Diyete Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Diyete Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Diyete Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler; Evet Yaz mevsimi yaklaşıyor. Bir diyet programına girmeden önce kişi kendini diyete hazır hissetmeli ve diyete girme amacını iyice belirlemelidir. Ve Evde kaldığımız sürede epey bir kilo aldık. Ve Bu kiloları vermek için diyet hazırlığı yapmaya başladık. Peki bu hazırlık nasıl olacak? Bu yazımızda Diyete Başlarken neler yapmamız gerekiyor. Bunlardan bahsettik. Buyurun başlayalım.

 

Diyete Başlamadan Kısaca Diyete Girmenin Amacı

Bu konu sizin için en önemli bir konu olacaktır. Çünkü ne için diyete girdiğinizi iyice bilmek ve bunu başarabileceğinize inanmak daha diyete başlamadan bir adımı başarmış durumuna sizi getirecektir. Burada asıl hayaliniz zayıflamak ise hemen bu hayaliniz için hedeflerinizi iyice belirleyin ki hayaliniz gerçek olsun. Hayaller ve hedeflerin arasındaki bağlantıyı iyice kavrayın.

Bu ilişkiyi kavramak sizin asıl diyete başlamanızın amacını size gösterecektir. Belli bir hayal için çabalamak ve bir şeyler yapmak istediğiniz, zaten diyete başlama fikrinin içinizde uyanması ile başlamıştır. Fakat, buna fevri şekilde uygulamadan önce belli bir ön hazırlıkları geçmek sizin o diyet programına uyumunuzu arttıracaktır. Kendinize sorun; neden ben diyete girmeliyim? Benim diyete girme amacım nedir? Diyet ile ulaşmak istediğim hayal ne? Bu tip sorulara cevaplar bulduktan sonra bir uzmana danışmanız sizin o diyet ile ulaşmak istediğiniz hayallerinize daha da yaklaşmanızı sağlayacaktır.

Diyete Karşı Kendini Hazır Hissetmek

Bir önceki paragrafı uygulayıp asıl hedefinizi belirledikten sonra da kendinizi tam anlamı ile hazır hissetmeniz gerecektir. Buda kendinizi psikolojik olarak hazırlamaktan geçmektedir. Kendinize asıl amacınızı benimsettikten sonra ‘’Ben bunu yapabilirim’’ cümlesini kullanmaya başlamalısınız. Bununla beraber bu diyet vesilesi ile kurduğunuz hayalin çok hızlı bir şekilde elinize geçmeyeceğini iyice öğrenmelisiniz. Her hayal gibi diyet ile zayıflamak ya da sağlıklı yaşamak da birer hayaldir ve bu hayaller için belli süreler geçmelidir.

Bu süre zarfında, günü gelecek çok yorulacaksınız ve belki de yarıda kesmeyi düşüneceksiniz. Ancak, şu aklınızda olsun bunca sene kafanıza göre yaşadınız biraz da diyet ile yaşamak size çok büyük şekilde kötü sonuçlar doğurmayacaktır. Aksine, hayat kalitenizi arttıracaktır. Bu gibi düşünceleri diyete başlamadan önce düşünmelisiniz ki diyete başladığınız zaman geçen süre zarfında aklınıza bu tip olumsuz etkiler doğurabilecek konuların çözümleri sizin aklınızda hazır bir şekilde mevcut olsun. Mesela, şu şekilde düşünmelisiniz; hayalimiz zayıflamak ya da sağlıklı yaşamak ve bu hayalimizi diyet ile gerçekleştireceğiz. Peki, biz bu yola girince başımıza neler gelebilir? Ne gibi olumsuzluklar ile karşılaşabiliriz? Bu gibi soruları başta düşünüp en iyi şekilde cevaplandırmalısınız. Eğer bu şekilde bir cevaplandırma metodu uygular iseniz kendinizi psikolojik olarak hazır vaziyete getirmiş olacaksınızdır.

Diyete Başlamadan Diyete Karşı Hazır Olduğundan Emin Olmak

Bu başlık altında da tam olarak ilk iki paragrafı ne kadar gerçekleştirebildiğinizi göz önüne almanız gerekecektir. İlk olarak, diyete başlamak isteminizde ki asıl amacınız nedir bunu kesin olarak belirlemiş olmalısınız. Ardından, hedeflendirme yapmalısınız. Bu hedeflendirmeler sizi hayaliniz yani asıl amacınız olan şeye sizi taşıması için yapılacaklar listesi gibi bir liste olabilir. Bu listeyi belirlemelisiniz. Üçüncü olarak, bu yolda zorluklar ile karşılaşma ihtimalinizin olduğunu kabullenmeli ve bu zorluklara karşı neler yapabileceğinizi kafanızda planlamanız gerekir.

Bu planlamalar ile kendinizi hazır hissedeceksinizdir. Buraya kadar her şeyi uygulayıp güzel bir şekilde yaptıysanız şimdi sadece kendi psikolojinizi düzeltmek kalacaktır geriye. O da zaten bu ilk söylenenleri yaptıktan sonra en kolay iş olacaktır diyebilirim. Diyete başladıktan sonra psikolojinizin değişmesine izin vermemeniz gerektiğini kendinize anlatmalısınız. Çünkü, yaşamış olduğunuz psikolojik değişimler sizi farklı şekillerde etkileyebilir. Bu nedenle, amacınıza sadık kalıp ne için neler yapıyorsunuz bunları tekrar tekrar kendinize söylemeniz gerekecektir. Farklı bir psikolojiye girmenize gerek yoktur. Çünkü siz doğru olanı yani sağlıklı yaşamı tercih ediyorsunuz. Bu başlıklar altında tam olarak hepsine uygun iseniz artık bir uzmana danışabilirsiniz.

 

Kaynak: US News Health – Getting Mentally Ready to Start Any Diet

Diyet konusunda gerçekçi olun, katı değil. Duygularınızı olabildiğince kontrol etmeye çalışın. Diyete olabildiğince bağlı kalın.

 

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz, yine diyet konulu yazılarımızdan Diyet Yaparken Yapılması Gereken Şeyler veya Diyetler Neden Başarısız Olur? yazılarımızı okuyabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap