Diyet Yaparken Yapılması Gereken Şeyler

Diyet Yaparken Yapılması Gereken Şeyler nelerdir?

Diyet Yaparken Yapılması Gereken Şeyler; Bu pandemi döneminde insanlar eve tıkıldı ve ne yaptılar Evde bol bol ekmek hamur işi yaptılar. Zaman geçirmek adına yapılan bu eğlencelerin birde karşılığı olmalı yani Kilo Almak. Normalleşmeye başladığımız bu dönemlerde insanların en çok aradıkları Diyet Listeleri ve Diyet esnasından neler yapmak gerektiği. Uzmanlara danıştık sizler için bu yazıyı hazırladık. Umarız faydalı olur sizin için.

 

Diyet Yaparken Yapılması Gereken Şeyler

Diyete başlamadan önce gerekli hazırlıkları yaptık. Peki, ya diyet anında kişiler nelere dikkat etmelidir? Diyete başlamak, uyguladığımız diyet programının bize en büyük etkiyi yapması için yeterli olacak mıdır?

Kaynak: Harvard SOPH – What Should I Eat?

Diyet sırasında şekerli içeceklerden, sağlıksız yağlardan uzak durun. Olabildiğince sebze yiyin.

Diyet Yaparken Yapılması Gereken Şeylerden ilki Diyet Programı ve Diyet Programına Uymak

Bir uzman tarafından bir diyet listesi ya da programı hazırladıysanız artık o sizin hayalini kurduğunuz vücudun veya hedeflediğiniz kilonun anahtarı olacaktır. Diyet programı, kişiye gün içinde neler tüketmesi gerektiğini anlatır ve kişiye özel olarak tasarlanmıştır ya da tasarlanmalıdır. Genel bir diyet programı olamaz. Eğer öyle bir şey hissetiyseniz kendi programınızda. Hemen, yenisini oluşturun ve size özgü olmasına özen gösteriniz. Belki de en önemlisi, diyet programından caymamak olacaktır. Bu da kendinizi bu hayale ne kadar adadığınız ve iradenizin seviyesi ile doğru orantılı olacaktır. Bu programı uygularken zaman zaman çok zorluklar çektiğinizi hissedeceksiniz. İşte tam o anda diyete başlamadan önceki halinizi düşünün. Siz neler haya etmiştiniz? Nerelere gelip neler başarmayı hedeflemiştiniz? Bu tip soruların cevabı için başta neler demiştiniz kendinize bunları tekrardan hatırlayarak bu zorlukların üstesinden gelmeye çalışın ve diyet programınıza uyun. Caymayı düşünmeyin.

Diyet yaparken yapılması gereken şeylerden en önemlisi, Diyet Anında Kendini Motive etmek

Bir önceki paragrafta söylediğim gibi kendinizi geçmişiniz ile motive edebilirsiniz. Bu geçmişiniz sizin diyete başlamadan önce rahatsız olduğunuz ya da sizde olmasını istemediğiniz özellikler olsun. Yani, siz neden diyete başlamıştınız? Bunu bir düşünün tekrardan. Emin olun ki kendinizi motive etmek için ki en önemli yöntemlerden ve diyet yaparken yapılması gereken şeylerden biri bu olacaktır sizin için. Bir diğer yöntem ise sonucunu düşünmek olacaktır. Eğer siz pes etmeden bu yola devam ederseniz ne olur? Planlamış olduğunuz o hayaller gerçek olur değil mi? Böylece de sonunda çok mutlu olursunuz. İşte tam da o mutluluğunuzu düşünün ve eğer pes etmeyi düşünüyor iseniz ya da şu an pes ettiyseniz tekrardan ayağa kalkın ve yarım bıraktığınız bu yola devam edin. İnanın ki zor değil. Sadece vücudunuz alışık olmadığı bir durum ile karşı karşıyadır.

Siz de bu durumu vücudunuza alıştırmanız gerekecektir. Bu aynı bir kişinin sürekli dişlerini fırçalaması gibidir. Diş fırçalama alışkanlığını uzun vadede yaptığınız zaman artık sizin için o alışkanlık vaz geçemediğiniz bir eylem olarak sizin ile kalacaktır. Diyet de aynı şeydir ve aynı durumdur. Diyete karşı tutumunuz onu sürdürebilirliğe sokmanız diyetin sizin için bir hayat tarzına dönüşmesini sağlayacaktır. Bunun için sadece belli bir süre onu devam ettirmelisiniz. Eğer cidden kararlı iseniz artık diyeti farklı bir durum olarak algılamayın. Söylemek istediğim burada diyet aşırı normal bir şeydir demek değil. Çünkü diyet normal bir şey değil genel olarak bakacak olursak.

Diyet Esnasında Nasıl Motive olunur?

Ancak, burada ki püf nokta, sizin o diyeti normalleştirmeniz olacaktır. Diyet yaparken yapılması gereken, diyeti kendiniz için normal bir şey olarak görmek sizin diyeti hayat tarzınız olarak benimsemenize yardımcı olacak bir diğer etken olacaktır. Kendinize; ‘’ ben diyet yapan biriyim’’ demek yerine ‘’ ben sağlığına dikkat eden ve kaliteli yaşamak için çabalayan biriyim’’ der iseniz bu sizi motive edecektir ve motive edileceğiniz bu durum ise gerçek bir olay olması nedeni ile akıl süzgecinizden geçip kendinizi kendinize haklı göstermenizi sağlayacaktır. Eğer bu şekilde bir düşünce tarzı geliştirdiyseniz ya da geliştirmeye çalışırsanız o hayaliniz olan kilolar veya sağlıklı yaşam olarak nitelediğimiz hayat tarzı sizin ellerinizde olacaktır. Kimi zaman çok zor gözükebilir ama siz hayatınızda daha da zor şeyleri başardınız. Diyet sizin için çok büyük bir zorluk değildir. Bunu geçmişinize bakarak fark edebilirsiniz. Böylelikle, bu düşünceleriniz sayesinde hayalleriniz sizin olacaktır.

 

Eğer diyet ve sağlık hakkında yazılar dikkatinizi çekiyorsa, Kilo Vermek İsteyenler Nasıl Beslenmeli? veya Diyete Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Sağlıcakla kalın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar1 Yorum

[…] bu yazımızı beğendiyseniz, yine diyet konulu yazılarımızdan Diyet Yaparken Yapılması Gereken Şeyler veya Diyetler Neden Başarısız Olur? yazılarımızı okuyabilirsiniz. Sağlıcakla […]

Yorumlar kapalı.Giriş Yap