Cem Yılmaz Nereye

Cem Yılmaz

Cem Yılmaz Leman dergisinde karikatürist olarak hayatımıza girmiş, komedyen olarak ün yapmış ve oyunculuk kariyerini senaristlik ile taçlandırmış seslendirme sanatçısı bir yönetmen ve yapımcıdır. On parmağında on marifet deyimi bu kişide vücut bulmuştur. Cem Yılmaz birçok kez ülkenin en seksi erkekleri tablolarında yer almış olsa da poposuna ilk kez 23 Nisan 1973 tarihinde ebe tarafından tokat atılmıştır. Bu olay İstanbul’da gerçekleşmiş olup, annesi de tanıklık etmiştir. Muhtemelen yıllar boyunca birçok amcaya pipisini göstermiş olan Cem Yılmaz, hemen hepimizin yaşadığı olayları bize anlatarak altımıza işememize sebep olmuş ve oturma odamıza öylece gelip çökmüştür. Öyleyse yazının devamında ünlü komikliklerde oyunculuk yazmış, yönetici, seslendirmen ve ödüllü iş insanı hakkında biraz daha detaylara inelim.

Cem Yılmaz Hakkında Hiç Duymadıklarınız?

“Ünlü oyuncu hayata gözlerini yumdu” dersek belki Cem Yılmaz’ın uyuduğunu tasvir edebiliriz. Çünkü bu başlığın altı tam olarak böyle dolabilir. Bu oyuncu hakkında hiç duymadığımız bir şey varsa muhtemelen hiç duymayacağımız bir şeydir. Yılmaz, kendisinin hayatı boyunca yaşadığı olayları tiyatroda, çizgilerde ve sinema perdesinde bize anlatmış ve bu işten yüklü miktarda paralar kazanmıştır. Belki de iyi para kazanabileceğini düşündüğünden yazdığı senaryoları kendi yaşamından kesitleri anlatır gibi oynayarak bizi inandırmıştır. Her iki ihtimalde de oldukça başarılı sonuçlar elde etmiş ve yüklü miktarda paralar kazanmıştır. Bu yüzden eğer Cem Yılmaz hakkında duyulmamış şeyler duyacak olursak o duyumdan muhtemelen Cem Yılmaz iyi paralar kazanacaktır.

Ünlü oyuncunun sermayesi yeterince çenemizi yorduğuna göre biraz da bu sermayenin büyümesine sebep olan işlerden bahsedebiliriz.

Cem Yılmaz ve Bilinmeyen Filmleri

Yazının başında verdiğimiz afrodizyak etkili kelimelerden kaynaklı bu başlık sizde seksüel düşünceler uyandırmasın. Çünkü bu yazıda ünlü oyuncunun yayınlanan filmlerinden bahsedeceğiz.

Sinema hayatına “Her Şey Çok Güzel Olacak” filmi ile adım atmış ve bu adımı sağ ayağı ile besmele çekerek attığını ilerleyen süreçlerde bize ispatlamıştır. Bu filmin ardından “Zeki Müren de bizi görecek mi?” repliğini Vizontele filminde yüksek sesle söyleyerek hafızalara kazınmıştır. Sokakta bu repliği bilen her 1000 kişiden 999’u repliği söyleyen karakterin ismini, 500’ü de repliğin geçtiği filmi bilmez. Fakat Cem Yılmaz’ı bilir. Oyuncunun başarılarının bilincimizde dolaylı yoldan yarattığı algı operasyonu ile filmden çok oyuncuyu hatırlamaktayız.

Cem Yılmaz ve Büyük Algı Operasyonu

Bu seçici algıyı öğrenim yıllarından örneklendirebiliriz. Hemen hepimizin lise ya da benzeri öğretim hayatında sosyal bir arkadaşı vardır. O dönemde okulda ses getiren haşereliklerde bu kişi en ön saftadır ve sürekli ondan konuşulur. Sonraki yıllarda o dönemler akla geldiğinde anımsanan en net kişi odur. Olaylar bile netliğini yitirebilir ama o kişi hafızada kalır. Bunun sebebi o kişinin bilinçaltınızdaki yeridir. Olumlu ya da olumsuz olarak hafızlarda kapladığı büyük yer zamanla kanser gibi yayılmış ve diğer hatıraları bastırmıştır.

Cem Yılmaz da rol aldığı işlerde iyi huylu tümörü andırır. Projeyi öldürmez, hatta basınç yaptığı bölgede farklılık yarattığı için dikkat çeker ve projenin başarısını arttırır. Fakat basıncın artması ile proje bir süre sonra basıncın sahibine kalır.

G.O.R.A. filminde elde ettiği başarı ile bilincimizdeki basıncın belirginleşmesine yol açmıştır. Ardından bu başarıları devam filmleri ile bulundukları yere kazımış ve artık farklı rollere bürünebileceği oyunculuklara yönelmiştir. “Av mevsimi”, “Organize İşler” gibi filmler ile hem istediği rolleri canlandırmış hem de yine iyi parlar kazanmıştır. Bir süre sonra para kazanmasa da yaşayabileceğini fark etmiş olacak ki izleyicinin talep ettiği projeleri değil tamamen farklı projeleri ele almıştır.

Cem Yılmaz Ne Yapmaya Çalışıyor?

Yılmaz bu projelere hayat vererek, zamanında yapmak istediği fakat ekonomik ve kariyer kaygılarından dolayı yapmadığı filmleri içinde kalmaması adına yapıyor olabileceği gibi, başarı baskısı ile kazıdığı ismini farklı kulvarlara da kazımak istiyor olabilir.

Elbet ki bu baskıda gözümüz yok. Olsa da geçekliği yok. Fakat Cem Yılmaz’ın gidişatı değerlendirildiğinde on parmağındaki marifetlerine ayak parmaklarını da dâhil edip Nuri Bilge Ceylan’ı da baskı altına alabilecek gibi duruyor.

Yeşilçam ve Cem Yılmaz Sineması

Günümüzden Yeşilçam Sineması’nı değerlendirmemiz gerekse sayfalarca tez yazmamız gerekebilir. Fakat toplumun çoğunluğunun hafızasına farklı karakterlerde baskı yapmış birkaç oyuncu dışında isim gelmez. Yönetmen isimlerini bilenler ise ya işsizdir ya da başka şeylerin peşindedir.

Şimdi durduğumuz yerden ileriye bakıp, oradan tekrar geri baktığımızda ünlü oyuncunun, 2000’ler ve sonrası sinemasının baskın isminin Cem Yılmaz olacağını ön görecek kadar bilincimizi işgal ettiğinin farkındayız. Bütün bu değerlendirmeler sonucunda eğer illuminati varsa ya da kediler gerçekten uzaylı ise Yılmaz’ın da bu işin içinde olduğu açık ve net ortadadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap