Düşük Hapı Kullanmadan Önce Bunları Okuyun!

Düşük hapı kullanmadan önce muhakkak bu yazımızı okuyun. İstenmeyen bir gebeliğiniz mevcut ve sağdan soldan duyduğunuz ilaçlar ile düşük yapmaya karar verdiniz. Ama bu hapları asla kullanmayın!! Düşük hapları doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu hapın nasıl kullanılması gerektiği yazımızda mevcut. Hadi başlayalım

 

Düşük Hapı Kullanmadan Önce Bunları Okuyun!

 

Düşük hapı diğer adıyla kürtaj hapı, erken dönemde gebeliğin sonlandırılması amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Tıbbi kürtaj adı verilen düşük hapları hastanelerde ve kliniklerde hizmet veren doktorların kontrolü altında kullanılmaktadır. İçeriğinde farklı bileşenlerin bulunduğu düşük hapları genellikle iki ya da üçlü şekilde kullanıldığında düşük yapmayı sağlamaktadır. Tek başına kullanılan bu hap, gebeliğin sonlanması için yeterli olmayabilir. Bu nedenle bu hapın kullanımında, bebeğin kaç hafta olduğu ve hangi ilaçların hangi günlerde alınacağı doktor tarafından belirlenmelidir.

 

Bilinçsiz Düşük Hapı Kullanmanın Zararları

Genellikle istenmeyen gebelik durumlarında bazı kişiler doktora başvurmadan sadece düşük hapları kullanarak bu durumdan kurtulacaklarını düşünmektedir. Ancak düşük hapları bilinçsiz şekilde kullanılabilecek ilaçlar değildir ve geri dönüşü olmayan büyük sorunlara neden olabilmektedir. Düşük haplarının her biri önemli yan etkilere sahiptir. Doğru doz ve doğru gün ayarlaması yapılmaması halinde gebeliği sonlandırmadığı gibi anneye zarar verebilir.

 

Kürtaj haplarının bazıları oldukça etkin içeriklere sahiptir. Bu nedenle kullanıldığı andan sonra farklı ilaçlar ile destek verilmemesi halinde rahimde kalıcı hasarlara neden olabilirler. İlerleyen zamanlarda yeniden hamile kalamama gibi durumlara neden olabilen bu kullanımlarda doktor kontrolünün önemi öne çıkmaktadır.

 

Düşük Hapı Kullanmak Tehlikelidir!

Düşük hapı doktor kontrolü altında kullanılmadığında hem anne için hem de bebek için büyük bir tehlikeye neden olabilir. Bu nedenle hapı kullanmak için bebeğin kaç haftalık olduğunu bilmek gerekir. Aksi halde ilaç kullanımına uygun olmayan ve ilerlemiş hamileliklerde bu hapı kullanmak bebeğin anne karnında ölmesine ve cerrahi operasyonlar ile çıkarılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca hap beklenen etkiyi göstermeyip anne karnındaki bebeğe zarar vererek hastalıklı bir şekilde gelişmesine de neden olabilir.

 

Düşük Hapı Doktor Kontrolü İle Kullanılmalıdır

Düşük hapları doktor kontrolünde kullanılması halinde beklenmeyen durumlarda müdahaleyi mümkün kılar. Bilinçsizce ve doktor kontrolü olmadan kullanılan düşük hapları direkt olarak hormonlara etki ettiği için kalıcı sorunlara yol açabilir. Ayrıca düşük hapları 2’li ve ya 3’lü şekillerde kullanıldığından dolayı doktor tarafından ayarlanan günlerde kullanılması gerekir. Doktor kontrolü olmadan kullanılan düşük hapları nedeniyle kanamanın durdurulamaması ve ya enfeksiyon kapma gibi durumlar yaşanabilir. Oldukça sakıncalı olan kontrolsüz düşük hapı kullanımlarında kanamanın durdurulamaması ya da bebeğin anne karnında ölmesi ve çıkarılmadığı için anneyi zehirlemesi gibi durumlar yaşanabilir.

 

Dilerseniz bir başka makalemiz olan Gebelik Sonlandırma Nasıl Yapılmalı? adlı makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.