Devlet Hastaneleri Kürtaj Yapıyor Mu?

devlet hastaneleri kürtaj

Devlet hastaneleri kürtaj yapıyor mu sorusu bize sık gelen sorulardan. İstenmeyen bir gebelik yaşıyorsunuz ve bu gebelikten kurtulmak istiyorsunuz. Özel Hastaneler de Kürtaj masraflı olabiliyor. Bu yüzden araştırmalarınızı Devlet hastanelerinde kürtaj yapılıyor mu adlı sorunun cevabına çevirdiniz. Bizde cevap verdik. İyi okumalar dileriz.

 

Devlet Hastaneleri Kürtaj Yapıyor Mu?

 

Devlet hastaneleri kürtaj olmak isteyen kadınların güvenilir kabul ettiği ve devletin güvencelerinden faydalanmayı sağlayan kuruluşlardan biri olarak görülüyor. Özel hastaneler yerine devlet hastanelerine yönelen kadınlar kürtaj işlemi için öncelikli olarak kendi şehirlerinde bulunan hastanelerle iletişim kuruyor. Ancak devlet hastanelerinde uygulanan kürtaj işlemleri için randevu almak ve yasal kürtaj süresini aşmamış olmak gerekiyor.

 

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Yaptırmanın Şartları

Devlet hastaneleri kürtaj hizmeti veren kurumlardır. Ancak kürtaj işleminde yoğun talep olması ve yeterli ekipmana sahip olmama gibi durumlardan dolayı bu hastanelerden kürtaj hizmeti almak zorlaşmaktadır. Ayrıca devlet hastanelerinde belirli durumlarda kürtaj işlemi uygulanmaktadır. Buna göre:

 

  • Gebeliğin genellikle 10 haftadan daha ufak olması hatta bazı devlet hastanelerince 5-7 hafta aralığında olma şartı aranabilmektedir.
  • Evliler için hem kadının hem de eşinin kürtaj işlemi için onay vermesi gerekir. Taraflardan birinin istememesi halinde kürtaj işlemi gerçekleştirilmez.
  • 18 yaş altı olan gebelerde gebeliğin anne için zararlı olduğu durumlarda kürtaj işlemi uygulanabilmektedir.

Devlet Hastanesinden Kürtaj İçin Randevu Nasıl Alınır?

Devlet hastanesi kürtaj işlemlerinde genellikle öncelik sıralaması yapılarak randevu verilmektedir.

 

  • Gebelik sırasında aşırı kanamanın olduğu annenin tehlikede olduğu durumlar,
  • Anne karnındaki bebeğin ölmesi durumu,
  • Bebeğin hasta olma ihtimalinin çok yüksek olduğu ve eşlerin ortak bir şekilde kürtaj kararı aldıkları durumlarda kürtaj işlemine hızlı bir şekilde başlanabilmektedir.

İstenmeyen gebelik durumlarında devlet hastanelerinden randevu almak kolay olmayabilir. Çünkü diğer öncelikli durumlar nedeniyle çoğu zaman randevuların dolduğu zamanlar olmaktadır. Bunun dışında kürtaj işlemini gerçekleştirecek doktorun, ekipmanların ve hastane şartlarının bulunması halinde kürtaj talebi olan kişilere randevu verilmektedir.

 

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Ücreti Var Mı?

Devlet hastanelerinde kürtaj işleminin uygulanmasında ücret istenip istenmeyeceği ile ilgili akıllarda soru işaretleri olabilmektedir. Ancak kürtaj işleminde devlet hastanelerinin kendi içlerinde aldıkları karara göre anestezi ücreti talep etme durumları bulunmaktadır. Bazı devlet hastanelerinde bu ücret 350 TL olabileceği gibi bazılarında ise 600 TL gibi bir fiyat olabilmektedir. Bu nedenle hastanedeki yetkililerle görüşülürken ücretlendirmeler hakkında bilgi almak gerekir.

 

Dilerseniz bir başka makalemiz olan Düşük Hapı Kullanmadan Önce Bunları Okuyun! adlı makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap