Diyetler Neden Başarısız Olur?

diyet neden başarısız olur

Diyet neden başarısız olur? Diyet yapıyorum ama hala kilo veremedim. Diyet yaptım zayıfladım ama geri kilo aldım. Bu diyet işe yaramadı vb. birçok cümleyi sıklıkla duyar olduk. Peki, gerçekten bu diyetler neden başarısız oluyor? Ya da uyguladığımız diyet doğru diyet değil mi? veya biz bu diyetlere ne kadar uyuyoruz. Kilo ile mücadeleniz büyüyerek devam etmesin diye sizi kısa ve öz olarak bilgilendirmek istedik.Nasıl Diyet yapmalı?

Diyet dediğimiz şey artık bir insanlık sorunu haline geldi. Bundan asırlar önce yemek yoksa tehlike var’ algısı günümüzde tehlike varsa yemek var’ olarak algılanmaktadır. Sonuç ise duygusal olarak kötü zamanlar geçiren herkes buzdolabına sarılıyor. Bu yüzden uzun süre hayatlarında kötü durumlar olan insanlar diyetlere uzun süre devam edemiyorlar. Kötü durumdan yemek yiyerek kurtulabileceği algısı ortaya çıkıyor. Burada asıl durum yemeği kesmek değil duygusal oburluğu kesmektir. Hayatımızda sıkıntılar hep olacaktır.

Yemek kaçış yolu veya bir çözüm değildir. Bu kısım diyetleri uzun devam ettirmemekle ilgilidir. İkinci kısım ise ne kadar diyet yapmasında devam etseniz de yapamıyor olmaktır. Bu yüzden pek tabi beyin ve sağlık açısından bazı engellerin olacağını tahmin etmek zor değil. Bazen beynimiz diyet yapmamızı engelleyebilir. Bunun sebebi bizi güçlü tutmak olabilir. Diyetlerin altında yatabilecek beyinsel sebepler bir sarsıntı olabilir ve bu travmayı atlatmadan kilo veremeye bilirsiniz. Beyin bazı tehditlere karşı kiloyu tutmaya devam ediyor olabilir. Aslında bu bir koruma içgüdüsüdür. Diyetlere başlayıp başarılı olmamanın bir diğer sebebi duygulardır. Bu yüzden diyetleri bırakıp bazen duygular ile ilgilenmekte size yardımcı olabilir.

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Diyetlerde dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise kiloları aldığımız dönemdir. Tahminen kilo aldığınız dönemi ve o dönemde yaşadığınız olayları gözden geçirmek önemlidir. O döneden sonra kilo aldıysan şayet beynin bir durumun farkında ve kiloyu tutmayı seçiyor. Olaylar yaşantılar aslında hastalıkların çoğunun sebebidir. Sizi etkileyen o ayrıntıyı bulun ve ondan kurtulun. Diyet yapıtınız ama uzun süre devam etmenize rağmen zayıflayamadıysanız, yukarıda saydığımız bazı durumları dikkate almanızı öneriyoruz. Eğer diyet yapıp zayıfladıysanız fakat devam ettiremediğiniz için kiloları geri aldıysanız bunun sebebi istikrarsız yapılan diyetlerdir.Diyetler basit bir enerji dengesine dayanıyor ve aldığımızdan fazlasını harcarsak kilo verebiliriz. Fakat insan daha anne karnından itibaren hayatın her anında beslenme ve yiyeceklerle birlikte. Altın günlerinin başını çektiği bu yemek serüveninde tatlılar ve börekler size eşlik ediyor. Bu durumda insan bazen gerçekten aç hissettiği için değil canı çektiği için yiyor. Burada dikkat edilmesi gereken tabi ki porsiyonlar. Canımız sıkkın olduğunda ise abur cubur yemek iyi hissettiriyor olabilir. Buzdolabının kapağını sıkıldığımız için açarız genelde aslında. Kısır kâselerini önümüze dizip tadını çıkararak yediğimiz günleri artık bir tarafa bırakıyoruz. Bir gün tartıdaki rakamları görüp ağlamak istemezsiniz diye düşünüyorum.

Diyet neden başarısız olur? adlı yazımız umarız yararlı olmuştur.

Fazla kilolarınızdan kurtulmanız için Fazla Kilolarımdan Nasıl Kurtulurum? başlıklı içeriğimizi inceleyerek adım adım nasıl fazla kilolarınızdan kurtulabileceğinizden bahsettik. Sağlığınız ile ilgili bilgi almak istediğiniz diğer konular için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap