Çocuk Aldırmak Kürtaj Yaptırmak

Çocuk Aldırmak Kürtaj Yaptırmak

Çocuk aldırmak ve kürtaj yaptırmak. Her insanın başına gelebilecek olan istenmeyen gebelik sonlandırılması için bir çok yöntem bulunmakta. Bu yöntemleri sizler için araştırdık. Kürtaj nasıl yapılır? Çocuk nasıl aldırılır? tüm bu soruların cevabı yazımızda.

 

 

 

Çocuk Aldırmak Kürtaj Yaptırmak

 

Hamilelik sonlandırma düşüncesi olan ve ya gebelik döneminde anne- bebek sağlığını olumsuz etkileyecek herhangi bir durum nedeniyle çocuk aldırmak kürtaj yaptırmak gerekebilir. Çocuk aldırmanın tıptaki yöntemine kürtaj adı verilmektedir. Kürtaj işlemi kendi içerisinde cerrahi kürtaj ve tıbbi kürtaj olarak iki kısıma ayrılmaktadır. Kürtaj merkezlerinde ise çocuk aldırmak isteyen kişilere hangi yöntem ile çocuk aldırmak istedikleri sorularak kürtaj işlemine başlanabilmektedir.

 

Kürtaj Nasıl Yapılır?

  • Kürtaj yaptırmak isteyen kişiler öncelikle kadın hastalıkları ve doğum bölümü ya da jinekoloji bölümlerinden birine gitmeleri gerekir.
  • Ultrason ve kan tahlili gibi tetkiklerin ardından doktor tarafından kesin bir şekilde kürtaj istenip istenmediği kişiye sorulan sorular arasında olacaktır. Eğer kürtaj için zaman varsa kişinin 1 hafta kadar düşünmesi istenebilir.
  • Kesin olarak kürtaj kararı veren kişiye hangi kürtaj yöntemini tercih ettiği sorulacaktır.
  • Cerrahi kürtaj yöntemi seçilmesi halinde rahim ağzı özel aletler ile açılarak cenin buradan sivri ve kesici aletler ile çıkarılacaktır. Rahimdeki gebelik kalıntıları temizlenecektir.
  • Tıbbi kürtaj yönteminde ise gebeliğin ilerlemesini durdurmak için bir ilaç kullanılması gerekmektedir. Bu ilacın ardından 24-48 saat kadar beklenerek ikinci bir ilaç içilmesi gerekir. İki ilacın etkisi ile birlikte rahimde kasılmalar başlayacak ve kürtaj işlemi gerçekleşecektir.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Çocuk aldırmak kürtaj yaptırmak için Türkiye yasalarına göre hamileliğin 10. haftasını aşmamak gerekir. 10 hafta artı 1 gün dahi olsa kürtaj işleminin gerçekleştirilmesi imkansızdır. Bu nedenle kanunlara uygun olan dönemin aşılmaması lazımdır. 10 haftanın altında olan gebeliklerde kürtaj yöntemlerinden biri ile alınabilmektedir.

 

Evli olan kişilerde her iki tarafında izin vermesi halinde kürtaj işlemi gerçekleşeceği gibi 18 yaş altı olan kişilerde ise ve evli olunmaması halinde izin gerekmeden bu işlem yapılabilir.

 

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Bütün kürtaj işlemleri sonrasında belli başlı bazı riskler bulunur. Bu risklerin başında ise aşırı kanama gelmektedir. Normal kanama süresi 1-2 hafta olurken bazı kadınlarda kanama 1-2 hafta sonra geçmediği gibi miktarı aşırı olabilir. Aşırı kan kaybına bağlı olarak ölüm gerçekleşebilir. Ayrıca bütün kürtaj işlemlerinde enfeksiyon riski bulunur. Enfeksiyonları önlemek için doktor tarafından tavsiye edilen antibiyotikler kullanılabilir. Kürtaj sonrası rahimde parça kalması ya da rahimde yapı bozuklukları da kürtaj sonrası görülebilir.

 

Dilerseniz bir başka makalemiz olan Bebek Aldırmak Nasıl Yapılmaktadır? adlı makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap