayları hafif burun ilacı içerebilir. Zencefil, papatya, nane veya ısırgan otu gibi antiinflamatuar ve anti-alerjik özelliklere sahip çayların tüketilmesi de büyük fayda sağlar. Maksimum fayda için, bir fincan kafeinsiz sıcak bitki çayı yapmadan ve içmeden önce buharı soluyun. Boğaz ağrısı ve burun akıntısı genellikle birlikte seyreder. Sıcak bitki çayı içmek de boğaz ağrılarının şiddetini azaltmaya yönelik de büyük yarar sağlar.

 

Zencefil

 

Çeşitli nedenlerle zencefil, burun boşluğunda salgıyı hafifletici özelliklere sahiptir. Zencefil, antioksidan, antiviral, antiviral ve antifungal özellikler içerir. Günde 2 ila 3 kez tuzlu zencefil çiğnemek burun akıntısını hızla giderebilir. Dilerseniz zencefili kaynatabilir ve çay olarak da tüketebilirsiniz. Bunu yapmak için taze zencefil kökünü ince dilimler halinde kesin ve üzerine bir bardak kaynar su ekleyin. Hazırladığınız çayı 3 dakika kadar demleyin. Sonra tatlandırmak amacıyla için biraz bal ekleyin. Bu karışımı her gün en az 3 defa tüketmek, soğuk algınlığı sebebiyle yaşadığınız solunum yolu rahatsızlıklarını hızla gidermeye yardımcı olur.

 

Sarımsak

 

Sarımsak, antibakteriyel özelliklere sahip şifalı bir besindir. Burun akıntısı için, üç veya dört diş sarımsak ve birkaç bardak suyu birkaç dakika kaynatın. Biraz şeker ekleyerek oluşturduğunuz karışımı günde iki kez mutlaka için. Ağrıyı hafifletmek için günde üç ila dört kez küçük bir parça sarımsak çiğneyebilirsiniz. Salgıları önlemek veya azaltmak için düzenli olarak sarımsak takviyeleri alınabilir.

Burun akıntısının yanı sıra öksürüğünüzde varsa Öksürük Nasıl Geçer? adlı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. Diğer tavsiye ve sorularınız için saglik.gov.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close