Duygusal Yeme Sendromu

Duygusal Yeme Sendromu

Çevresinden ilgi ve sevgi görmediğinde, kişi bulamadığı sevgi ve ilgiyi kendisine verebilmek ve kendisini daha iyi hissetmek için yemek yemenin keyfinden faydalanmak isteyebilir. Bu durum da ”Duygusal Yeme Sendromuna yol açabilmektedir. Kişi, kilo almaktan kurtulamıyorsa ve faydasını gördüğü halde bile diyet yapmaya devam edemiyorsa sebebi bu rahatsızlık olabilir.

Duygusal yeme sendromuna yakalanmış kişiler sürekli yemek yeme ihtiyacı duyarlar. Yemek yedikten sonra suçluluk duygusu hissederler ve bu his uzun sürede tekrar yemek yeme isteği yaratacak hale dönerek içinden çıkılamaz bir hal almaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerde ve gelişmiş ülkelerde duygusal yeme sendromu, mutsuzluğun en önemli nedenlerinden biridir.

Duygusal yeme sendromu nedeniyle kilo alan insanlar için uzun vadede çözüm olabilecek çok az bilgi bulunmaktadır. Bilinçsiz bir şekilde diyet yapıldığında geçici çözümler üretilir ve verilen kilolar tekrar geri alınır.

Duygusal Yeme Sendromu
Duygusal Yeme Sendromu

Duygusal Yeme Sendromu Türleri

Duygusal yeme sendromu iki türdür.

– Birincisi; yemek yemeyi negatif duygulardan kaçış olarak görmek ve negatif bir durum olduğunda yemek yemeye sığınmak.
-İkincisi; pozitif duyguları kutlamak için aşırı yemek yemek.

Kişi kendini kötü hissettiği anlarda yemekten keyif aldığı yiyecekleri yiyerek negatif duyguları kafasından kısa bir süreliğine uzaklaştırabilir. Sevilen yiyeceklerle rahatlama hissi gelir ve negatif duygular yemek yemeyi tetikleyen bir hal alır. Bu durum ödüllendirme açısından da aynı şekilde geçerlidir. Kişi kendini ödüllendirmek istediğinde veya bir şeyleri kutlamak istediğinde yemek yerse, sahip olunun pozitif duygular aynı duyguları tekrar hissedebilmek için kişiyi yeme konusunda şartlandırmaktadır.

Duygusal Yeme Sendromunun Tedavisi Nasıl Olur?

Psikolojik destek alınması bu konuda oldukça önemlidir. Uzmanlar duygusal yeme sendromunun tek başına yenilmesinin oldukça zor olduğunu belirtiyor ve kısıtlayıcı diyetlerden uzak durulmasını öneriyorlar. Kısıtlayıcı diyetler kısa sürede zayıflama sağlasa da, uzun süre yapılamıyor ve verilen kilolar tekrar geri alınıyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap