Demet Akbağ

Demet Akbağ

Demet Akbağ Ceza hakimi olan bir babadan ve ev hanımı olan bir anneden 1959 yılında Denizli ilinde dünyaya geldi. Peki, Demet Akbağ kimdir? Bir demet tiyatro oyununu o mu yazdı? Bu ve diğer ayrıntılar ile kelimelerin devamında söyleşeceğiz.

Demet Akbağ Oyunculuk Öncesi Yaşamı

Yukarıda biraz bahsettiğimiz gibi Demet Akbağ Denizli’de dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası Akbağ 13 yaşındayken ayrılmışlardır ve bu ayrılmanın sonucu olarak Akbağ annesi ile birlikte yaşamaya başlamıştır.

Akbağ, lise eğitimini İstanbul’da bulunan Erenköy Kız Lisesinde tamamlamıştır. Bu okuldan öncede İstanbul Kız Lisesinde okumuş fakat buradan ayrılmak zorunda kalmıştır.

Akbağ, devlet konservatuarı mezunudur. Lise eğitiminden sonra ara vermeden konservatuara kayıt olmuştur. Eksik yıl bırakmadan başarılı bir şekilde okuldan mezun olan Akbağ, günümüzdeki usta oyunculuğunun adımlarını atmıştır.

Demet Akbağ ve Tiyatro Geçmişi

Akbağ, oyunculuk kariyerinin başların0da amatör olarak Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü çiftinin tiyatrosunda başlamıştır. Bu deneyimin ardından profesyonel olarak Devekuşu Kabare, Hadi Çaman Yeditepe, Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Orta oyuncular ve son olarak da kurucusu olduğu BKM tiyatrosunda devam etmiştir.

BKM yani adını bulunduğu ilçeden alan Beşiktaş Kültür Merkezi’ni ünlü oyuncu Yılmaz Erdoğan ile birlikte kurmuştur. Başlarda ufak bir sahnesi olan BKM yıllar içersin de bir kültür markası ve kültür okuluna dönmüştür. Sinema perdelerine, televizyon ekranlarına ve tiyatro sahnelerine taşıdığı, geliştirdiği ve yetiştirdiği oyuncular ile adeta bir fabrikaya dönüşmüştür.

Beşiktaş Kültür Merkezi ve çatısı altındaki oyuncular ile birlikte bir dönem insanlarında iz bırakan ve hala izlenen Otogargara, Bir Demet Tiyatro gibi oyunları hem sahnede sergilemiş, hem de ekranlarda yayınlamıştır.

Demet Akbağ ve Yılmaz Erdoğan

Ülkemizde bu ikiliyi sevgili, karı koca veya kardeş zanneden birçok insan vardır. Bunun temel sebebi ise ikilinin birlikte yaptığı işlerde inanılmaz bir enerji açığa çıkartmaları ve inanılmaz uyumlu çalışmalarıdır. Aynı zamanda yıllarca izlenen Bir Demet Tiyatro oyununda ikilinin oynadığı karakterlerin kardeş olmasıdır.

Uzun bir süre birlikte yaptığı işler ülkenin en çok izlenen işleri olmuştur. Özellikle Vizontele ve devam filmi olan Vizontele Tuuba hem senaryosu hem de oyuncu kadrosu ile Türkiye’nin başyapıtlarına girmiştir.

Ban Bir Şeyhler Oluyor isimli oyunlarını sahnede oynayıp perdede vizyona sokarak ülkede kendilerinin başlattığı farklı bir sinema yarattılar. Bana Bir Şeyhler Oluyor oyununda canlandırdığı karakterleri bu sefer sevgiliydi.  Belki de toplumun onları duygusal bir çift zannetmelerinin alt metni bu da olabilir.

Demet Akbağ ve Ata Demirel

Demet Akbağ, hem Beşiktaş Kültür Merkezi olarak hem de oyuncu ve arkadaş olarak Ata Demirel ile birçok projede birlikte olmuştur. İkisinin de rol aldığı karakterlerden kaynaklı topluma yansıttıkları mizacı oldukça uyumludur. Bu uyum yaptıkları işleri de oldukça iyi bir hale getirmektedir.

Bu yazı Ata Demirel özelinde bir inceleme yazısı değil. Fakat Ata Demirel’in yaptığı işler oldukça keyifli ve soft içeriklere sahip olduğundan bu işin içinde Demet Akbağ ile uyumu da olduğunda çok başarılı işlere imza atıyor. Eyvah Eyvah serisi buna verilecek en güzel örnek olabilir.

İkilinin Eyvah Eyvah serisinde yakaladığı enerji, projenin iki adet devam filmi çekmesine sebep olmuştur. Bence olası bir devam filmi daha çekilse vizyonda sağlam bir gişesi olacaktır.

Elbette ki birlikte yaptığı işler bunun la da sınırlı değil. Neredeyse Ata’nın senaryosunu yazdığı her projede Akbağ’ı da görüyoruz.

Umarım birlikte daha güzel projelere imza atarlar.

Demet Akbağ ve Özel Hayatı

Akbağ ilk evliliğini liseden mezun olduğunda gerçekleştirmiştir. Ayrıntısını bilmemekle beraber muhtemelen çocukluk hatası olsa gerek çok uzun sürmemiştir. Yine ayrıntısına hakim olmadığımız ikinci evliliğini ise 27 yaşında iken Saim adlı bir mimar ile gerçekleştirmiştir. Muhtemelen olgunluğa olan geçişi ve geçmişin biriktirdiği deneyimler ile çıkmaz sokaktaki evi yıkmaya çalışmamıştır. Sanırım bu yüzden bu evlilik ise 8 ay sürmüştür.

Son evliliği ise 20 yıl boyunca eşi Zafer Çika vefat edene kadar devam etmiştir. 1999 yılında adım attıkları yolda 2000 yılında Ali adında bir yolcu daha almışlardır. Ünlü oyuncun tek çocuğu Ali’dir. Zafer Çika ise 2019 yılında talihsiz bir trafik kazasında yaşama veda etmiştir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap