Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir? Çocuklarda Öksürük için Pratik yollar

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir? ; Çocuklarda öksürük kış aylarında hepimizin başına gelebilecek durumlardan biri. Bu yazımızda Çocuklarda Öksürüğe Karşı ne yapabiliriz. Bunları araştırdık. Buyurun hadi başlayalım.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük her yaşta olabilen, kısa ya da uzun ömürlü hayatımızı etkileyen bir rahatsızlıktır. Büyüklerden daha çok yaşı küçük olan çocuklarımız bu öksürükten etkilenmektedirler. Çocuklarda olan öksürük bir hastalığın habercisi olacağı gibi boğazdaki tahriş edici maddeye karşı da tepki olabilir. Peki çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir bir de onlardan söz edelim. Eğer öğrenmek istediğiniz öksürük balgamlı öksürük ise lütfen öksürük şurubu kullanmayın. Çünkü öksürük şurubu öksürüğü kesmek içindir ama bahsettiğimiz öksürük balgamlı öksürük olduğu için amaç balgamı bitirmektir.

Çocuklarda Öksürük İçin Yapılması Gerekenler

Çocuklarda öksürük için yapılması gerekenler aslında oldukça fazladır. Kesin bir çözümü olmamakla birlikte hafifletmeye ve zamanla bitirmeye yarayan bazı çözüm yolları bulunmaktadır. Ancak yine de unutulmamalıdır ki, öncelik olarak bir doktora başvurmak ve teşhis için gerekli adımları atmak her zaman çocuğunuz için en sağlıklısı olacaktır. Bunun yanında alternatif çözüm yolları düşünüldüğünde, çocuğunuzun öksürüğü geldiği anda dizinizin üstüne yüzüstü yatırıp, sırtına hafif dokunuşlarla balgamını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklarda Öksürüğün nedenleri
Çocuklarda Öksürüğün nedenleri

Çocuğunuzun geceleri daha çok öksürük krizleri geliyorsa, yastığını yükseltebilirsiniz ve biraz daha dik yatmasını sağlayabilirsiniz. Hem böylelikle sümüğün boğazdan aşağıya rahatça kaymasını sağlayarak boğazda oluşabilecek tahrişi de engellemiş olursunuz.

Evde sürekli öksürüğü olan çocuk varsa odasını mümkün olduğu kadar nemli tutun. Odasında bir çaydanlıkta su kaynatın ya da camı hafif açık bırakın. Bu çocuğunuzun öksürüğünün azalmasına ve rahat nefes almasına yardımcı olacaktır.

Eğer çocuğunuzun odasında petek, elektrikli soba gibi bir ısıtıcı varsa da önüne bir kutu kola şişesinin içini su ile doldurup asabilirsiniz. Bu kuruyan havanın nemini alacaktır ve çocuğunuzun boğazının kurumasını dolayısıyla öksürmesini de engelleyecektir. Odayı fazla ısıtmayın.

Çocuklardaki Öksürük İçin Besin Önerileri

Geceleri öksürüğü artan çocuğunuz için, yatmadan önce ılık şeyler içermeye özen gösterin. Çünkü çocuğunuzun boğazınızı yumuşatmanız, gece öksürüğünü kesmek ve tahrişi azaltmak için çok önemlidir.

Ilık bir şeyler içirmek deyince, çocuklardaki öksürük için besin önerileri düşünüldüğünde hemen herkesin aklına süt gelir. Fakat süt salgı oluşmasını arttırdığı için 6 aylıktan büyüklere süt vermeyin. Ilık suyun içerisine birkaç damla limon suyu ve bal karıştırarak verirseniz öksürüğüne iyi gelecektir ve boğazını yumuşatacaktır.

Eğer çocukta öksürük kronikleşmiş ise ve tüm yapmış olduğunuz önlemlerle hala daha öksürük devam ediyorsa konunun uzmanına gözükmenizde fayda olacaktır ve öksürüğün neden olduğu tespit edilip ona göre bir tedavi uygulanacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap