Deha Kişilerin Hayatlarını Anlatan Film Tavsiyeleri

deha filmleri

Deha kişilerin hayatlarını anlatan film tavsiyeleri izlemeyi seven kişiler için özel olarak hazırladığımız bu içeriğimizde daha önce duyduğunuz ve duymadığınız birçok filme değineceğiz. Amacımız konusu sadece deha kişileri anlatan filmlerin yanı sıra sürükleyici özelliği olan filmleri tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu yüzden sizler için bu yazımızda Üstün zekalı bir çocuğun filmi, Deha Filmleri, Mucit filmleri, Bilim adamları ile ilgili filmler, Zekâ filmleri, İcat ile ilgili filmler, Hayatını anlatan film, En Sıradışı 5 zekâ filmi gibi konulara değineceğiz.Deha Filmleri

Deha filmi denildiğin ilk akla gelen şey en güçlü ve en mükemmel zihinlerdir. Tabi ki zihinden bahsettiğimizde Lucy filminin akla gelmemesi imkansızdır.

Lucy

Bir insan beyninin yüzde yüzünü kullanırsa ne olur? İşte Lucy filmi bu sorudan yola çıkarak mükemmel bir şaheser yaratmıştır. Bu bir dahi veya herhangi birinin hikayesi değil. İlk insanlardan biri olan Lucy’ in hikayesi. İnsanın evrim geçirmiş gali ve beynin yüzde yüz kullanımın ortaya çıkaracağı sonuçların vücut bulmuş halidir.

Şimdi gelelim dahi insanların hayatını anlatan film tavsiyelerine:

Gandhi

IMDb Puanı: 8.1 olan 1982 yapımı olan Gandhi filmi 1900’ lü yıllardaki Hindistan’ı konu almaktadır. İngiliz sömürü altında olan Hindistan köleliği tüm bedenlerinde hissetmektedirler. Hindistan halkı köleliğe o kadar alışmaya başladı ki özgürlük kavramlarını günden güne kaybediyorlar. İşte tamda bu dönemde ortaya çıkan bir kişi tarihin en önemli kahramanlarından bir olarak karşımıza çıkacaktır.

Etrafındaki birçok insana ilham veren tavrı ve davranışları ile herkesin hayran kaldığı, geniş kitleleri peşinden sürükleyen bu kahraman Mahatma Gandhi’ den başkası biri değildir. Biyografi türü filmlerin en iyi örneklerinden biri olan bu film herkesin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir. Ayrıca bu film Akademi Ödüllerinde büyük bir başarıya imza atarak sekiz dalda Oscar kazanmıştır. Filmin diğer dikkat çeken tarafı ise sinema tarihinin en kalabalık ekibiyle çekim yapılmasıdır. Toplam 300 bin kişi ile hazırlanan bu film hala sinema tarihinin en kalabalık sahnesine sahip rekorunu elinde bulundurmaktadır. 300 bin kişinin katıldığı sahne cenaze sahnesidir.

Hachi: A Dog’s Tale

IMDB puanı 8,1 olan film 2009 yılında vizyona girmiştir. Gerçek hayat hikayesinden alınarak Biyografi türden filmler içerisinde belki çok duygulanmanıza sebep olacak bir filmdir. Bu film Japonya’ dan tüm Dünya’ ya yayılmış bir hikâyeden uyarlamadır.

Parker Wilson adında bir Profesör Akita inu cinsi köpeği yanına ve evine almasıyla başlayan hikâye profesörün her gün tren ile işe gidip gelirken tren garında profesörü beklemesiyle devam eder. Profesör her işten döndüğünde köpeğini orada onu beklerken görürdü. Köpek Profesörü gördüğünde koşarak yanına gider ve sarılır. Daha sonra birlikte eve giderler. Böylece yol arkadaşlığı başlamış olur. Sahibine sadakati ile ünü tüm Japonya’ ya yayılmıştır. Daha sonra sahibi öldüğü halde gelir ümidiyle ölene kadar sahibini beklemesinden sonra da yine o tren garına köpeğin heykeli yapılmıştır.


The Pianist

IMDB puanı 8,5 olan Piyanist filmi 1995 yılında vizyona girmiştir. Film Polonyalı ünlü piyanist olan Wladyslaw Szpilman’ ın anlarını aktardığı dram konulu bir filmdir. Aslında kitaptan filme uyarlanan bir filmdir. Üç dalda Oscar kazanan Piyanist filmi İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekte olan bir olayı konu almaktadır.

Amadeus

Mozart’ın gerçek hayat hikayesini ele alan bu film 1984 yılında vizyona girmiştir. IMDB puanı 8,3 olan bu filmde Mozart’ ın kopuk hayat tarzının ve arıza tiplemesi canlandırılmaktadır. Yaşamı ve aynı zamanda müziği ile zıt bir yaşama sahip olan Mozart, sahip olduğu yeteneği sergilemek adına mantıksızca hareketler yapmaktadır. Mozart’ın bu dengesiz tavırlarına karşın Antonio Salieri son derece tutarlı ve sağlıklı bir yaşam sürmektedir. Film ise Mozart ve Antonia Salieri ilişkisini anlatarak beyaz perdeye aktarmıştır.

Akıl Oyunları

Bu listenin olmazsa olmazı diyebileceğimiz bir baş yapıt. 2001 yılında vizyona giren Akıl oyunları Nobel ödüllü matematikçi John Nash’ ın hayatını konu almaktadır. Genç yaşında geliştirmiş olduğu kuramları sayesinde matematik dünyasının aranan ismi haline gelmiştir. Ancak bencil yapısı yüzünden ve aşırı güven duygusu nedeniyle zaman içerisinde kişisel problemlere ile baş edemeyecektir. Dahi mi yoksa deli mi arasındaki o ince çizgide deli olmaya doğru ilerlemektedir.

Filmler insan hayatlarını etkileyebileceği gibi, kültürü de etkileyebilir.Film kültürü etkiler mi? sorusunun cevabını Kültürü Neler Etkiler? başlıklı makalemizden öğrenebilirsiniz.Kültürler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız ktb.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap