Çocuklarda Zeka Geriliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

çocuklarda zeka geriliği

Çoçuklarda Zeka geriliği evet bu yazımızın konusu bu. Çocuklarda Zeka geriliği nasıl anlaşılır? Çoçuklarda zeka geriliği belirtileri nelerdir? Çocuklarda zeka geriliği nasıl gözlemlenir. Bu konu hakkında sizler için araştırıp derleyip yayınladık. Umarız faydasını görürsünüz.Çocuklarda Zeka Geriliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Aklını olması gerektiği gibi kullanamamak halk arasında saflık olarak nitelendiriliyor olsa da zeka geriliği nedir? sorusunun tam olarak karşılığı; beyinin yerine getirdiği akılla alakalı olan faaliyetlerin tam anlamıyla, kısmen yada hiçbir şekilde yerine getirilemiyor olması zeka geriliği olarak ifade edilmektedir.

İnsan beyni zihinsel faaliyetlerini dikkatli olmak,algılama yeteneğinin var olması , sorunlar karşısında problem çözme yeteneğinin oluşması, kıyaslama yapma becerisi gibi farklı farklı kategorilere ayırmaktadır. Bu zihinsel becerilerin olması gereken ölçülerin altında olması durumu zeka geriliği belirtileri olarak gösterilebilir.

Zihinsel becerileri yetersiz olan kişiler tehlikelere karşı kendilerini korumada, sağlık tedbirlerini almada, ikili ilişkilerde sağlıklı iletişim kurmada, günlük hayatlarını destek almadan sürdürmede, kişisel temizliklerini yapmakta, yeni bir bilgiyi öğrenmede, okul ve iş hayatlarında oldukça zorlanmaktadırlar. Toplumdaki en büyük yanılgı, zeka geriliğinin kişisel becerisizlikle karıştırılıyor olmasıdır. Zihinsel yetersizlik kesinlikle kişisel beceri kabiliyeti ile alakalı bir durum değildir. Tamamen bilimsel değerler karşısındaki zeka kat sayısının sayısal değeri ile alakalıdır. Peki, çocuklarda zeka geriliği belirtileri nelerdir?

Zeka geriliği olan çocuklar kendilerini nasıl belli eder

Bazı bebekler dünyaya gözlerini zeka olarak diğer bebeklere göre eksik olarak açar. Bu bebekler büyüdükçe fiziksel görünümlerindeki farklılıklar bazı şeylerin yolunda olmadığını işaret eder. Down sendromlu olarak dünyaya gelen çocukların fiziksel görünümleri normal çocuklardan çok daha farklıdır. Down sendromlu çocukların görünüş olarak birbirlerine benziyor olması çocuklarda zeka geriliği belirtileri arasında ilk dikkat edilmesi gereken husustur.Aynı yaş aralığında olan tüm çocukların zihinsel becerilerinin üç aşağı beş yukarı aynı ölçülerde olması gerekir. Fakat zihinsel becerilerin kişisel yeteneklerle karıştırılmaması gerekir.Mesela bazı çocuk iki yaşından itibaren tek tek kelimeler ile konuşmayı öğrenirken bazı çocuk ise dört yaşına kadar tek bir kelime bile konuşmaya biliyor. Normal olan iki yaşından itibaren tek tek bile olsa kelimeleri telaffuz edebilmektir.Aksi bir durum karşısında mutlaka çocuğun neden konuşmadığı araştırılmalıdır.

Zeka geriliği olan çocuklar çok basit bir bilgiyi bile öğrenmekte zorluk çeker. Öğrendiği bir şeyi ikinci bir kez tekrarlaması istenildiğinde tekrardan yapamaz. Çünkü öğrendiğini sandığımız bilgiyi aslında hiç öğrenmemiştir.

İleri düzeyde zeka geriliği çok çabuk tespit edilir. Ancak hafif ve orta düzeyde olan zeka geriliğinin belirtileri çok fazla dikkat çekmez. Bu nedenle çocukların gelişim çağındaki hareketleri çok dikkatli gözlemlenmelidir.

Dilerseniz  A vitamini nedir? Faydaları nelerdir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz. Sağlığına dair merak ettiğiniz soruların cevabı için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap