Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Çürük diş İçin Neler yapılabilir?

Dişler Neden Çürür

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? ; Bir çoğumuz bu diş ağrısından muzdarip olmuşuzdur. O ağrıyan diş kadar acı veren bir ağrı yok. Bu çürük diş ağrısı için neler yapılabilir. Acıyı dindirmek için neler yapabiliriz . Bu yazımızda bu konuyu ele aldık.

Çürük Diş Nedir?

Tüm yaş sınıfını kapsayan diş çürüğü; diş minesinin ve dişlerin dış yüzeyinin tahrip olması anlamına gelir. Dişler üzerinde bakteri plakları oluşur. Zaman ilerledikçe tedavi edilmezse diş parçalanabilir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir (1)
Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir (1)

Çürük Diş Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler çürük dişin yerine ve boyutuna göre farklılık gösterir. Çürüme yeni başlıyorsa herhangi bir belirti görülmeyebilir. Çürümenin ilerlemesiyle birlikte şu belirtiler açığa çıkabilir:

  • Nedensiz bir şekilde ortaya çıkan diş ağrısı
  • Dişlerin hassaslaşması
  • Tatlı, sıcak, soğuk gıdalar tüketilirken dişte meydana gelen hafif bir sızı veya keskin bir ağrı
  • Dişte gözle görülebilir delik veya çürükler
  • Diş yüzeyinde meydana gelen siyah, kahverengi veya beyaz boyalamalar
  • Bir yiyecek ısırıldığında ortaya çıkan ağrılar.
Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir
Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Dişler Neden Çürür?

Dişlerde oluşan plaklar diş çürümesine neden olur. Bunun en temel nedeni ağız ve diş sağlığı bakımının yeterli düzeyde yapılmamasıdır. Çok şekerli ve nişastalı gıdalar tüketmek, asitli içecekleri çok sık tüketmek bu probleme yol açabilir. Dişlerde oluşan ve temizlenmeyen plaklar diş yüzeyinde uzun süre durunca diş minesine yapışır ve orada kalır. Bu durum bakterilerin çok daha kolay ve çabuk üremesine neden olur. Diş çürükleri tedavi edilmediğinde dişin tüm yapısına zarar verir ve sonuçta diş kaybına neden olabilir. Tedavi edilmeyen ve temizlenmeyen bakteriler dişte tahrişe yol açar. Şişkinlik meydana gelir. Bu şişkinlik dişin içinde genişleme meydana getirir. Genişleme devam ettikçe kan damarları ve sinirler sıkışır.

Çürük Diş Belirtileri Nelerdir
Çürük Diş Belirtileri Nelerdir

Çürük Diş Nasıl Teşhis Edilir?

Diş çürüğünü tespit etmek için bir diş hekimine muayene olunması gerekir. Diş hekimleri, ilk olarak kişinin hastalığını dinler. Hasta; Diş ağrılarının ve hassasiyetlerinin ne kadar süredir devam ettiği, ne sıklıkla ve ne şiddetle seyrettiği sorularının cevabını verir ve çürükleri hakkında bilgi verir. Daha sonra özel aletler ile dişlerin fiziki olarak görüntülenmesi yapılır (diş röntgeni). Ağız ve dişler özel tıbbi araçlar ile incelenir. Fakat fiziksel muayene komplikasyonları belirlemek için yetersiz kalabilir. Dişin derin tabakalarındaki iltihaplar için fiziksel muayenenin yanında röntgen çekilmesi gerekir. Fiziksel veya röntgen çekilerek yapılan tespitler diş ağrısının sebeplerini bulmak açısından önemlidir Tespit edilen durumlara uygun tedavi diş hekimi tarafından uygulanır. Teşhis ve tedavinin gecikmesi sonucunda kişide diş kayıpları yaşanabilir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Diş ağrısına evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ılık su, tuz ve karanfil yağı kullanılarak elde edilebilir. Uzmanlar, diş çürükleri olanlara ağrılı bölgede dahil olmak üzere ağzın tamamını temizlemek için ılık su ile diş fırçalamayı öneriyor. Çünkü sıcak veya soğuk su diş ağrısını daha da kötü bir hale getirebilir.

  • Doğal endorfinler: endorfin halk diliyle mutluluk hormonu Egzersiz yaparken vücudunuz doğal ağrı kesicilerden olan endorfin hormonu salgılar. Çok sık egzersiz yapan biriyseniz koşu, yoğun egzersiz size göre değilse hafif bir yürüyüş de bir nebze ağrınıza iyi gelebilir.
Çürük Diş Tedavisi Nasıl Yapılır
Çürük Diş Tedavisi Nasıl Yapılır

Çürük Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çürüklerin ve boşlukların boyutuna göre tedavi uygulanır. Diş çürükleri henüz meydana gelmeden önce boşlukların yeni başladığı dönemde ise florür tedavisi uygulanır. Bu tedavi de diş macunlarındaki florürden daha fazla florür kullanılır. Sıvı, jel, köpük gibi formalarda uygulanabilir. Çürüklerin ilerlemesi durumunda çürüyen bölgeye dolgu tedavisi uygulanabilir. Diş dolgusu tedavisine geç kalınmışsa klon kaplamalar kullanılır, porselen ve metal gibi çeşitleri bulunur. Çürükler eğer dişin köküne kadar inmiş ve sinirlere zarar veren bir safhaya ulaşmış ise o noktada kanal tedavisi uygulanır. Bu tedaviyle dişin sinirleri alınarak dolgu yapılmasıdır. Ancak diş yüzeyinin kullanılabilir durumda olması gerekir. Son tedavi yöntemi ise diş çekimidir. En son tercih edilen, artık uygulanabilir bir tedavi yöntemi olmadığında başvurulur. Oluşan dişin boşluğuna ise duruma göre diş implantı veya köprü tedavisi uygulanması önerilir.

Diş Çürüğünü Engelleme Yöntemleri Nelerdir?

Diş çürüğünde en iyi tedavi çürüme başlamadan önce alınan önlemlerdedir. Temiz bir şekilde gerçekleştirilen ağız ve diş sağlığı bakımı; boşlukların ve diş çürümelerinin önüne geçer. Gece yatmadan önce ve sabah kahvaltıdan sonra dişleri fırçalamak diş çürüğünü önleme de büyük önem sağlar. Gece boyu ağzınızın temiz kalması oluşabilecek bakteri plaklarının önüne geçer.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap