Dünyanın en ünlü tabloları hangileridir?

Dünyanın en ünlü tabloları hangileridir

Dünyanın en ünlü tabloları hangileridir? Sorusu birçok sanatsever tarafından sık sık sorulan bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizde sizler için Dünyanın en ünlü tablolarını araştırıp bu yazıda bir araya getirdik. Bu yazımızın içeriğinde Dünyaca ünlü tablolar, Ünlü ressamlar ve eserleri, Çizimi kolay ünlü tablolar, Aşkı anlatan ünlü tablolar, Dünyaca ünlü sanatçılar ve eserleri, Çığlık tablosu, Dünyaca ünlü ressamlar, Ünlü kadın tabloları gibi konulara değineceğiz.

  

 

Dünyaca Ünlü Tablolar

Dünyaca ünlü olan tabloların birçoğu o tabloyu yapan ressam öldükten sonra ünlenmiş ve Dünyaca duyulmuştur. Ancak bu değerli eserleri arkasında bırakan ünlü ressamları bırakıp eserlerine odaklandığımızda eserlerinin her daim hırsızlık veya çalınma sorunları ile karşı karşıya kalabildiğini görebiliriz. Dolayısıyla bu değerli eserleri korumakta son derece zor ve maliyetlidir. Şimdi gelelim Dünyanın en ünlü tabloları ‘na:

Whistler’ın Annesi

Whistler’ın Annesi adlı tablo 1871 yılında ressam James McNeill Whistler tarafından annesinin çizilmesi ile ortaya çıkmış bir çalışmadır. Bu çalışma sanat için sanat anlayışının vücut bulmuş hali olarak bilinmektedir. İşte bu yüzdendir ki yazar annesini çizerken tüm duygulardan soyutlayarak çizmiştir.

Belleğin Azmi

Belki de sanat dünyasının en ilginç resimlerinden biri olarak karşımıza çıkan Belleğin azmi adlı eser Salvador Dali tarafından oluşturulmuştur. Belleğin Azmi adlı eser 1931 yılında yapılmış olup günümüzde Amsterdam Rijksmuseum’ da hayranlarını beklemektedir.

Gece Devriyesi

En eski tablololardan biri olarak günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş olan Gece Devriyesi tablosu 1642 yılında Rembrandt tarafından yapılmıştır. Bir kaptan tarafından yönetilen bir şehrin yükselişini betimleyen bir çalışmadır. Bu tabloda Amsterdam’ daki Rijksmuseum ‘da sergilenmektedir.

Venüs’ün Doğuşu

Bu eserin ünü Dünya’ nın birçok tarafına yayılmıştır. 1480 yılında yapılmış çağının çok ötesinde bir eserdir. Sanro Botticelli tarafından oluşturulmuş olan Venüs’ün Doğuşu adlı tablo tanrıça Venüs’ ün deniz içerisindeki doğuşunu betimlemektedir. Günümüzde ise Floransa’ daki Uffizi Galerisinde hayranlarını beklemektedir.

Guernica

İspanya’ da bulunan Guernica şehrinin bombalarla harap olmasını anlatmaktadır. Dünya’ nın en ünlü eserlerinden biri olan Guernica eseri her bir karesinde farklı mesajlar vermesi ile ünlenmiştir. Öyleki şifre çözücü kişiler dahi üzerinde çalışmalar yapmıştır. 1937 yılında oluşturulan bu Dünya’nın en ünlü ressamlarından biri olan Picasso’ nun eseridir. Şu an ise İspanya Madrid şehrinde Museo Reina Sofia müzesinde sergilenmektedir. İspanyolların önem verdiği bir eser olduğunu belirtmekte gerekmektedir.

İnci Küpeli Kız

Hollanda’ nın Mona Lisa’ sı olarak bilinen inci küpeli kız tablosu 1665 yılında Johannes Vermeer tarafından yapılmıştır. Direk karşıya bakan inci küpe takan yüzündeki duygunun belirsizliği bizlere bir şey anlatmaya çalışırcasına oluşturulmuş bu tablo şu anda Den Haag’ ta Mauritshuis’ te sergilenerek ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Çığlık

Dünya’ nın birçok sanatseveri tarafından bilinmekte kalmayan bu eser birçok kişi tarafında bilinen bir tablodur. 1893 yılında Edvard Munch tarafından oluşturulmuş bu eserde fırça darbeleri ile oluşturulmuş çığlık atan biri görünmektedir. Şu an ise orijinal tablo Oslo şehrinde Ulusal Galeri’ de sergilenmektedir.

Yıldızlı Gece

New York Sanat Müzesinde üstün teknolojiler ile korunan yıldızlı gece tablosu Vincent Van Gogh tarafından oluşturulmuş bir tablodur. 1889 yılında oluşturulan bu tablo güne altına yer alan Saint – Remy şehrini betimleyerek tuale aktarmıştır.

Son Akşam Yemeği

Dünya’ nın en pahalı ve aynı zamanda en çok merak edilen tablolarından biri olan Son Akşam Yemeği tablosu Hz. İsa’ nın katıldığı son akşam yemeğini betimlemektedir. Bu tablo üzerinde de yapılan her inceleme ile birlikte farklı bir sır keşfedilmektedir. Bu tablonun yapımı 3 yıl sürmüş olup 1495 ve 1498 yılları arasında Dünya’ nın en ünlü ressamlarından biri olan Leonardo da Vinci tarafından oluşturulmuştur. Bu tablo şu anda Milano şehrinde Santa Maria Delle Grazie Manastırında ancak görülebilmektedir.

Mona Lisa Tablosu

Dünya’ nın en ünlü tabloları denildiğinde ilk akla gelen eser hiç şüphesiz ki Mona Lisa tablosudur. Bu tablo 1503 – 1506 yılları arasında oluşturulup tamamlanmıştır. Günümüzden 500 yıl önce oluşturulmuş olmasına rağmen çağının çok ötesinde bir eserdir. Bu ünlü tablo Dünya’ nın en ünlü ressamlarından biri olan Leonardo da Vinci tarafından oluşturulmuştur. Bu tablo’ nun yapımı birkaç bitmemiştir. 16 yıl boyunca üzerinde sürekli değişikler yapılmıştır. Günümüzde ise Orijinal Mona Lisa tablosu Paris şehrinde Louvre Müzesinde hayranlarını ağırlamaktadır.

Eğer tarihe karşı ilginiz varsa Dünya Tarihinde Bilinmesi Gereken Nadir Bilgiler 2020 başlıklı içeriğimizi de incelemenizi öneriyoruz.Tarihi eserler ile ilgili merak ettiğiniz diğer şeyler için ktb.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap