Cüneyt Arkın

Cüneyt Arkın

Cüneyt Arkın, halkın aşina olduğu ismiyle Kara Murat, gerçek ismiyle Fahrettin Cüreklibatır, aslen Nogay asıllı bir ailenin Eskişehir’de doğan çocuğudur. Peki, Cüneyt Arkın kimdir? Asıl mesleği nedir? Bilinen ya da bilinmeyen tüm detaylar yazının devamında.

Tıp Fakültesinden Yeşilçam’a

“Durun siz doktor değilsiniz. Enjektörde hava boşluğu var.” Bazılarınızın hatırlayacağı bu cümleler Cüneyt Arkın’ın oynadığı bir filmin akılda kalan repliğidir. İlk duyduğunuzda komik gelebilir ama senaryoda doğru argüman kullanılmıştır.

Damar içine iğne ile ilaç verme işlemine intravenöz denir. Yapılması planlanan ilaç hazırlanır ve yapılma süresi içinde damara enjekte edilir. Fakat ilaç damara enjekte edilmeden önce, enjektörün içinde hava boşluğu varsa alınması gerekir. Eğer hava alınmaz ve damara enjekte edilirse, hava damarlarda ilerler. Beyin ya da vücudun başka bir yerinde damar tıkanıklığı ya da felç gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Yani filmdeki tepki komiktir fakat bilgi doğrudur.

Bu bilgiler Cüneyt Arkın’ın filmden, hatta oyunculuk yaşamından önce de hakim olduğu bilgilerdir. Ünlü oyuncu henüz sinema sektörüne adım atmadan önce Tıp Fakültesini okumuş ve doktor olarak görev yapmıştır. Belki de bu filmdeki bu replik de Arkın’ın akademik dokunuşlarıdır.

Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra zorunlu hizmet görevi için beyaz önlüğü giyen Arkın, yine bir zorunlu hizmet olan askerlik için önlüğü çıkarıp postal bağlamıştır.

Cüneyt Arkın askerliğe çok da yabancı değildir. Babası kurtuluş savaşının neferlerinden olan Arkın, askerliğini yedek subay olarak yapmış ve askerlik yıllarında sinema ile tanışmıştır. Askerliğin akabinde dönemin dergi yarışmalarına katışmış ve oyunculuk kariyerine adım atmıştır.

Bruce Lee ve Kara Murat

Arkın oyunculuk kariyerine romantik filmler ile başlamıştır. Uzun süre sadece bu filmler çekmiş fakat sonraları oynadığı filmlerin içerikleri değişmiştir.

1964 yılında Bruce Lee, uluslararası olarak tanınmış ve dünyada dövüş filmleri furyalarında önemli bir yer edinmiştir. Aynı yıl Cüneyt Arkın’ın oynadığı filmdeki kavga sahneleri çok beğenilmiş ve ünlü oyuncu sahnede kullanmak için akrobasi eğitimi almıştır.

Aldığı eğitim 6 ay süren kısa bir eğitimdir. Fakat Arkın gerekli altyapıya sahip olduğundan bu eğitimden faydalanmış ve ülkede yerli Bruce Lee haline gelmiştir.

Arkın, Eskişehir’in bir köyünde büyümüştür. Köy yaşamından kaynaklı atlar ile ilgilidir ve sertifikalı usta binicidir. Aynı zamanda usta karateci olan oyuncu, bu bilgilerin toplamı ile herkesin hafızalarına kazınan Kara Murat karakterine hayat vermiştir.

İki yılda neredeyse hiç durmadan film çekmiştir. Rol aldığı sahnelerde dublör kullanmamış ve birçok kez set kazaları da yaşamıştır. Bütün bunlara rağmen sadece iki yıla 30 film sığdırmıştır.

Cüneyt Arkın ve Özel Hayatı

Ünlü oyuncu sadece filmlerinde değil özel hayatında da çalkantılı olaylar yaşamıştır. Kariyer seçimleri de bu çalkantılara sebep olmuştur.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Arkın tıp fakültesi mezunudur ve doktor olarak çalışmaya başlamıştır. Aynı zamanda 1937 yılında dünyaya gelmiştir. Yani dönemin geleneksel yaşam biçimi olarak mezun olmuş, mesleğini eline almış ve askere gitmeden evlenmiştir.

İlk eşi ile meslektaştır. Mezun olduktan sonra dünya evine girmişlerdir. Bu evlilikten bir de Filiz adında kız çocukları olmuştur. Fakat askerden sonra oyuncu olma kararı alan Cüneyt Arkın eşi ile bu fikir çerçevesinde birleşememiş ve yollarını ayırmışlardır.

Boşandıktan bir süre sonra ünlü bir çini fabrikasının kızı ile tanışan Arkın, bu ilişkiyi nikah masasına taşımıştır. Fakat kısa süre sonra ayrılık ile sonuçlanmıştır.

Cüneyt Arkın bir süre alkol tedavisi görmüş ve daha sonraları alkol ve bağımlılık üzerine araştırmalar ve söyleşiler yapmıştır. Bu olayların Arkın’ın özel hayatı ile bir bağlantısı var mıdır elbette bilemeyiz. Fakat ikinci eşi ile tekrar nikah masasına oturmuş ve iki çocuk sahibi olmuştur.

Arkın, sadece oyuncu, doktor, dövüşçü, akrobat ve binici değildir. Aynı zamanda bir süre gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. Yazıları sağlık ile ilgilidir fakat Arkın’ın siyasete de ilgisi vardır. Bir dönem Anavatan Partisinden milletvekilliği gündeme gelmiş ve o dönemin parti başkanı tarafından Arkın’a teklif sunulmuştur. Daha sonraları ise başka bir parti için olası bir iktidar durumunda, hükümet için memnuniyetle üzerine düşeni yapacağını anlatan bir bildiriye, başka kişiler ile birlikte imzacı olmuştur.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap